Արա Բաբլոյանն ընդունել է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի ներկայացուցիչներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի ղեկավար եւ Եվրոպայում փախստականների եւ միգրանտների ճգնաժամի արձագանքման հարցերով հատուկ համակարգող Աֆշան Խանին ու ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի ներկայացուցիչ Տանյա Ռադոչային:
Արա Բաբլոյանը, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, կարեւորել է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի դերը Հայաստանում երեխաների իրավունքների պաշտպանության ու խնդիրների լուծման հարցում:
Խորհրդարանի ղեկավարը վստահեցրել է, որ երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող ցավոտ հարցերը մշտապես գտնվում են իր ուշադրության կենտրոնում եւ ինքը հետամուտ է դրանց լուծման հարցում:
Խոսելով հաշմանդամություն ունեցող եւ բռնության ենթարկված երեխաների խնդիրներից՝ Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հետ իրականացվող ծրագրերի շարունակականությունը:
Աֆշան Խանը բարձր է գնահատել Արա Բաբլոյանի դերակատարությունն ու ներդրումը երեխաների իրավունքների պաշտպանության եւ մի շարք առողջապահական ծրագրեր կյանքի կոչելու հարցում: Նա, կարեւորելով համագործակցության շրջանակի ընդլայնումը, համազմունք է հայտնել, որ համատեղ ծրագրերի իրականացումը կնպաստի առողջապահության ու կրթության ոլորտի խնդիրների լուծմանը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են առողջապահական երկարատեւ ծրագրեր իրականացնելու հեռանկարներին, ներառական կրթության ապահովմանն ու երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտի մի շարք խնդիրների լուծմանն ուղղված նախաձեռնությունների իրականացմանն առնչվող հարցեր: Այս համատեքստում տիկին Խանն ընդգծել է, որ ակնկալում է Արա Բաբլոյանի աջակցությունը:
Սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի եւ Արեւելյան գործընկերության հարցերով բաժնի ղեկավար Վասիլիս Մարագոսի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր նաեւ Հայաստանում Եվրոպական պատվիրակության գրաս...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության պատվիրակությանը՝ կազմակերպության գործադիր տնօրեն Զավեն Խանջյանի գլխավորությամբ: Արա Բաբլոյանը, ողջունելով հյուրերին, շնորհավորել է ԱՀԱԸ հիմնադրման 100-ամյակի առթիվ եւ կարեւորել հայրենիքում ...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է «Վեոլիա ջուր» ընկերության Կենտրոնական եւ Արեւելյան գոտու գործադիր փոխնախագահ Մալիկա Գենդուրիին: Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը, ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 28-ին երկօրյա աշխատանքային այցով կմեկնի Ստեփանակերտ: Նախատեսվում են հանդիպումներ Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի, ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հետ: ...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը սեպտեմբերի 27-ին ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Գերմանական Մարշալ (ԳՄՀ) եւ Հայաստանում վերջինիս գործընկեր Եվրասիա համագործակցություն հիմնադրամների (ԵՀՀ) կողմից կազմակերպված այցի շրջանակում Հայաստանում գտնվող պատվիրակությանը, որի կազմում են ԱՄՆ եւ ...

Ара Баблоян принял представителей Детского фонда ООН
27 сентября Председатель НС Ара Баблоян принял руководителя регионального офиса Европы и Центральной Азии Детского фонда ООН (UNICEF) , специального координатора по реагированию на кризис беженцев и мигрантов в Европе Авшар Хан и представителя  UNICEF в РА Таню Радочу.
Ара Баблоян, приветствуя   гостей в парламенте, подчеркнул роль Детского фонда ООН в защите прав и решении проблем детей в Армении.
Глава парламента заверил, что болезненные вопросы защита прав детей постоянно находятся в центре его внимания, и он последователен в их решении.
Коснувшись проблем детей-инвалидов и подвергшихся насилию детей, Председатель НС подчеркнул важность продолжения осуществляемых с UNICEF программ.
Авшар Хан высоко оценила роль и вклад Ара Баблояна в защиту прав детей и претворение в жизнь ряда здравоохранительных программ. Подчеркнув важность расширения рамок сотрудничества, она выразила уверенность, что реализация совместных планов посодействует решению задач   здравоохранения и образования.
В ходе встречи собеседники обсудили перспективы осуществления долгосрочных здравоохранительных программ, вопросы обеспечения инклюзивного образования и реализации инициатив в решении ряда проблем защиты прав детей. В этом контексте г-жа Хан подчеркнула, что надеется на содействие Ара Баблояна.
27 сентября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Армен Ашотян встретился с руководителем отдела по вопросам Армении, Азербайджана, Беларуси и Восточного партнерства Еврокомиссии Василисом Марагосом. На встрече присутствовала также руководитель политотдела офиса Европейской делегации...
27 сентября Председатель НС Ара Баблоян принял делегацию Армянской евангелической ассоциации Америки во главе с исполнительным директором Завеном Ханджяном.Ара Баблоян, приветствуя гостей, поздравил с 100-летием основания организации и подчеркнул ее деятельность на родине со дня землетрясения 1988 г...
27 сентября Председатель НС Ара Баблоян принял исполнительного вице-президента Central and Eastern Europe for Veolia Jur/Water Company Малику Гендури....
Рабочий визит Ара Баблояна в Арцах
28 сентября Председатель НС Ара Баблоян отбывает с двухдневным рабочим визитом в Степанакерт.   Намечены встречи с президентом Республики Арцах Бако Саакяном, председателем НС Арцаха Ашотом Гуляном.  ...
27 сентября вице-спикер НС Арпине Ованнисян в рамках визита, организованного German Marshall Fund (GMF) of the ...