Սեպտեմբերի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել Հայաստանի խորհրդարանի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառում, որին ներկա են եղել Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, Արցախի Հանրապետության նախագահը եւ Ազգային ժողովի նախագահը, ՀՀ Գերագույն խորհրդի եւ Ազգային ժողովի առաջինից վեցերորդ գումարումների պատգամավորներ, ՀՀ գործադիր եւ դատական իշխանությունների ներկայացուցիչներ, Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագետներ, բարձրաստիճան հոգեւորականներ, պաշտոնատար անձինք:
ՀՀ օրհներգի հնչյունների ներքո տրվել է ընդունելության մեկնարկը:
Բացման խոսքով հանդես է եկել ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը: Ելույթի տեքստը՝ այստեղ:
Ողջույնի խոսքերով հանդես են եկել Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, օրհնության խոսք է հնչեցրել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
Հոբելյանական միջոցառման շրջանակում ցուցադրվել է Հայաստանի խորհրդարանի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված տեսաֆիլմ, որում ներկայացված է խորհրդարանի ստեղծման եւ գործունեության պատմությունը:
Հյուրերը խորհրդարանի ղեկավար Արա Բաբլոյանի ուղեկցությամբ շրջել են ՀՀ ԱԺ շենքում տեղակայված նորաբաց թանգարանում եւ մամուլի ակումբում: Հրավիրյալները դիտել են նիստերի դահլիճին կից սրահում կազմակերպված ֆոտոցուցահանդեսը:
Նորաստեղծ թանգարանում իրենց ուրույն տեղն են գտել ինչպես օտարերկրյա այցերի ընթացքում ՀՀ խորհրդարանին նվիրաբերած, այնպես էլ մեր երկիր այցելած տարբեր պետությունների պատվիրակությունների կողմից տրված հուշանվերները:
Ցուցահանդեսում ներկայացված են 1918 թվականի օգոստոսի մեկից՝ Հայաստանի առաջին հանրապետության խորհրդարանի անդրանիկ նիստից մինչ օրս մեր երկրի օրենսդիր մարմնի գործունեության ողջ ներկապնակն արտացոլող ֆոտոնկարներ, փաստաթղթեր, ցուցակներ եւ այլ նյութեր:
Խորհրդարանի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումը եզրափակվել է խորհրդարանի այգում հրավիրվածների համար կազմակերպված պաշտոնական ընդունելությամբ, որի ընթացքում Երվանդ Երզնկյանի նվագախմբի կատարմամբ հնչել են երաժշտական կատարումներ հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններից:
Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո նախագահ, Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո վարչապետ, Արցախի Հանրապետության մեծարգո նախագահ, Վեհափառ Տեր, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ, հարգարժան դեսպաններ, Հայաստանի խորհրդարանի ներկայիս եւ տարբեր տարիների սիրելի պատգամավորներ, թանկագին հյուրեր...
Արա Բաբլոյանը պաշտոնական այցով կմեկնի Շվեյցարիա
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 24-ին երկօրյա պաշտոնական այցով կմեկնի Բեռն: Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արմեն Աշոտյանը, Արմեն Ռուստամյանը, Գեւորգ Գորգիսյանը, Շուշան Սարդարյանը եւ Շիրակ Թորոսյանը: ՀՀ ԱԺ նա...
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 20-ին հանդիպել է Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի հետ: Ողջունելով հյուրին՝ Հայաստանի օրենսդիր մարմնի ղեկավարը բարձր է գնահատել հայկական երկու հանրապետությունների խորհրդարանների միջեւ առկա փոխգործակցության մակարդակը: Արա Բաբլոյ...
ՀՀ Գերագույն խորհրդի եւ ՀՀ Ազգային ժողովի առաջինից վեցերորդ գումարումների հարգելի պատգամավորներ, դուք հրավիրվել եք սեպտեմբերի 20-ին՝ ժամը 18:00-ին, ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի ունենալիք Հայաստանի խորհրդարանի հիմնադրման 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառմանը: Նշենք, որ միջոցառման հրավիրատոմսեր ուղ...

On September 20, in the RA National Assembly a jubilee event dedicated to the 100th anniversary of the establishment of the Armenian Parliament, where the President of the Republic of Armenia Armen Sarkissian, the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, the Catholicos of All Armenians, the President of Artsakh Republic and the Speaker of the National Assembly, the deputies of the RA Supreme Council and from the first to the sixth convocations of the National Assembly, the representatives of the RA executive and judicial authorities, the diplomats accredited in the Republic of Armenia and the officials attended.
The launch of the reception was given under the sounds of the RA anthem.
The Speaker of the RA National Assembly Ara Babloyan delivered his opening remarks.
The President of the Republic Armen Sarkissian, the RA Prime Minister Nikol Pashinyan delivered their welcoming remarks, and the Supreme Patriarch, Catholicos of All Armenians Karekin II voiced his blessings.
Within the framework of the jubilee event a video film dedicated to the 100th anniversary of the establishment of the Armenian Parliament was shown, where the creation of the parliament and the history of its activities was presented.
The guests accompanied by the Head of the parliament Ara Babloyan took a tour in the newly opened museum and Press Club in the RA NA building. The invitees observed the photo exhibition organized in the foyer of the Session Hall.
In the newly created museum they can see souvenirs given to the RA Parliament during the visits of the MPs to the foreign countries, as well as the delegations of different states who visited our country.
In the exhibition photos, documents, lists and other materials reflecting the whole palette of the activities of the legislative body of our country from 1 August 1918, from the first sitting of the parliament of the First Republic of Armenia until nowadays are presented in the exhibition.
The jubilee event dedicated to the 100th anniversary of the establishment of the parliament ended with the official reception organized for the invitees in the parliament park, during which Armenian composers’ works were performed by Yervand Yerznkyan orchestra.
Distinguished President of the Republic of Armenia,Distinguished Prime Minister of the Republic of Armenia,Distinguished President of Artsakh Republic,Your Holiness,Distinguished Speaker of the National Assembly of Artsakh Republic,Honourable Ambassadors,Dear deputies of the current parliament of Ar...
Ara Babloyan is to Leave for Switzerland on an Official Visit
On September 24, the delegation headed by the RA NA President Ara Babloyan will leave for Bern on a two-day visit. The RA NA Vice President Mikayel Melkumyan, the RA NA deputies Armen Ashotyan, Armen Rustamyan, Gevorg Gorgisyan, Shushan Sardaryan and Shirak Torosyan are in the delegation.The RA NA P...
On September 20, the President of the RA National Assembly Ara Babloyan met with the President of the Parliament of Artsakh Republic Ashot Ghulyan.Welcoming the guest, the Head of the legislative body of Armenia highly assessed the level of the cooperation existing between the parliaments of the two...