Արա Բաբլոյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի անկախության օրվա առթիվ
շնորհավորում եմ բոլորիս Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման 27-րդ տարեդարձի առթիվ եւ խոնարհվում բոլոր նրանց պայծառ հիշատակի առջեւ, ովքեր ընկան հայոց երկրորդ պետության անկախությունը պաշտպանելու ճանապարհին:
Արցախի ժողովուրդն իր անբեկանելի որոշումը կայացրեց ռազմական ու քաղաքական դժվարին եւ անորոշ մի ժամանակաշրջանում, երբ թերեւս միակ որոշակի ու հստակ իրողությունը հայրենի հողին սպառնացող վտանգի ահագնացումն էր: Պատմությունն ապացուցեց, որ անկախության հռչակումն էր արցախահայության` իր պատմական հայրենիքում ապրելու իրավունքի պաշտպանության միակ ուղին: Իսկ արցախահայությունն ապացուցեց, որ կարող է հաղթել, բուժել պատերազմի վերքերը, արարել ու շենացնել իր լեռնաշխարհը: Եվ ավելին, հաստատակամորեն հաղթահարելով բոլոր դժվարությունները՝ կառուցել ժողովրդավարական հասարակարգ, որը պետության ու հասարակության զարգացման կարեւորագույն գրավականն է:
Սեպտեմբերի 2-ը համայն հայության տոնն է, որը մենք նվաճել ենք համազգային պայքարի արդյունքում, եւ Հայաստանը շարունակելու է ըստ ամենայնի աջակցել Արցախի Հանրապետության անկախության հետագա ամրապնդմանը:
Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի եւ իմ անունից կրկին շնորհավորում եմ Արցախի ողջ ժողովրդին այս նվիրական տոնի առթիվ: Շնորհավորանքի ու գնահատանքի խոսք եմ ուղղում նաեւ բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ավանդն են ունեցել Արցախի Հանրապետության պաշտպանության ու զարգացման գործում:
Սիրելի արցախցիներ, ցանկանում եմ ձեզ նորանոր հաջողություններ պետականաշինության, օրենսդրական դաշտի շարունակական կատարելագործման, ժողովրդավարության ամրապնդման եւ տնտեսության զարգացման ասպարեզներում:
Մաղթում եմ խաղաղություն, առաջընթաց եւ բարօրություն»,-նշված է ՀՀ ԱԺ նախագահի շնորհավորական ուղերձում:
02.09.2018
«Արցախի շահերի պաշտպանությունը մեր սուրբ պարտականությունն է». Էդուարդ Շարմազանով
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 1-ին Ստեփանակերտում հանդիպել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի եւ պատգամավորների հետ: Կողմերը քննարկել են հայկական երկու պետությունների խորհրդարանների համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ...

I congratulate all of us on the 27th anniversary of the declaration of the Independence of the Artsakh Republic and I bow before all those bright memory, who fell on defending the independence of the second state.
The people of Artsakh made their unbreakable decision during a military and political hard and indefinite period, when perhaps the only certain and distinct reality was the intensification of the danger threatening the native land. The history proved that the declaration of the independence was the only path for the Artsakh Armenians' protection of the right to live in their historical Motherland. And the Artsakh Armenians proved that they can win, heal the wounds of the war, create and prosper its highlands. And moreover, resolutely overcoming all difficulties they can build a democratic social order which is the most important pledge of the development of the state and society.
September 2 is the holiday of all Armenians which we have conquered as a result of all-national struggle, and Armenia will continue to support in any way the further strengthening of the independence of the Artsakh Republic.
On behalf of the parliament of the Republic of Armenia and me I once again congratulate the whole people of Artsakh on the occasion of this special holiday. I also address my words of congratulation and appreciation to all those who have contributed to the defense and development of the Artsakh Republic.
Dear Artsakh people, I wish you new successes in the state building, continuous improvement of the legislative field, strengthening of democracy and development of economy.