ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հուլիսի 17-ին ընդունել է Հայաստանում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թարեք Իբրահիմ Մուհամմադ Մաաթիին, ով խորհրդարան էր այցելել դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ:
Ողջունելով հյուրին` ԱԺ նախագահը շնորհակալություն է հայտնել դեսպանին հայ-եգիպտական հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված ջանքերի համար եւ հաջողություններ մաղթել հետագա աշխատանքում:
Արա Բաբլոյանը, ընդգծելով երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամության պատմական ավանդույթներն ու ընդհանրությունները, կարեւորել է արդյունավետ համագործակցության զարգացումը տարբեր ոլորտներում:
Երկու պետությունների հարաբերությունների խորացման հարցում օրենսդիր մարմնի ղեկավարն արժեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումը:
ԱԺ նախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել Եգիպտոսի Ներկայացուցիչների պալատին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների համար:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին` խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Եգիպտոսի հավասարակշռված դիրքորոշումը Հայաստանի համար կարեւորագույն հարցերում:
Արա Բաբլոյանը խոսել է նաեւ Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների մասին: Նա հույս է հայտնել, որ երկկողմ բարեկամական հարաբերությունները շարունակական կլինեն:
Թարեք Իբրահիմ Մուհամմադ Մաաթիին, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ խոսքերի համար, նշել է, որ մեր երկրից հեռանում է լավ հիշողություններով՝ մշտապես մնալով Հայաստանի բարեկամը: Նա համոզմունք է հայտնել, որ երկկողմ բազմադարյա կապերը կշարունակեն առավել զարգանալ ու ամրապնդվել:
Դեսպանի խոսքով՝ հայ-եգիպտական հարաբերություններն առավել սերտացել են Եգիպտոսի հայ համայնքի շնորհիվ, որը մեծ դեր ունի երկրի զարգացման հարցում:

17 июля Председатель НС А.Баблоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Арабской Республики Египет (АРЕ) в Армении Тарека Ибрагима Мухаммада Маати, посетившего парламент в связи с завершением своей дипломатической миссии.
Приветствуя гостя, спикер поблагодарил посла за усилия в развитии армяно-египетских отношений и пожелал успехов в дальнейшей работе.
А.Баблоян, подчеркнув дружественные исторические традиции и общности двух народов, особо выделил плодотворное сотрудничество в различных сферах.
В углублении отношений двух государств   глава законодательного органа придал особое значение активизации межпарламентского сотрудничества.
Председатель НС выразил признательность Палате представителей АРЕ за предпринимаемые усилия по признанию и осуждению Геноцида армян.
Обратившись к региональным проблемам, спикер НС высоко оценил взвешенную позицию Египта   в важнейших для Армении вопросах.
А.Баблоян коснулся также последних событий в Армении. Он выразил надежду на преемственность двусторонних дружественных отношений.
Тарек Ибрагим Мухаммад Маати, поблагодарив за теплые слова, отметил, что уезжает из страны с хорошими воспоминаниями, всегда оставаясь другом Армении. Он выразил уверенность, что многовековые двусторонние связи будут по-прежнему развиваться и укрепляться.
По словам посла, армяно-египетские отношения крепки благодаря также местной армянской общине, играющей весомую роль в развитии Египта.