«Հարգարժան պրոֆեսոր Մալայան,
Այս օրը հերթական առիթ է հետադարձ հայացք նետելու Ձեր անցած երկար ճանապարհին ու վերարժեւորելու Ձեր մեծ վաստակը հայաստանյան ակնաբուժական դպրոցի զարգացման գործում:
Առավել քան ուրախ եմ, որ Դուք կարողացաք աչքի վիրաբույժի նուրբ, դժվարին աշխատանքն ու տասնամյակների գիտամանկավարժական գործունեությունը զուգակցել բժշկական գործի կազմակերպման հետ եւ շարունակեցիք հազարավոր մարդկանց տեսողություն, երջանկություն ու աչքի լույս պարգեւել:
Եւ «աչքի լույսի» մասին ժողովրդական ամեն ինչ ասող օրհնանքը փոխադարձում եմ Ձեզ, Ձեր ընտանիքին, Ձեր ղեկավարած բժշկական կոլեկտիվին ու ակնկալում, որ Ձեր աշակերտների միջոցով հայ ակնաբուժական դպրոցը դեռ վստահորեն կհաղթահարի շատ ու շատ բարձունքներ:
Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, բարօրություն, ընտանեկան երջանկություն եւ մասնագիտական նորանոր ձեռքբերումներ»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

“Уважаемый профессор Малаян,
Этот день – очередной повод окинуть взглядом пройденный Вами долгий путь и вновь оценить Ваш большой вклад в развитие армянской школы офтальмологии.
Безмерно рад, что Вы сумели тонкую, сложную работу хирурга-окулиста и многолетнюю научно-педагогическую деятельность совместить с организацией лечебного дела, продолжая дарить тысячам людей зрение, счастье и свет глаз.
И обращаясь к Вам, Вашей семье, возглавляемому Вами медицинскому коллективу с мудрым народным благословением “храни, как зеницу ока”, надеюсь, что благодаря Вашим ученикам армянская офтальмологическая школа и впредь будет уверенно стремиться к новым высотам.