«Հարգարժան պրոֆեսոր Մալայան,
Այս օրը հերթական առիթ է հետադարձ հայացք նետելու Ձեր անցած երկար ճանապարհին ու վերարժեւորելու Ձեր մեծ վաստակը հայաստանյան ակնաբուժական դպրոցի զարգացման գործում:
Առավել քան ուրախ եմ, որ Դուք կարողացաք աչքի վիրաբույժի նուրբ, դժվարին աշխատանքն ու տասնամյակների գիտամանկավարժական գործունեությունը զուգակցել բժշկական գործի կազմակերպման հետ եւ շարունակեցիք հազարավոր մարդկանց տեսողություն, երջանկություն ու աչքի լույս պարգեւել:
Եւ «աչքի լույսի» մասին ժողովրդական ամեն ինչ ասող օրհնանքը փոխադարձում եմ Ձեզ, Ձեր ընտանիքին, Ձեր ղեկավարած բժշկական կոլեկտիվին ու ակնկալում, որ Ձեր աշակերտների միջոցով հայ ակնաբուժական դպրոցը դեռ վստահորեն կհաղթահարի շատ ու շատ բարձունքներ:
Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, բարօրություն, ընտանեկան երջանկություն եւ մասնագիտական նորանոր ձեռքբերումներ»,-ասված է ՀՀ ԱԺ նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

“Distinguished Professor Malayan,
Dear friend, I cordially congratulate you on the occasion of your 70th birth anniversary and wish you all the best.
This day is a regular occasion to cast a glance to your passed long path and re-evaluate your great contribution to the development of the Armenian School Ophthalmology.
I am very glad that you were able to combine the ophthalmologist’s delicate, hard work and the scientific-pedagogical activity through decades with the organization of the medical work and you continued giving eye sight, happiness and light of eye.
And I convey the people’s blessing saying everything about ‘apple of one’s eye’ to you, your family, the medical staff led by you and expect that the Armenian School Ophthalmology will still confidently overcome many and many heights through your students.
I wish you health, welfare, family happiness and professional new achievements,” the RA NA President’s congratulatory address reads.