«Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի 1-ին մասի,  213-րդ հոդվածի եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 141-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն` Դատավորների ընդհանուր ժողովը Սահմանադրական դատարանի դատավորի թափուր տեղի համար առաջադրել է Արման Դիլանյանի թեկնածությունը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 141-րդ հոդվածի 5-րդ մասի համաձայն` հայտարարում եմ, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորի ընտրության հարցը կքննարկվի սեպտեմբերի 10-ին գումարվող Ազգային ժողովի հերթական նիստերի առաջին նիստում»,- նշված է հայտարարությունում:

“Under Part 1 of Article 166 of the Constitution of the Republic of Armenia, Article 213 and the Part 3 of Article 141 of the Rules of Procedure of the National Assembly Constitutional Law of the Republic of Armenia, the Judges’ General Assembly proposed Arman Dilanyan’s candidacy for the vacant seat of the Judge of the Constitutional Court.
Under Part 5 of Article 141 of the Rules of Procedure of the National Assembly Constitutional Law of the Republic of Armenia, I announce that the item of the election of the Judge of the Constitutional Court will be debated at the first sitting of the regular sittings of the National Assembly to be convened on September 10.” the statement reads.