Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի հունիսի 27-ի լիագումար նիստում, որը մեծամասամբ ընթացել է «Ադրբեջանական լվացքատան», Ադրբեջանում համակարգային կաշառակերության առկայության եւ դրա դեմ պայքարի շուրջ քննարկումներով, ՀՀ Աժ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արմեն Աշոտյանը հանդես է եկել քաղաքական կոռուպցիայի հետեւանքների ու դրանց դեմ պայքարին առնչվող ելույթով:
Իր խոսքում հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է կոռուպցիոն ռիսկերի թափանցիկ ու համապարփակ հետաքննությունը թե՛ միջազգային եւ թե՛ ազգային մակարդակներում՝ ցանկացած քաղաքական կոռուպցիայի ու կաշառակերության հանդեպ զրո հանդուրժողականության ցուցաբերմամբ:
Արմեն Աշոտյանը կոչ է արել Եվրոպական խորհրդարանին եւ Արեւելյան գործընկերության երկրներին համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել իրենց երկրների այն քաղաքական գործիչների նկատմամբ, որոնց անունները ոչ թափանցիկ եւ կոռուպցիոն գործարքների հետ կապված հիշատակվում են միջազգային զեկույցներում, իսկ Եվրոպական խորհրդարանի քաղաքական խմբերին՝ զտել իրենց քաղաքական կուսակցությունների շարքերը կոռումպացված տարրերից՝ պահպանելու եվրոպական քաղաքական կուսակցությունների էթիկական բնույթն ու կերպարը:
Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է կոնկրետ գործուն մեխանիզմների ներդրումը, մասնավորապես էթիկայի հարցերով հանձնաժողովների ստեղծումը՝ միջազգային խորհրդարանական վեհաժողովներում կոռուպցիոն գործարքների բացառման եւ քաղաքական առումով էթիկական վարքագծի ապահովման համար:
Էդմոն Մարուքյանի ելույթը ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում
ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Էդմոն Մարուքյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում: Ելույթը՝ ստորեւ. «Տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք, մինչ պատգամավոր դառնալը, ես Հայաստանում մոտ 12 տարի աշխատել եմ որպես Մարդու իրավունքների գծով փաստաբան եւ սա է պատճառը, որ իրավապաշտպանների վերաբերյալ հարցերը չա...
ՄԱԿ-ի ընտրական կարիքների գնահատման առաքելությունը՝ խորհրդարանում
ՄԱԿ-ի ընտրական կարիքների գնահատման առաքելության թիմի ներկայացուցիչները Կոստանցա Լուկանջելիի գլխավորությամբ հունիսի 27-ին հանդիպումներ են ունեցել ՀՀ ԱԺ «Ելք», ՀՀԿ, «Ծառուկյան» եւ ՀՅԴ խմբակցությունների անդամների հետ: Հանդիպումների ընթացքում կողմերը քննարկել են ՀՀ ընտրական օրենսգրքի բարեփոխմանը, ընտրակ...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ նստաշրջանում: ԱԺ փոխնախագահը նշել է. «Խոսքս՝ ուղղված ադրբեջանցի գործընկերներին: Հիշեք՝ այն ինչ եղավ ու հնարավոր է Հայաստանում, Ադրբեջանում պատկերացնելն անգամ անհնար է: Հարգելի գործընկերներ, արդեն...
Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, կառույցում խորհրդարանական պատվիրակության ղեկավար Արմեն Աշոտյանը ելույթ է ունեցել, որում անդրադարձ է կատարել Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումներին, ՀՀ-ԵՄ Համապարփա...
ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված համաձայնագրի վավերացումը պետք է արագացվի. Եվրանեսթ ԽՎ
Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստում 41 կողմ, 5 դեմ, 5 ձեռնպահ ձայներով ընդունվել է ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, կառույցում հայկական պատվիրակության ղեկավար Արմեն Աշոտյանի նախաձեռնությամբ եւ պատվիրակության կողմից ներկայացված հրատապ բանաձեւը: Վերջինս վ...
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմում պետական ծառայության թափուր պաշտոն զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնելու մասին ԹԱՓՈՒՐ ՊԱՇՏՈՆԻ ԱՆՎԱՆՈՒՄԸ` 1. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի քարտուղարու...

27 июня на пленарном заседании ПА Евронест, которое в основном прошло в дебатах по “азербайджанской прачечной”, системным взяткам и борьбе с коррупцией в Азербайджане, председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям, глава армянской делегации в ПА Евронест А.Ашотян выступил с речью о последствиях политической коррупции и борьбе с ними.
Председатель комиссии подчеркнул важность прозрачного и всестороннего расследования коррупционных рисков как на международном, так и национальном уровнях, по принципу “ноль терпимости к политической коррупции” к любой   политической коррупции и взяточничеству.
А.Ашотян призвал Европарламент и страны Восточного партнерства предпринять соответствующие меры к политическим деятелям своих стран, чьи имена упоминаются в международных докладах в связи с непрозрачными и коррупционными сделками, а политические группы Европарламента – вычистить из рядов своих политических партий коррумпированные элементы для сохранения этического характера и облика европейских политических партий.
Председатель комиссии подчеркнул важность внедрения конкретных действенных механизмов, в частности создание комиссий по вопросам этики – для исключения коррупционных сделок и обеспечения в политическом аспекте этического поведения на парламентских ассамблеях.
Выступление Э.Марукяна на летней сессии ПАСЕ
В своей речи член делегации НС РА в ПАСЕ Э.Марукян, в частности, отметил: “Дамы и господа, до того как стать депутатом, я около 12 лет работал в Армении в качестве адвоката по линии прав человека, и именно в этом причина того, что касающиеся  правозащитников вопросы крайне  важны для меня....
Миссия ООН по оценке выборных потребностей – в парламенте
27 июня представители миссии ООН по оценке выборных потребностей во главе с К.Луканджелли встретились с членами парламентских фракций “Елк”, РПА, “Царукян” и АРФД.В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся реформы Избирательного кодекса РА (ИК), изменения избирательной системы, сроков внеоч...
Вице-спикер НС, глава делегации НС РА в ПАСЕ А.Ованнисян выступила на сессии ПАСЕ с нижеприводимой речью:“Слово к азербайджанским коллегам.Помните: то, что случилось и возможно в Армении, в Азербайджане даже представить невозможно.Уважаемые коллеги,уже год выступаю на Ассамблее как глава делегации А...
На пленарном заседании ПА Евронест председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям, руководитель армянской делегации в структуре А.Ашотян выступил с речью, в которой обратился к последним внутриполитическим событиям в Армении, ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА...
ПА Евронест: ратификация Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА - ЕС должна быть ускорена
На пленарном заседании ПА Евронест в соотношении голосов 41 – “за”, 5 – “против”, 5 – “воздержавшихся” принята срочная резолюция, инициированная председателем Постоянной комиссии НС по внешним связям, руководителем армянской делегации в структуре А.Ашотяном и представленная комиссией. Документ касае...