ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 26-ին ընդունել է ՀՀ-ում Ճապոնիայի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուն Յամադային:
Շնորհավորելով եւ հաջողություններ մաղթելով դեսպանին` խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Ջուն Յամադան իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-ճապոնական փոխգործակցության ակտիվացմանն ու հետագա զարգացմանը:
ԱԺ նախագահը, անդրադառնալով երկկողմ խորհրդարանական հարաբերությունների խորացմանը, կարեւորել է  օրենսդիր մարմիններում գործող բարեկամական խմբերի ակտիվ շփումներն ու փոխայցերը:
Արժեւորելով երկու երկրների միջեւ ձեւավորված բարեկամական հարաբերություններն ու փոխշահավետ համագործակցությունը` Արա Բաբլոյանն երախտագիտություն է հայտնել Ճապոնիայի կառավարությանը տարիներ շարունակ մեր երկրում օժանդակության ծրագրեր իրականացնելու համար:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Ճապոնիայի իշխանությունների` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում ցուցաբերած հավասարակշիռ դիրքորոշումը: Այս համատեքստում օրենսդիր մարմնի ղեկավարը փաստել է, որ խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ բանակցային ճանապարհով` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
Արա Բաբլոյանը, խոսելով Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների մասին, հույս է հայտնել, որ երկկողմ բարեկամական հարաբերությունները  շարունակական կլինեն:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ խոսքերի համար` Ջուն Յամադան վստահեցրել է, որ կնպաստի տարբեր բնագավառներում Ճապոնիայի եւ Հայաստանի միջեւ համագործակցության ընդլայնմանը:
Դեսպանը եւս կարեւորել է երկու երկրների միջեւ խորհրդարանական հարաբերությունների աշխուժացումն ու փոխայցերը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաեւ մշակութային, առեւտրատնտեսական, առողջապահության, ինչպես նաեւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում համագործակցությանն ուղղված հարցերի:

26 июня Председатель НС А.Баблоян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Японии в Армении в РА Джуна Ямада.
Поздравив и пожелав успехов послу, спикер парламента выразил надежду, что г-н Ямада своей деятельностью посодействует активизации и дальнейшему развитию армяно-японского сотрудничества.
Председатель НС, обратившись к углублению двусторонних межпарламентских отношений, подчеркнул важность активных контактов и взаимных поездок действующих в законодательных органах групп дружбы.
Положительно охарактеризовав сформировавшиеся дружественные отношения  и взаимовыгодное сотрудничество двух стран, А.Баблоян выразил признательность правительству Японии за многолетнюю реализацию в РА программ помощи.
Глава парламента высоко оценил взвешенную позицию японских властей в вопросе урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта. В этом русле руководитель законодательного органа констатировал, что проблема должна быть решена исключительно мирным переговорным путем, в рамках МГ ОБСЕ.
А.Баблоян, коснувшись последних событий в Армении, выразил надежду, что двусторонние дружественные отношения будут продолжаться.
Поблагодарив за теплый прием, г-н Ямада заверил, что поспособствует расширению сотрудничества между Японией и Арменией в различных сферах.
Посол также подчеркнул важность оживления парламентских отношений двух стран и взаимных визитов.
На встрече затронуты также вопросы сотрудничества в культурной, торгово-экономической, здравоохранительной сферах, а также в области информационных технологий.
19-21 июня делегация НС РА во главе с вице-спикером Э.Шармазановым приняла участие в работе состоявшейся в Тиране (Албания) 51-й пленарной сессии ПАЧЭС. 26 июня на пресс-конференции армянские делегаты представили подробности работы, проинформировав, что в течение предстоящих 6 месяцев Армения будет ...
Член делегации НС РА в ПАСЕ С.Фарманян выступил на сессии Ассамблеи с речью:    “Г-жа Председатель, уважаемые коллеги, Армения в обсуждаемый период была в центре внимания Ассамблеи и вообще европейского политического сообщества. В Армении произошла мирная смена власти, показав силу и ...