Արա Բաբլոյանը Մոսկվայում հանդիպել է Քաթարի Պետության խորհրդարանի նախագահի հետ
Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած այցի շրջանակում Մոսկվայում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 5-ին հանդիպել է Քաթարի Պետության Խորհրդակցական խորհրդի նախագահ Ահմեդ Բեն Աբդոլահ Բեն ալ Մահմուդի հետ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են միջխորհրդարանական կապերի, ինչպես նաեւ երկու երկրների միջեւ տարբեր ոլորտներում համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցերի:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը միջխորհրդարանական հարաբերությունների ընդլայնման համատեքստում առանձնակի կարեւորել է նման շփումների ու հանդիպումների անհրաժեշտությունը: ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանում հետեւում են Քաթարի Պետությունում տեղի ունեցող իրադարձություններին: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով՝ երկու երկրների քաղաքական ու առեւտրատնտեսական կապերը տարեցտարի ընդլայնվում են. դրանք ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու համար լրացուցիչ ջանքեր են անհրաժեշտ: Զբոսաշրջության եւ առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից ՀՀ ԱԺ նախագահը կարեւորել է Հայաստանի եւ Քաթարի միջեւ ուղիղ օդային հաղորդակցության առկայությունը:
Քաթարի խորհրդարանի նախագահն իր հերթին երկկողմ հարաբերությունները զարգացնելու եւ խորացնելու պատրաստակամություն է հայտնել:
Կողմերը փոխադարձ այցով միմյանց հրավիրել են իրենց երկրներ:
ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը:
Արա Բաբլոյանը հանդիպել է Ուրուգվայի փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Լուսիա Տոպոլանսկիի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 5-ին Մոսկվայում հանդիպել է Ուրուգվայի Արեւելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Լուսիա Տոպոլանսկիի հետ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ երկու երկրների հարաբերությունները հիմնված են բազմամյա բարեկամության եւ փոխաջակցության վրա՝ հավելելով, որ պետք է ...
Խորհրդարանական պատվիրակությունը մանրամասներ է ներկայացրել ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ի գարնանային նստաշրջանի աշխատանքներից
ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը եւ պատվիրակության անդամ Սուրեն Մանուկյանը մայիսի 25-28-ը Վարշավայում մասնակցել են կառույցի գարնանային նստաշրջանի աշխատանքներին: Ինչպես հունիսի 6-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում տեղեկացրել է Կորյուն Նահապետյանը, նստաշրջանի օրակարգում ընդգ...
Հունիսի 6-ին նիստեր են գումարել ՀՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովները: ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ հրավիրած նիստում հունիսի 6-ին քննարկել է «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օր...
Գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակմանը կարող եք հետեւել այստեղ: ...
Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակմանը կարող եք հետեւել այստեղ: ...
Պետական-իրավական եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ուղիղ հեռարձակմանը կարող եք հետեւել այստեղ: ...
Հունիսի 6-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ 334 սրահում տեղի կունենա ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ճեպազրույցը՝ մայիսի 25-28-ը Վարշավայում տեղի ունեցած ՆԱՏՕ-ի ԽՎ-ի գարնանային նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ: ...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի  որոշմամբ, ՀՀ Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն` ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ հունիսի 7-ին` ժամը 11:00-ին, կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` քննարկելու «Կառավարության ծրագրին հավա...

Встреча А.Баблояна в Москве с председателем парламента Государства Катар
5 июня в рамках визита в РФ Председатель НС А.Баблоян встретился  в Москве с председателем Консультативного Собрания (Меджлис аш-Шура) Государства Катар Ахмедом бин Абдолла бин Аль Махмудом.
В ходе встречи собеседники обратились к межпарламентским связям, а также к развитию сотрудничества двух стран в различных сферах.
Председатель НС в контексте расширения межпарламентских отношений особо выделил необходимость подобных контактов и встреч. Он подчеркнул, что в Армении следят за событиями в Государстве Катар, из года в год расширяются политические и торгово-экономические связи, для повышения уровня которых необходимы дополнительные усилия. С точки зрения развития туризма и торгово-экономических отношений А.Баблоян отметил необходимость прямого авиасообщения между РА и Катаром.
Председатель парламента Катара в свою очередь выразил готовность к развитию и углублению двусторонних отношений.
Стороны пригласили друг друга в свои страны с взаимным визитом.
Встреча А.Баблояна с вице-президентом Уругвая, Председателем Сената Лусией Тополански
5 июня Председатель НС А.Баблоян встретился в Москве с вице-президентом Восточной Республики Уругвай, Председателем Сената Лусией Тополански.   Спикер НС отметил, что отношения двух стран опираются на многолетнюю дружбу и взаимопомощь, добавив, что следует объединить усилия для расширения ...
Парламентская делегация подробно представила работу весенней сессии ПА НАТО
25-28 мая глава делегации НС РА в ПА НАТО К.Нагапетян и член делегации С. Манукян участвовали в работе весенней сессии структуры в Варшаве. 6 июня на созванной пресс-конференции К.Нагапетян подробно представил работу весенней сессии ПА НАТО. В обсуждениях в Комитете по вопросам политики, обороны и б...
6 июня созваны заседания постоянных комиссий НС по вопросам обороны и безопасности,  по государственно-правовым вопросам и защите прав человека, по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта под председательством соответственно К.Нагапетяна, Г.Костаняна и В.Бостанджяна. ...
По распоряжению Председателя НС А.Баблояна,  согласно ст.100 Конституции РА и ст. 41 конституционного закона РА “Регламент НС”, по инициативе Правительства РА 7 июня, в 11:00 часов, созывается внеочередное заседание НС РА для обсуждения вопроса “Об одобрении программы правительства”. ...