ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը մայիսի 30-ին ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վինչենցո դել Մոնակոյին:
Շնորհավորելով  դեսպանին` Արա Բաբլոյանը  հույս  է հայտնել, որ նա  իր գործունեությամբ նոր լիցք  կհաղորդի հայ-իտալական բազմադարյա պատմություն ունեցող հարաբերություններին:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է երկկողմ խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը` այս հարցում կարեւորելով օրենսդիր մարմիններում գործող բարեկամական խմբերի համագործակցությունը:
Արա Բաբլոյանը, ընդգծելով, որ Իտալիան Հայաստանի համար կարեւոր գործընկեր է, հույս է հայտնել, որ Հայաստան-Եվրամիություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացումը, որը կարող է նպաստել նաեւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ու ամրապնդմանը, չի ուշանա:
Խորհրդարանի ղեկավարը, խոսելով Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին իրադարձությունների մասին, ասել է. «Մեզ համար կարեւոր են մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, ժողովրդավարության զարգացումն ու պետության անվտանգությունը: Մենք կաջակցենք  կառավարության բոլոր այն ծրագրերին, որոնք միտված կլինեն երկրի զարգացմանը»:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդրին` Արա Բաբլոյանը նշել է, որ ժողովրդավար Արցախն ավտորիտար Ադրբեջանի մաս չի կարող կազմել: Ըստ նրա` խնդիրը պետք է կարգավորվի բանակցային սեղանի շուրջ` խաղաղ ճանապարհով:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Վինչենցո Դել Մոնակոն վստահեցրել է, որ կանի հնարավորն առավել խորացնելու եւ ամրապնդելու երկկողմ բարեկամական ավանդական կապերը: Դեսպանը Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում կարեւորել է  փոխըմբռնման  մթնոլորտը:
Անդրադառնալով  իտալահայ  համայնքի դերակատարությանը` կողմերն ընդգծել են, որ  հայերը նպաստում են  Իտալիայի հասարակական, քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային կյանքի զարգացմանը եւ մեծ ներդրում ունեն հայ-իտալական հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Զրուցակիցներն արձանագրել են վերջին տարիներին երկկողմ  առեւտրատնտեսական հարաբերությունների դրական զարգացումը` ընդգծելով առկա չօգտագործված ներուժը:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանը մայիսի 30-ին ընդունել է ՀՀ-ում Լեհաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակին: Ողջունելով դեսպանին` ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը գոհունակությամբ փաստել է, որ հայ-լեհական միջխորհրդարանական հարաբերություններն արդյունավետ զարգանում են, ինչում նշանակալի դերակ...
ՀՀ Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Խոսրով Հարությունյանի եւ Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ մայիսի 30-ին քննարկվել է «ՀՀ 2017 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությունը, որը վերաբերում էր եկամուտների ձե...
Արցախի ԱԺ նախագահը շնորհավորել է Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակման 100-ամյա տարեդարձի կապակցությամբ
Մեծարգո պարոն Բաբլոյան, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ եւ Հայաստանի Հանրապետության  խորհրդարանի մեր գործընկերներին մայիսյան հերոսամարտերի եւ Հայաստանի առաջին հանրապետության հռչակման 100-ամյա տարեդարձի կապակցությամբ: Մեկ դար առաջ Սարդարապատ...

30 мая Председатель НС А.Баблоян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Итальянской Республики в Армении Винченцо дель Монако.
Поздравляя посла, А.Баблоян выразил надежду, что за время своей деятельности он   придаст новый импульс имеющим многовековую историю армяно-итальянским отношениям.
Спикер НС обратился к развитию двусторонних парламентских отношений, подчеркнув важность сотрудничества действующих в законодательных органах групп дружбы.
А.Баблоян, отметив важность Италии как партнера Армении, выразил надежду, что ратификация Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, способного также содействовать развитию и упрочению двусторонних связей, не заставит себя долго ждать.
Глава парламента, коснувшись последних развитий в Армении, заметил: “Для нас важны защита прав человека, развитие демократии и безопасность государства. Мы поддержим все те   программы правительства, которые нацелены на развитие страны”.
Затронув проблему урегулирования НК-проблемы, А.Баблоян отметил, что демократический Арцах не может быть частью авторитарного Азербайджана. Проблема, по его словам, должна быть отрегулирована за переговорным столом, мирным путем.
Поблагодарив за теплый прием, Винченцо дель Монако заверил, что сделает все возможное для еще большего углубления и укрепления двусторонних традиционно дружественных связей. Посол отметил необходимость достижения во внутриполитической жизни Армении атмосферы взаимопонимания.
Обратившись к роли армянской общины, стороны подчеркнули,  что армяне содействуют развитию общественной, политической, экономической и культурной жизни Италии и вносят весомый вклад в упрочение армяно-итальянских отношений.
Собеседники констатировали положительное развитие в последние годы двусторонних торгово-экономических отношений, отметив имеющийся неиспользованный потенциал.
30 мая вице-спикер НС М.Мелкумян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Польша в РА П.Чеплаком.     Приветствуя гостя, вице-спикер НС с удовлетворением отметил успешное развитие армяно-польских межпарламентских отношений, в которых существенна роль депутатских ...
В постоянных комиссиях НС продолжаются обсуждения годового отчета “Об исполнении Государственного бюджета РА на 2017 г.”
На совместном заседании постоянных комиссий НС по экономическим вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам  под председательством Х.Арутюняна и Г.Минасяна продолжаются обсуждения годового отчета “Об исполнении Государственного бюджета РА на 2017 г.”  - по курируемым комиссиями ...
Председатель НС Арцаха поздравил А.Баблояна с 100-й годовщиной Первой Республики Армения
“Глубокоуважаемый г-н Баблоян, от имени НС Республики Арцах и себя лично тепло поздравляю Вас и наших коллег в парламенте РА с майскими победами и 100-й годовщиной Первой Республики Армения.  Столетие назад в Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе армянский народ героически встал на защиту своег...