ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի հետ:
Քննարկվել են ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստի անցկացմանը վերաբերող հարցեր: Ընդգծելով համատեղ նիստի կարեւորությունը՝ Արա Բաբլոյանն առաջարկել է հետաձգել Մուրմանսկում հունիսի 5-ից 8-ը նախատեսված նիստի անցկացման ժամկետը՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հունիսի 7-ին Հայաստանի խորհրդարանը քննարկելու է ՀՀ նոր կառավարության ծրագիրը, իսկ մինչ այդ սպասվում են քննարկումներ նաեւ ՀՀ ԱԺ խմբակցություններում ու մշտական հանձնաժողովներում:
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովը մայիսի 17-ին Արմեն Աշոտյանի նախագահությամբ կայացած արտահերթ նիստում քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել «ՀՀ կառավարության եւ Ֆրանսիայի Հանրապետության կառավարության միջեւ մի պետության պաշտոնական առաքելությունների աշխատակիցների ընտանիքի անդամն...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի՝ ժամը 14:30-ին կայանալիք նիստի ուղիղ հեռարձակմանը կարող եք հետեւել այստեղ: ...

Телефонный разговор А.Баблояна с В.Матвиенко
Обсуждены вопросы проведения заседания Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ. Подчеркнув важность совместного заседания, А.Баблоян предложил отложить сроки его проведения, намеченного на 5-8 июня в Мурманске, учитывая, что 7 мая парламент Армении должен обсудить программу нового правительства РА, а до этого ожидаются также дебаты во фракциях и постоянных комиссиях НС РА.
17 мая на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям под председательством А.Ашотяна обсужден с положительным заключением проект закона о ратификации соглашения между правительствами РА и Французской Республики “О занятости членов семей сотрудников государственных официальных ми...