Ապրիլի 9-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ խորհրդի նիստը, որը վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Խորհրդի որոշմամբ լրացումներ են կատարվել «Ազգային ժողովի բարեկամական խմբերի կազմերը հաստատելու մասին» որոշման մեջ:
Խորհուրդը հաստատել է Ազգային ժողովի վեցերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ ապրիլի 10-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Սահմանվել են հերթական նիստերի օրակարգային հարցերի քննարկման հաջորդականությունը եւ տեւողությունը:
Ազգային ժողովի վեցերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին նախագծում ընդգրկվել է 10 հարց, իսկ ապրիլի 10-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում՝ 6 հարց:
Խորհրդի որոշմամբ «Հայաստանի Հանրապետության` մի կողմից, Եվրոպական միության եւ ատոմային էներգիայի եվրոպական համայնքի ու դրանց անդամ պետությունների` մյուս կողմից, միջեւ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման տեւողությունը սահմանվել է մինչեւ 3 ժամ: ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանի եւ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանի առաջարկով հարցն ԱԺ ապրիլի 10-ին գումարվող նիստում կքննարկվի առաջինը:

On April 9, the RA NA Council sitting presided over by the RA NA President Ara Babloyan was held.
By the decision of the Council addenda were made to the decision on approving the members of the Friendship Groups of the National Assembly.
The Council approved the draft laws on Making Addenda to the agenda of the third session of the National Assembly sixth convocation and the agenda of the regular sittings to be convened on April 9. The sequence and the duration of the debate of the agenda items of the regular sittings were established.
10 items were included in the draft law on Making Addenda in the agenda of the third session of the sixth convocation of the National Assembly, and 6 items were included in the draft law of the regular sittings’ agenda to be convened on April 10.
By the decision of the Council the duration of the debate of the draft law on Ratifying the Comprehensive and Enhanced Agreement on one hand between the Republic of Armenia and the European Union and the Nuclear Energy European Community and on the other hand, their member states was established up to three hours. By the proposal of the Chair of the RA NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan and the Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan first the abovementioned item would be debated at the NA April 10 sitting.