Ապրիլի 9-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ խորհրդի նիստը, որը վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը:
Խորհրդի որոշմամբ լրացումներ են կատարվել «Ազգային ժողովի բարեկամական խմբերի կազմերը հաստատելու մասին» որոշման մեջ:
Խորհուրդը հաստատել է Ազգային ժողովի վեցերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ ապրիլի 10-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը: Սահմանվել են հերթական նիստերի օրակարգային հարցերի քննարկման հաջորդականությունը եւ տեւողությունը:
Ազգային ժողովի վեցերորդ գումարման երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին նախագծում ընդգրկվել է 10 հարց, իսկ ապրիլի 10-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում՝ 6 հարց:
Խորհրդի որոշմամբ «Հայաստանի Հանրապետության` մի կողմից, Եվրոպական միության եւ ատոմային էներգիայի եվրոպական համայնքի ու դրանց անդամ պետությունների` մյուս կողմից, միջեւ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկման տեւողությունը սահմանվել է մինչեւ 3 ժամ: ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանի եւ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանի առաջարկով հարցն ԱԺ ապրիլի 10-ին գումարվող նիստում կքննարկվի առաջինը:

9 апреля состоялось   заседание Совета НС, которое вел Председатель НС А.Баблоян.
Совет утвердил проект о внесении дополнений в повестку дня третьей сессии НС шестого созыва и проект повестки дня созываемых 10 апреля очередных заседаний. Установлены последовательность и длительность обсуждения повесточных вопросов очередных заседаний.
В проект о внесении дополнений в повестку дня третьей сессии НС шестого созыва включены 10 вопросов, в проект повестки дня созываемых 10 апреля очередных заседаний – 6 вопросов.
По решению Совета длительность дебатов по проекту закона о ратификации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС определена до 3 часов. По предложению председателя комиссии по евроинтеграции Н.Зограбян и председателя внешнеполитической комиссии А.Ашотяна вопрос на созываемом 10 апреля очередном заседании будет обсуждаться первым.