ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը մարտի 21-ին ընդունել է Կոլումբիայում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Խորխե Ալբերտո Բարանտես Ուլլոային:
Ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է հայ-կոլումբիական հարաբերությունների զարգացմանը, մասնավորապես խորհրդարանական համագործակցության խթանմանը: Այս համատեքստում կարեւորել է միջխորհրդարանական հարթակներում երկխոսության ակտիվացմանն ուղղված աշխատանքների իրականացումը: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ աշխարհագրական հեռավորությունը խոչընդոտ չէ երկու երկրների ու ժողովուրդների միջեւ կապերի ամրապնդման համար եւ Հայաստանը պատրաստ է առավել խոր ու գործընկերային հարաբերությունների զարգացման իբերիկ երկրների հետ:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է այս հարցում Կոլումբիայի իշխանությունների աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների միջնորդական ջանքերին եւ ընդգծել, որ հայկական կողմն ակնկալում է Կոլումբիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը՝ զերծ ադրբեջանական ապակառուցողական ազդեցությունից:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությանը:
Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է նաեւ երկու երկրների միջեւ մարդկային շփումների աշխուժացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ հանրային դիվանագիտության ակտիվացումը՝ հաշվի առնելով քաղաքակրթական հարցերում ընդհանուր մոտեցումները: Այս առնչությամբ կողմերն ընդգծել են, որ երկու ժողովուրդների միջեւ առկա ջերմ հարաբերությունները լավ հիմք են միջպետական կապերի ամրապնդման համար:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ Կոլումբիայում առկա ներքաղաքական զարգացումներին, ինչի առնչությամբ Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանը մերժում է բռնությունը որպես քաղաքական նպատակներին հասնելու միջոց:

21 марта председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Ашотян принял Почетного консула РА в Колумбии   Хорхе Альберто Барантеса Уллоа.
Приветствуя гостя в НС, А.Ашотян обратился к развитию армяно-колумбийских отношений, в частности к укреплению парламентского сотрудничества. В этом русле подчеркнута важность активизации диалога на межпарламентских площадках. Председатель комиссии отметил, что географическая отдаленность не является помехой упрочению связей между двумя странами и народами, и Армения готова к развитию более глубоких и партнерских отношений с иберийскими странами.
Обратившись к процессу мирного урегулирования НК-конфликта, А.Ашотян особо выделил поддержку колумбийскими властями посреднических усилий стран-сопредседателей МГ ОБСЕ и подчеркнул, что армянская сторона надеется на   взвешенную позицию Колумбии, несмотря на деструктивное влияние Азербайджана.
В ходе встречи отмечена необходимость активизации торгово-экономических связей двух стран.
А.Ашотян также подчеркнул важность активизации гуманитарных контактов, народной дипломатии, учитывая общие подходы к цивилизационным вопросам. В связи с этим стороны отметили существующие теплые отношения между двумя народами как хорошую базу для укрепления межгосударственных связей.
Стороны обратились к нынешним внутриполитическим развитиям в Колумбии, в связи с чем А.Ашотян подчеркнул, что Армения отвергает насилие как средство достижения политических целей.