ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը մարտի 21-ին ընդունել է Կոլումբիայում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Խորխե Ալբերտո Բարանտես Ուլլոային:
Ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է հայ-կոլումբիական հարաբերությունների զարգացմանը, մասնավորապես խորհրդարանական համագործակցության խթանմանը: Այս համատեքստում կարեւորել է միջխորհրդարանական հարթակներում երկխոսության ակտիվացմանն ուղղված աշխատանքների իրականացումը: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ աշխարհագրական հեռավորությունը խոչընդոտ չէ երկու երկրների ու ժողովուրդների միջեւ կապերի ամրապնդման համար եւ Հայաստանը պատրաստ է առավել խոր ու գործընկերային հարաբերությունների զարգացման իբերիկ երկրների հետ:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է այս հարցում Կոլումբիայի իշխանությունների աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների միջնորդական ջանքերին եւ ընդգծել, որ հայկական կողմն ակնկալում է Կոլումբիայի հավասարակշռված դիրքորոշումը՝ զերծ ադրբեջանական ապակառուցողական ազդեցությունից:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկու երկրների միջեւ առեւտրատնտեսական կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությանը:
Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է նաեւ երկու երկրների միջեւ մարդկային շփումների աշխուժացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ հանրային դիվանագիտության ակտիվացումը՝ հաշվի առնելով քաղաքակրթական հարցերում ընդհանուր մոտեցումները: Այս առնչությամբ կողմերն ընդգծել են, որ երկու ժողովուրդների միջեւ առկա ջերմ հարաբերությունները լավ հիմք են միջպետական կապերի ամրապնդման համար:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ Կոլումբիայում առկա ներքաղաքական զարգացումներին, ինչի առնչությամբ Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է այն հանգամանքը, որ Հայաստանը մերժում է բռնությունը որպես քաղաքական նպատակներին հասնելու միջոց:

On March 21, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations received the RA Honorary Consul to Colombia Jorge Alberto Barrantes Ulloa.
Welcoming the guest in the National Assembly, Armen Ashotyan touched upon the development of the Armenian-Colombian relations, particularly the boosting of the parliamentary cooperation. In this context he highlighted the implementation of the works directed to the activation of the dialogue on the inter-parliamentary platforms. The Committee Chair has noted that the geographical distance is not an obstacle for strengthening of the ties between the two countries and peoples, and Armenia is ready for the development of the further deep and partnership relations with the countries of the Iberian Peninsula.
Touching upon the peaceful settlement process of Nagorno Karabakh conflict, Armen Ashotyan has highlighted in this issue the support of the Colombian authorities to the mediation efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries and has noted that the Armenian side expects the balanced position of Colombia deprived of the Azerbaijani deconstructive influence.
In the course of the meeting the sides referred to the necessity of the activation of trade-economic ties between the two countries.
Armen Ashotyan also highlighted the necessity of enlivening of human contacts between the two countries, as well as the activation of public diplomacy, taking into consideration the common approaches in the civilizational issues. Regarding this, the sides have underlined that the warm relations existing between the two peoples serve as a good basis for strengthening the inter-state ties.
The parties also talked about the inner-political developments existing in Colombia, and relating to this Armen Ashotyan has underscored the fact that Armenia refuses violence as means of reaching political goals.