Մարտի 21-ին ՀՀ Ազգային ժողովում աշխատանքն է շարունակել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի հանձնաժողովը: Քննարկվել են մի շարք հարցեր, հնչել զեկույցներ: Շվեյցարիայի ներկայացուցիչ Անն Սեյդու-Քրիստը հանդես է եկել «Մահապատիժը ֆրանկոֆոնիայի տարածությունում» զեկույցով:
Հանձնաժողովականներն անդրադարձ են կատարել նաեւ կանոնակարգային հարցերի, մասնավորապես տեղեկատվության անդամակցության նոր հայտերի, կանոնակարգային փոփոխությունների, ՖԽՎ երիտասարդ խորհրդարանականների ցանցի կանոնադրության նախագծի ուսումնասիրմանը:
Օրակարգային այլ հարցերի շրջանակում ՖԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը ներկայացրել է հայտարարության նախագիծ, որն ընդունվել է միաձայն:
Որոշվել է հանձնաժողովի հաջորդ նիստն անցկացնել կայանալիք լիագումար նիստի շրջանակում: Այն տեղի կունենա Քվեբեկում՝ հուլիսի 5-10-ը:

21 марта в НС продолжило работу заседание Политического комитета ПАФ. Обсужден ряд вопросов, зачитаны доклады. Представитель Швейцарии Ан Сейду-Крист выступил с докладом “Смертная казнь на пространстве Франкофонии”.
Члены комиссии обратились также к процедурным вопросам, в частности проинформировали о новых заявках на членство в организации, об уставных изменениях и др.
Глава делегации НС РА в ПАФ М.Есаян представила среди других повесточных вопросов проект Заявления, который был принят единогласно.
Следующее заседание комиссии решено провести в рамках предстоящего пленарного заседания, которое состоится 5-10 июля в Квебеке.