Մենք՝ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հանձնաժողովի անդամներս, մարտի 20-ից 21-ը գտնվելով Երեւանում Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հանձնաժողովի նիստի կապակցությամբ,
գործելով Ֆրանկոֆոնիայի խարտիային եւ ՖՄԿ-ի խթանած արժեքներին համապատասխան,
հղում կատարելով Մոնտրոյի (2010), Կինշասայի (2012), Դաքարի (2014) եւ Անտանանարիվոյի (2016) գագաթաժողովների ժամանակ պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների կողմից ընդունված Ճգնաժամային իրավիճակների կարգավորման, ճգնաժամային իրավիճակներից ելքի եւ ֆրանկոֆոն տարածությունում խաղաղության հաստատման վերաբերյալ որոշումներին,
վերահաստատելով մեր պատրաստակամությունը վճռականորեն գործելու ի նպաստ խաղաղության եւ կայունության հաստատման, իրավական պետության ամրապնդման եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության՝ ճգնաժամերը եւ կոնֆլիկտները կանխելու նպատակով,
մտահոգված լինելով ֆրանկոֆոն տարածության բազմաթիվ երկրներում տեղ գտած ճգնաժամային եւ կոնֆլիկտային իրավիճակներով,
քաջալերելով Ֆրանկոֆոնիային շարունակելու իր գործունեությունը վաղաժամ տագնապին համապատասխան արձագանքելու, ճգնաժամային եւ կոնֆլիկտային իրավիճակների կարգավորման, անցումային շրջանում պետությունների աջակցման հարցում՝ հիմնվելով ՄԱԿ-ի խարտիայի, միջազգային իրավունքի, ազգերի ինքնորոշման եւ պետությունների տարածքային ամբողջականության իրավունքների վրա`
արտահայտում ենք մեր խորին մտահոգությունը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ եւ կոչ ենք անում կողմերին ստեղծելու բարենպաստ պայմաններ՝ կոնֆլիկտի բացառապես խաղաղ կարգավորման համար,
ընդգծում ենք բանակցային գործընթացը դյուրացնելու նպատակով վստահության մթնոլորտ ստեղծելու անհրաժեշտությունը եւ լարվածության մակարդակի բարձրացմանը սպառնացող բոլոր տեսակի հայտարարություններից ու գործողություններից խուսափելու անհրաժեշտությունը,
հաստատում ենք մեր աջակցությունը Ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին,
կոչ ենք անում հակամարտության կողմերին զերծ մնալ ուժի կիրառումից կամ ուժի կիրառման սպառնալիքից, որը կարող է վտանգել խաղաղ բանակցային գործընթացը եւ հրավիրում ենք կողմերին շարունակելու բանակցությունները՝ հիմք ընդունելով Մինսկի խմբի կողմից առաջարկվող հիմնարար սկզբունքները, այն է՝ ուժի կիրառմանը կամ կիրառման սպառնալիքին չդիմելը, տարածքային ամբողջականությունը, ժողովուրդների իրավահավասարության եւ ինքնորոշման իրավունքները՝ որպես հակամարտության հավասարակշիռ եւ կայուն կարգավորման անբաժանելի մաս:

“Мы, члены Политического комитета ПАФ, находясь в Ереване 20-21 марта в связи с заседанием Политического комитета ПАФ,
действуя в соответствии с Уставом Франкофонии и продвигаемыми МОФ ценностями,
ссылаясь на принятые саммитами глав государств и правительств   в Монтрё (2010), Киншасе (2012), Дакаре (2014) и Антананариву (2016) решения об урегулировании кризисных ситуаций, выходе из кризисных ситуаций и установлении мира на пространстве Франкофонии,
подтверждая нашу готовность решительно действовать в целях установления мира и стабильности, укрепления правового государства и защиты прав человека – для   предотвращения кризисов и конфликтов,
будучи обеспокоенными кризисными и конфликтными ситуациями во многих странах пространства Франкофонии,
поощряя Франкофонию продолжать свою деятельность соответствующей реакцией на исходящие угрозы, урегулированием кризисных и конфликтных ситуаций, содействием государствам в переходный период на основе Устава ООН, международного права, самоопределения народов и территориальной целостности государств,
выражаем нашу глубокую озабоченность сложившейся ситуацией вокруг Нагорного Карабаха и призываем стороны создать благоприятные условия для исключительно мирного урегулирования конфликта,
подчеркиваем необходимость создания атмосферы доверия для содействия переговорному   процессу и необходимость избегать любых угрожающих усилению напряженности заявлений и действий,
подтверждаем нашу поддержку усилиям Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта,
призываем стороны конфликта воздерживаться от применения силы или угрозы силой, которая могла бы поставить под угрозу мирный процесс, и предлагаем сторонам продолжать переговоры на основе предложенных Минской группой принципов, а именно неприменения   силы или угрозы силы, территориальной целостности, права народов на равноправие и самоопределение – как неотъемлемой части сбалансированного и стабильного урегулирования конфликта".