ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում փետրվարի 23-ին Արմեն Աշոտյանի նախագահությամբ Վերլուծական խորհուրդը քննարկել է «Հայաստան-իսլամական աշխարհ» օրակարգին առնչվող հարցեր:
Քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, Արցախի Հանրապետության ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը, ոլորտի փորձագետներ, պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:
Թուրքիայի, Իրանի եւ արաբական երկրների հետ Հայաստանի հարաբերությունների, ինչպես նաեւ առկա գլոբալ իրողությունների առնչությամբ հիմնական զեկույցներով հանդես են եկել փորձագետներ ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Ռուբեն Սաֆրաստյանը, պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Գոհար Իսկանդարյանը, ինչպես նաեւ պրոֆեսոր Դավիթ Հովհաննիսյանը:
Նիստի ընթացքում կարեւորվել է իսլամական երկրների հետ համագործակցությունը եւ ընդգծվել հետագա հարաբերությունների հետեւողական զարգացումը խորհրդարանական դիվանագիտության միջոցով: Շեշտվել է այն հանգամանքը, որ ԼՂ հակամարտությունը չի ունեցել, չունի եւ չի կարող ունենալ կրոնական բնույթ:

23 февраля Аналитической совет Постоянной комиссии по внешним связям под председательством А.Ашотяна обсудил вопросы повестки “Армения – исламский мир”.
В дебатах участвовали депутаты НС РА, председатель Постоянной комиссии по внешним отношениям НС Республики Арцах А.Мхитарян, эксперты сферы, представители государственных ведомств.
С основными докладами об отношениях Армении с Турцией, Ираном и арабскими странами выступили эксперты академик НАН РА Р.Сафрастян, профессор Д.Оганесян и др.
В ходе заседания подчеркнута важность сотрудничества и последовательное развитие отношений с исламскими государствами посредством парламентской дипломатии. Особо выделено, что   Нагорно-Карабахский конфликт не имел, не имеет и не может иметь религиозного характера.