հարգարժան հյուրեր, տիկնայք եւ պարոնայք,
օրերս լրացավ մեր նորագույն պատմության ամենահիշարժան իրադարձություններից մեկի` Արցախյան շարժման 30-ամյակը: Նախ թույլ տվեք եւս մեկ անգամ շնորհավորել բոլորիս այս պատմական հոբելյանի առթիվ, որը արմատապես փոխեց մեր ժողովրդի կյանքը Հայաստանում եւ Արցախում: Եւ ծնվեցին երկու հայկական անկախ պետություններ` Հայաստանի Հանրապետությունն ու Արցախի Հանրապետությունը:
արձագանքը, որ Ադրբեջանում եղավ արցախյան ազատագրական շարժմանը, զարմանալի չէր՝ հաշվի առնելով մարդու եւ հատկապես հայի հանդեպ մեր հարեւանների վաղեմի ատելությունը:  Այն 30 տարի առաջ ամբողջությամբ բացահայտվեց Ադրբեջանի հայաբնակ Սումգայիթում: Պետական մակարդակով կազմակերպված եւ կատարված հանցագործության արդյունքում դաժանորեն սպանվեցին կամ վիրավորվեցին հայազգի հարյուրավոր բնակիչներ: Մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ բռնի տեղահանվեցին ու ունեզրկվեցին: Բռնություններն ու սպանություններն այնուհետեւ շարունակվեցին հայաբնակ Բաքվում, Գանձակում եւ Խորհրդային Ադրբեջանի տարածքում հայտնված այն բոլոր բնակավայրերում, որտեղ ապրում էին ազգությամբ հայեր:
Սումգայիթում, Բաքվում իրականացված ցեղասպանական գործողություններն ադրբեջանական բացահայտ հայատյացության հետեւանք էին, որոնք այսօր էլ պատշաճ քաղաքական, իրավական ու բարոյական գնահատականի չեն արժանացել միջազգային հանրության եւ համապատասխան ատյանների կողմից: Մեր ժողովուրդը, անշուշտ, իր գնահատականն ու պատասխանը տվել է Արցախի ազատագրումով, ինքնիշխանության հռչակումով, անկախ պետություն կառուցելով: Սակայն ավելի քան երեք տասնամյակ առաջ կատարված ոճրագործությունները չպետք է քաղաքակիրթ աշխարհի համար մնան որպես պատմության անցած ու փակված էջեր: Սումգայիթում եւ Բաքվում հայերի նկատմամբ իրականացված վայրենությունների ու ջարդերի վերաբերյալ փաստագրական բազան գուցե ծավալով ավելի քիչ է, քան Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նացիստների գործողությունների մասին փաստերը: Սակայն այն հաստատ պակաս ազդեցիկ չէ, մանավանդ որ ադրբեջանական ֆաշիզմն իր ատելությամբ ու դաժանությամբ գերազանցում է հիշյալ ժամանակահատվածի հիտլերյան ֆաշիզմին:
Սումգայիթի եւ Բաքվի հայկական ջարդերը սպասում են իրենց լիարժեք գնահատականին, իսկ Ադրբեջանից բռնագաղթած բազմաթիվ հայ փախստականները եւ նրանց ժառանգները` արդար դատի:

многоуважаемые гости, дамы и господа,
на днях исполнилось 30-летие одного из самых знаменательных событий нашей новейшей истории – Карабахского   движения. Прежде всего позвольте еще раз поздравить всех нас с этим историческим юбилеем, коренным образом изменившим жизнь нашего народа в Армении и Арцахе. Родились два независимых армянских государства – Республика Армения и Республика Арцах.
реакция Азербайджана на Арцахское освободительное движение не была удивительной, учитывая давнюю ненависть наших соседей к человеку и особенно армянину. 30 лет назад она полностью выявилась в армянонаселенном азербайджанском Сумгаите. В итоге организованного и совершенного на государственном уровне   преступления жестоко были убиты или ранены сотни жителей города армянской национальности. Многие наши соотечественники были депортированы и лишены имущества.   Насилия и убийства затем продолжались в армянонаселенных Баку, Гандзаке и во всех оказавшихся на территории Советского Азербайджана местностях, где жили армяне.
Совершенные в Сумгаите, Баку геноцидальные действия были следствием азербайджанской явной армянофобии, которые и сегодня не удостоились надлежащей политической, правовой и моральной оценки международного сообщества и соответствующих инстанций. Наш народ, конечно, дал свою оценку и ответ освобождением Арцаха, провозглашением суверенитета, созданием независимого государства. Но совершенные более трех десятилетий назад преступления не должны оставаться для цивилизованного мира прошлыми и закрытыми страницами истории. Документальная база по зверствам и погромам армян в Сумгаите и Баку, возможно, по объему меньше, чем факты о действиях нацистов во время Второй мировой войны. Однако это определенно оказывает не меньшее воздействие, тем более, что азербайджанский фашизм своей ненавистью и жестокостью превосходит гитлеровский фашизм упомянутого периода.
Армянские погромы Сумгаита и Баку ожидают своей полноценной оценки, а многочисленные депортированные из Азербайджана армянские беженцы и их наследники – справедливого суда”.