հարգարժան հյուրեր, տիկնայք եւ պարոնայք,
օրերս լրացավ մեր նորագույն պատմության ամենահիշարժան իրադարձություններից մեկի` Արցախյան շարժման 30-ամյակը: Նախ թույլ տվեք եւս մեկ անգամ շնորհավորել բոլորիս այս պատմական հոբելյանի առթիվ, որը արմատապես փոխեց մեր ժողովրդի կյանքը Հայաստանում եւ Արցախում: Եւ ծնվեցին երկու հայկական անկախ պետություններ` Հայաստանի Հանրապետությունն ու Արցախի Հանրապետությունը:
արձագանքը, որ Ադրբեջանում եղավ արցախյան ազատագրական շարժմանը, զարմանալի չէր՝ հաշվի առնելով մարդու եւ հատկապես հայի հանդեպ մեր հարեւանների վաղեմի ատելությունը:  Այն 30 տարի առաջ ամբողջությամբ բացահայտվեց Ադրբեջանի հայաբնակ Սումգայիթում: Պետական մակարդակով կազմակերպված եւ կատարված հանցագործության արդյունքում դաժանորեն սպանվեցին կամ վիրավորվեցին հայազգի հարյուրավոր բնակիչներ: Մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ բռնի տեղահանվեցին ու ունեզրկվեցին: Բռնություններն ու սպանություններն այնուհետեւ շարունակվեցին հայաբնակ Բաքվում, Գանձակում եւ Խորհրդային Ադրբեջանի տարածքում հայտնված այն բոլոր բնակավայրերում, որտեղ ապրում էին ազգությամբ հայեր:
Սումգայիթում, Բաքվում իրականացված ցեղասպանական գործողություններն ադրբեջանական բացահայտ հայատյացության հետեւանք էին, որոնք այսօր էլ պատշաճ քաղաքական, իրավական ու բարոյական գնահատականի չեն արժանացել միջազգային հանրության եւ համապատասխան ատյանների կողմից: Մեր ժողովուրդը, անշուշտ, իր գնահատականն ու պատասխանը տվել է Արցախի ազատագրումով, ինքնիշխանության հռչակումով, անկախ պետություն կառուցելով: Սակայն ավելի քան երեք տասնամյակ առաջ կատարված ոճրագործությունները չպետք է քաղաքակիրթ աշխարհի համար մնան որպես պատմության անցած ու փակված էջեր: Սումգայիթում եւ Բաքվում հայերի նկատմամբ իրականացված վայրենությունների ու ջարդերի վերաբերյալ փաստագրական բազան գուցե ծավալով ավելի քիչ է, քան Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նացիստների գործողությունների մասին փաստերը: Սակայն այն հաստատ պակաս ազդեցիկ չէ, մանավանդ որ ադրբեջանական ֆաշիզմն իր ատելությամբ ու դաժանությամբ գերազանցում է հիշյալ ժամանակահատվածի հիտլերյան ֆաշիզմին:
Սումգայիթի եւ Բաքվի հայկական ջարդերը սպասում են իրենց լիարժեք գնահատականին, իսկ Ադրբեջանից բռնագաղթած բազմաթիվ հայ փախստականները եւ նրանց ժառանգները` արդար դատի:

Distinguished guests, Ladies and Gentlemen,
Recently was marked the 30th anniversary of one of the most memorable events of our newest history, the Artsakh Movement. First, let me once again congratulate all of us on the occasion of this historical jubilee which radically changed our people’s life in Armenia and in Artsakh. And two Armenian independent states were born – the Republic of Armenia and the Artsakh Republic.
The response that was towards the Artsakh liberation movement in Azerbaijan was not surprising, taking into consideration the hatred of our neighbours towards people and especially towards Armenians. It was completely revealed in Sumgait populated by Armenians 30 years ago. As a result of the organized and committed crime at state level, hundreds of residents of Armenian origin were severely killed or injured. Our numerous compatriots were forcibly deported and lost their property. Afterwards the violence and murders continued in the Armenian populated Baku, Gandzak and in all settlements on the territory of the Soviet Azerbaijan, where Armenians lived.
The genocidal actions committed in Sumgait and Baku were the consequence of the Azerbaijani evident Armenophobia which nowadays have not been legally and morally assessed by the international community and appropriate instances. Our people, certainly has given its assessment and answer by the liberation of Artsakh, declaration of self-sovereignty and building an independent state. However, the crimes committed more than three decades ago should not remain as passed and closed pages of history for the civilized world. The documentary base on the atrocities and massacres perpetrated towards Armenians in Sumgait and Baku maybe is less by its volume than the facts on the Nazis’ actions during the World War II, but definitely it is not less influential, moreover that the Azerbaijani fascism with its hatred and cruelty exceeds the Hitler’s fascism of the mentioned period.
The Armenian massacres of Sumgait and Baku wait for their full assessment, and numerous Armenian refugees forcibly deported from Azerbaijan and their heirs wait for the fair judgment.