ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը Բահրեյնի Թագավորությունում
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի գլխավորած պատվիրակությունը փետրվարի 8-ին Բահրեյնի մայրաքաղաք Մանամայում իր հանդիպումները սկսեց Բահրեյնի խորհրդարանում: Բահրեյնի Թագավորության պատգամավորական ժողովի նախագահ Խալիֆա բեն Ահմադ ալ Ղահրանի եւ պատգամավորների հետ հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին համագործակցության խորացման խնդիրներ: Նշվեց, որ առաջին անգամ է նման բարձրաստիճան պատվիակություն ժամանում Հայաստանից եւ այս այցը հիմք է դնում երկու ժողովուրդների ու երկրների բարեկամությանը ու համագործակցությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը Թագավորության պատգամավորական ժողովի նախագահ Խալիֆա բեն Ահմադ ալ Ղահրանին պաշտոնական այցով հրավիրեց Հայաստան: Հանդիպման ընթացքում ուղենշվեցին համագործակցության ոլորտները` գիտության, կրթության, տնտեսական կապեր: Կարեւորվեց համագործակցությունը միջազգային կառույցներում: Պարոն Ղահրանին նշեց, որ Բահրեյնը Ծոցի երկրների դարպասն է եւ իբրեւ այդպիսին` մեծ ներուժ ունի լինելու լինել Հայաստանի հետ տարածաշրջանային համագործակցության կամուրջ:
Հանդիպման արդյունքում ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը եւ Բահրեյի թագավորության պատգամավորների պալատի նախագահ խալիֆա Ալ Դահրանին ստորագրեցին համագործակցության մասին համաձայնագիր` ՀՀ Ազգային Ժողովի եւ Բահրեյնի Թագավորության Ազգային ժողովի Պատգամավորների պալատիմիջեւ:Ըստ համաձայնագրի` կողմերը ընդգծելով երկու երկրների միջեւ խորհրդարանական համագործակցության կարեւորությունը, որոշում են ՀՀ Ազգային ժողովում ստեղծել Հայաստան-Բահրեյն, իսկ Բահրեյնի Թագավորության Խորհրդարանի Պատգամավորների պալատում` Բահրեյն-Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբեր եւ պարբերաբար անցկացնել խորհրդատվություններ՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող միջազգային եւ տարածաշրջանային հիմնահարցերի վերաբերյալ։ Բացի այդ` կազմակերպել համագործակցություն խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների միջեւ` ստեղծել համատեղ աշխատանքային եւ փորձագիտական խմբեր։ Նախատեսվում է մշտական կապ հաստատել երկու խորհրդարանների աշխատակազմերի միջեւ, կատարել փորձի փոխանակումներ, աջակցել միմյանց կադրերի վերապատրաստման եւ մասնագիտական հմտության բարձրացման գործում:
Բահրեյնի Թագավորության Աժ խորհրդակցական ժողովի նախագահ Ֆեյսալ բեն Ռադի ալ Մաուսավիիհետ հանդիպման ընթացքում եւս քննարկվեցին համագործակցության հարցերը, կարեւորվեց խորհրդարանական դիվանագիտության դերը: Խորհրդակցական ժողովի նախագահը նշեց, որ ժողովրդավարությունը Բահրեյնում  եւս  երիտասարդ է ու միմյանց փորձի օգտագործումն կարող է փոխադարձաբար օգտակար լինել: Ներկայացնելով խորհրդակցական ժողովի գործառույթները` Ֆեյսալ բեն Ռադի ալ Մաուսավին կարեւորեց հայկական խորհրդարանական ավանդույթների ուսումնասիրումը եւ օերնսդրական փորձին տեղյակությունը: Կարեւորվեց պատվիրակությունների փոխանակման ու միմյանց հետ անմիջական շփումների անհրաժեշտությունը:
Բահրեյնի Թագավորության վարչապետ շեյխ Խալիֆա իբն Սալման ալ Խալիֆայի հետ հանդիպման ընթացքում կարեւորվեցին փոխադարձ այցելությունները իբրեւ համագործակցության սկիզբ: Բահրեյնի Պետության վարչապետը իր աջակցությունը հայտնեց Հայաստանում արաբական մշակույթի կենտրոնի ստեղծմանը` խոստանալով Բահրեյնի ակտիվ մասնակցությունը: Երկուստեք ընդգծվեց, որ տարածաշրջանային հարցերում դիրքորոշումները համընկնում են եւ դա կարեւոր է միջազգային ատյաններում համագործակցության համար: Վարչապետը պատրաստակամություն հայտնեց նաեւ տնտեսական համագործակցության հարցերին նպաստելու` ընդգրկելով բոլոր բնագավառները, որտեղ կան փոխադարձ հետաքրքություններ:
Բահրեյնի Թագավորության թագավոր նորին մեծություն Ահմադ իբն Իսա Ալ Խալիֆայի հետ հանդիպումն անցավ ջերմ, բարեկամական մթնոլորտում: ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը թագավորին փոխանցեց ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ուղերձը եւ Հայաստան պաշտոնական այցի հրավերը, որը սիրով ընդունվեց: Ի պատասխան ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի ողջույնի խոսքի, թագավորը նշեց, որ դեպի Հայաստան ճանապարհը այս այցով ավելի կարճացավ: Այցի ընթացքում ձեռք բերվեցին մի քանի կոնկրետ պայմանավորվածություններ. նախ Բահրեյնի Թագավորության թագավոր նորին մեծություն Ահմադ իբն Իսա Ալ Խալիֆան պատրաստակամություն հայտնեց նպաստել Հայաստանում արաբական մշակույթի կենտրոնի ստեղծմանը, որը կարող է դառնալ արաբական աշխարհը ներկայացնելու լավ հնարավորություն, ապա թագավորը խոստացավ աջակցել Բահրեյնում Հայաստանի առեւտրական կենտրոնի ստեղծմանը, որը կամուրջ կլինի նաեւ Ծոցի երկրների հետ կապերի ամրապնդման համար: Բահրեյնի Թագավորության թագավոր նորին մեծություն Ահմադ իբն Իսա Ալ Խալիֆան պատրաստակամություն հայտնեց նաեւ աջակցել, որպեսզի Հայաստանը դիտորդի կարգավիճակով անդամակցի իսլամական կոնֆերանսին  եւ արաբական խորհրդարանական լիգային: Հանդիպման ժամանակ կողմերը կարեւորեցին տարածաշրջանային խաղաղության իրենց ձգտումը եւ պատրաստակամությունը միջազգային կառույցներում համագործակցելու: Պայմանավորվածություն ձեռքբերվեց նաեւ, որ պատգամավորական բարեկամության հայկական վեհաժողովի երկրորդ հանդիպմանը կմասնակցեն նաեւ Բահրեյն-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամները:
Պաշտոնական հանդիպումները Մանամայում կշարունակվեն փետրվարի իննին, իսկ երեկոյան պատվիրակությունը կվերադառնա Հայաստան:

Делегация Национального Собрания НС в Королевстве Бахрейн
8 февраля возглавляемая Председателем НС РА Артуром Багдасаряном делегация в столице Бахрейна Манаме начала свои встречи в парламенте Бахрейна. В ходе встречи с Председателем Палаты Депутатов Королевства Бахрейн Халифой бен Ахмадом аль-Дхахрани и депутатами парламента Бахрейна были обсуждены вопросы углубления сотрудничества. Было отмечено, что визит столь высокой делегации из Армении происходит впервые и этот визит закладывает основу дружбы и сотрудничества между двумя народами и странами. Председатель НС РА Артур Багдасарян пригласил Председателя Палаты Депутатов Королевства Бахрейн Халифу бен Ахмада аль-Дхахрани посетить Армению с официальным визитом. В ходе встречи были обозначены сферы сотудничества: связи в области науки, образования и экономики. Была подчеркнута важность сотрудничества в международных структурах. Г-н Дхахрани отметил, что Бахрейн, будучи ,,воротами в Персидский залив'' обладает большим потенциалом в этом качестве и может стать для Армении мостом для регионального сотрудничества.
По итогам встречи стороны подписали Соглашение о сотрудничестве между Национальным Собранием Республики Армения и Палатой Депутатов Королевства Бахрейн. Согласно Соглашению, стороны, отметив важность парламентского сотрудничества между двумя странами, решили создать группы дружбы в парламентах двух стран и периодически проводить консультации по проблемам регионального и международного характера, представляющим взаимный интерес. Кроме этого, решено организовать сотрудничество между постоянными комиссиями парламентов, создать совмествные рабочие и экспертные группы. Намечено также установить постоянную связь между аппаратами парламентов двух государств, проводить обмен опытом, содействовать переподготовке и повышению профессионализма кадров.
В ходе встречи с Председателем Совещательного Собрания НС Королевства Бахрейн Фейсалом бен Ради аль-Маусави также были обсуждены вопросы сотрудничества, подчеркнута роль парламентской дипломатии. Председатель Совещательного Собрания отметил, что демократия в Бахрейне также молода и использование взаимного опыта также может стать полезным для обеих стран. Ознакомив с функциями Совещательного Собрания Фейсал бен Ради аль-Маусави подчеркнул важность изучения традиций и информирования о законодательном опыте армянского парламентаризма.. Была отмечена необходимость обмена делегациями и непосредстенных контактов.
В ходе встречи с Премьер-министром Королевства Бахрейн шейхом Халифой ибн Салманом аль-Халифой была отмечена важность взаимных визитов как хорошего начала для сотрудничества. Пермьер-министр Бахрейна выразил готовность содействовать открытию в Армении Центра арабской культуры, пообещав при этом активное участие Бахрейна. Обе стороны подчеркнули совпадение позиций двух стран в региональных вопросах, что важно для сотрудничества в международных инстанциях. Премьер-министр также выразил готовность содействия вопросам экономического сотрудничества, включая все области, представляющие обоюдный интерес.
Встреча с Королем Бахрейна Его Величеством Ахмадом ибн Исой аль- Халифой прошла в теплой, дружеской обстановке. Председатель НС РА Артур Багдасарян передал Королю послание Президента РА Роберта Кочаряна и приглашение посетить Армению с официальным визитом, которое было принято с благодарностью. В ответ на приветственную речь г-на Багдасаряна, Король отметил, что благодаря этому визиту путь в Армению стал короче. В ходе визита были достигнуты несколько конкретных договоренностей: прежде всего Король Бахрейна Его Величество Ахмад ибн Иса аль-Халифа выразил готовность способствовать созданию Центра арабской культуры, который может стать хорошей возможностью для представления арабского мира, затем Король обещал содействовать созданию Торгового центра Армении в Бахрейне, который в свою очередь также станет мостом для укрепления связей со странами Персидского залива. Король Королевства Бахрейн Его Величество Ахмад ибн Иса аль-Халифа выразил готовность содействовать также тому, чтобы Армения в статусе наблюдателя участвовала в работе Исламской конференции и Арабской парламентской лиги. В ходе встречи стороны отметили свое стремление к региональному миру и готовность к сотрудничеству в международных структурах. Была достигнута договоренность о том, что во второй встрече АПАД также будут участвовать и члены депутатской группы дружбы Бахрейн-Армения.
Официальные встречи в Манаме будут продолжены 9 февраля. Вечером того же дня делегация возвратится в Армению.