ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն ապրիլի 28-ին հանդիպել է Համալսարանական կրթությամբ կանանց ասոցիացիայի նախագահ Ջեմմա Հասրաթյանի, ԵԱՀԿ-ի երեւանյան գրասենյակի գենդերային ծրագրերի պատասխանատու Լիանա Աղաբեկյանի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի փորձագետ, գենդերային հարցերով խորհրդական Կոմիլա Ռահիմովայի հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Ռուզաննա Մուրադյանը եւ Կարինե Պողոսյանը:
Հերմինե Նաղդալյանը կարեւորել է ՀՀ Ազգային ժողովի համագործակցությունը ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հետ եւ իր նկատառումներն է ներկայացրել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կողմից իրականացվող կուսակցական աշխատանքում կանանց մասնակցությանն ու դերին վերաբերող ծրագրի առնչությամբ: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանում դրական քայլեր են կատարվում հանրային կյանքում կանանց դերի բարձրացման ու ներգրավվածության ընդլայնման ուղղությամբ:
Տիկին Նաղդալյանը հյուրերին ներկայացրել է նաեւ մեր երկրում ընթացող հասարակական-քաղաքական գործընթացները, անդրադարձել Ընտրական օրենսգրքի նախագծով ընտրություններին կանանց մասնակցությանը վերաբերող փոփոխություններին եւ կարեւորել կանանց մասնակցության ընդլայնումը ՏԻՄ ու համապետական ընտրություններին:
Ռուզաննա Մուրադյանն անդրադարձել է կուսակցական աշխատանքում կանանց ներգրավվածությանը, ներկայացրել ՀՀԿ կանանց խորհրդի կառույցներում ընդգրկված կանանց աշխատանքը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել գենդերային հարցերին առնչվող ծրագրերին եւ փաստաթղթերին, կանանց քաղաքական հնարավորությունների ընդլայնմանն ուղղված ջանքերին, քաղաքական ու հասարակական գործընթացներին կանանց մասնակցության խթանմանը եւ այլ հարցերի:

28 апреля вице-спикер НС Э.Нагдалян встретилась с председателем Ассоциации женщин с университетским образованием Дж.Асратян, куратором гендерных программ Ереванского офиса ОБСЕ Л.Агабекян и советником по гендерным вопросам, экспертом ОБСЕ/БДИПЧ К.Рахимовой. На встрече присутствовали также депутаты НС Р.Мурадян и К.Погосян.
Э.Нагдалян подчеркнула важность сотрудничества НС РА с ОБСЕ/БДИПЧ и представила свои соображения по реализуемой ОБСЕ/БДИПЧ программе участия и роли женщин в партийной работе. Она отметила, что в Армении предпринимаются положительные шаги к повышению роли и расширению вовлеченности женщин в общественную жизнь.
Вице-спикер НС представила гостям также общественно-политические процессы в РА, обратилась к касающимся участия женщин в выборах изменениям в проекте нового Избирательного кодекса и подчеркнула важность расширения участия женщин в выборах органов местного самоуправления и в общегосударственных выборах.
В ходе встречи затронуты вопросы, касающиеся гендерных программ и документов, расширения политических возможностей женщин, продвижения их в политических и общественных процессах и др.