ՀՀ ԱԺ նախագահի ելույթում ասվում է.
«Հարգարժան հյուրե՛ր, տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք, «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» հերթական գլոբալ ֆորումի անցկացումը եւս մեկ անգամ վկայում է, որ ցեղասպանությունը՝ որպես մարդկության դեմ մեծագույն եւ ծանրագույն հանցագործություն, վաղեմության ժամկետ չունի: Մանավանդ աշխարհը դեռեւս պարտք ու ասելիք ունի այդ հանցագործության վկաներին` նախեւառաջ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներին, հոգու եւ սրտի ասելիք, արդարության ու ճշմարտության պարտք: Անկախ նրանից, թե ինչ տեսքով եւ որ` իրավական, թե բարոյական դաշտում պետք է վերադարձվի այդ պարտքը, անկախ նրանից, թե որտեղ եւ ինչ լեզվով պետք է հնչի հոգու եւ սրտի խոսքը, միեւնույն է, արդարությունը պահանջում է, ժամանակը` պարտադրում:
Հարգելի՛ բարեկամներ, ցեղասպանության վկաները կենդանի հիշողություն են` կապված առաջին հերթին 1915 թվականին տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության, դրա անպատժելիությունից ծնված հաջորդ` Հոլոքոստի, Ռուանդայի, Դարֆուրի, հիմա նաեւ Սիրիայում եւ Իրաքում տեղի ունեցող ցեղասպանությունների հետ, եւ կենդանի հիշեցում ցեղասպանությունների անթույլատրելիության ու պատժի անխուսափելիության մասին: Օսմանյան Թուրքիայում պետական մակարդակով կազմակերպված եւ իրականացված ցեղասպանությունից հրաշքով փրկված, բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցները, ցեղասպանությանը զոհ գնացած անմեղ նահատակների սերունդներն այսօր ապրում են բոլոր մայրցամաքներում՝ որպես տարբեր երկրների քաղաքացիներ` ԱՄՆ-ից Կանադա, Բրազիլիայից Արգենտինա եւ Ուրուգվայ, Իտալիայից մինչեւ Ռուսաստան եւ Հնդկաստան, Ֆրանսիայից մինչեւ Ավստրալիա եւ Սինգապուր, Եգիպտոսից մինչեւ Երուսաղեմ ու Քուվեյթ, Սիրիայից մինչեւ Իրան եւ Իրաք ու այլուր: Մինչդեռ նրանք պիտի ապրեին իրենց ծննդավայրում՝ սեփական հողի վրա. 1915 թվականին իրենց եւ բախտակից ժողովուրդների` ասորիների, եզդիների, հույների հանդեպ իրականացված ցեղասպանության հետեւանքով նրանք զրկվեցին հայրենիքից:
Հարգելի բարեկամներ, ցեղասպանության վկաների հիշողության դաշտն աստիճանաբար ավելի ընդգրկուն է դառնում` շնորհիվ այն երկրների ու կառույցների, որոնք քաղաքական ու քաղաքացիական խիզախություն եւ պատասխանատվություն են դրսեւորում` ճանաչելով եւ դատապարտելով Հայոց ցեղասպանությունը, որոնք գիտակցում են, որ 20-րդ դարասկզբին մարդկության դեմ իրագործված մեծագույն հանցագործության չդատապարտումով ճանապարհ է բացվում նոր ցեղասպանությունների համար: Ցեղասպանության` որպես մարդկության դեմ հանցագործության դատապարտումը պետք է դառնա պարտք ու պատասխանատվություն քաղաքակիրթ մարդկության համար, բայց նախեւառաջ Թուրքիայի, որ այսօր նույն ձեռագրով փորձում է լուծել քրդերի հարցերը:
Ես չեմ կարող չխոսել նաեւ ապրիլյան ագրեսիայի մասին, որ սկսեց Ադրբեջանը: Դիվանագիտական ասպարեզում ձախողվելով՝ Բաքուն փորձեց ռազմական ճանապարհով փոխել ստատուս քվոն տարածաշրջանում՝ նպատակ ունենալով հասնել Ստեփանակերտ եւ պայմաններ թելադրել բանակցություններում: Ինչ ստացվեց՝ գիտեք բոլորդ: Ադրբեջանը ոչ միայն տանուլ տվեց իր բլից կրիգը, այլեւ ձախողվեց քաղաքական ու դիվանագիտական հաշվարկներում: Նաեւ հասցրեց իր ժամանակի մեջ չփոխվող «ստորագրությունը» թողնել այն տարածքներում, որոնց ընդամենը մի քանի ժամով էր տիրել: Ադրբեջանական բանակի եւ նրա կազմում կռվող վարձկանների ձեռքով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության, այդ թվում` երեխաների ու ծերերի սպանությունը, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինվորների խոշտանգումներն ու անարգումները, ընդհուպ մինչեւ անդամահատում: Սա ձեռագիր է, որը, անպատժելիությունից ոգեւորված, սկիզբ է առնում 1915 թվականից` Օսմանյան Թուրքիայից եւ շարունակվում մեր օրերում: Ադրբեջանն իրեն հավասար հարթության մեջ դրեց «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հետ, որի դեմ պայքարում է ամբողջ աշխարհը:
Հարգելի՛ բարեկամներ, այս տարի առաջին անգամ ամբողջ աշխարհի հայ առաքելական եկեղեցիներում ապրիլի 24-ին չի հնչելու հիշատակի պատարագ: Անցյալ տարի ցեղասպանության նահատակների սրբադասումից հետո հայ առաքելական եկեղեցին կատարելու է ոգեկոչումի աղոթք եւ դա ոչ միայն եկեղեցական ծիսակատարության փոփոխություն է: Վստահեցնում եմ՝ կարեւոր ձեռքբերում է, որ մենք դադարել ենք Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերվել որպես ողբերգության. դա մեզ ստիպում էր ապրել սպանվածի, բռնաբարվածի ու կողոպտվածի, ունեզրկվածի բարդույթով: Հայաստանի Հանրապետությունը, որն այս տարի սեպտեմբերին նշելու է իր անկախության 25 տարին, պետական մակարդակով հնարավորություն տվեց խոսել պահանջատիրության մասին, հնարավորություն տվեց հաղթահարել ցեղասպանվածի բարդույթը ու խոսել վերածնվածի ձայնով: Ու դա լավագույն պատասխանն է անցյալ, ներկա ու ապագա բոլոր թալեաթներին, էնվերներին ու ջեմալներին:
Այս ֆորումում մենք խոսում էինք ոչ միայն ցեղասպանության հանցագործությանն առերեսվող մարդկանց, խմբերի գործունեության մասին, այլեւ աշխարհի բոլոր ցեղասպանությունների պարտադիր հետեւանք՝  փախստականների: Ո՞վ, եթե ոչ հայերս իրական ասելիք ունենք այս թեմայով: Հարյուր տարի ու ավելի: Ես չեմ կարող չանդրադառնալ Սիրիայի պատերազմից հայրենիքում ապաստանած մեր հայրենակիցներին: Նրանք, որ հարյուր տարի առաջվա ցեղասպանության վերապրածների ժառանգներն էին, հարկադրված էին նորից գաղթել՝ թողնելով իրենց երկրորդ հայրենիք դարձած Սիրիան, տունն ու աշխատանքը, շատերը՝ հարազատներին ու ապաստան որոնել Հայաստանում: Երբ սիրիական պատերազմի անմիջական մասնակից Թուրքիան Եվրամիության հետ քաղաքական առեւտրի ու շանտաժի հարց է դարձնում փախստականներին, հազար անգամ նվազ հնարավորություններ ունեցող Հայաստանը ընդունում ու առանց բարձրագոչ հայտարարությունների հնարավորինս բնակարանով ու աշխատանքով ապահովում է սիրիացիներին՝ նրանց համարելով ոչ թե փախստական, այլ հայրենակից, յուրային, հարազատ, որ դժվարին վիճակում է:
Անցյալ տարի հունվարի 29-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հրապարակվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագիրը, իրապես համահայկական փաստաթուղթ, որ ոչ միայն ամփոփում էր անցած հարյուրամյակում ցեղասպանության գիտակցման, ճանաչման ու դատապարտման անցած ճանապարհը, այլեւ ձեւակերպում էր մեր անելիքները: Տարողունակ ու համապարփակ այդ փաստաթղթին անդրադառնալով՝ մենք այսօր կարող ենք փաստել, որ շարժվել ենք համահայկական հռչակագրի ուղենիշներով ու ունենք հաջողություններ. նշեմ միայն, որ Հայաստանի շնորհիվ ՄԱԿ-ում դեկտեմբերի 9-ը ամրագրվեց ցեղասպանությունների դեմ կանխարգելման եւ ցեղասպանության զոհերի իրավունքների պաշտպանության միջազգային օր: Բայց ճանապարհը շարունակվում է, եւ կարեւորագույն հարցերը դեռ սպասում են իրենց լուծման ժամանակին: Մենք տերն ենք «Հիշում եմ եւ պահանջում» կարգախոսի՝ հանուն առավել հզոր հայրենիքի` ազատ եւ ժողովրդավար Հայաստանի Հանրապետության, անկախ Արցախի առաջընթացի ու զորացման, աշխարհասփյուռ հայության գործուն համախմբման, համայն հայության դարավոր նվիրական նպատակների իրականացման: Ես վստահ եմ, որ մանուշակագույն մեր անմոռուկներն աշխարհին այսօր ասում են ավելին, քան անցած տարի, եւ եկող տարի ասելու են ավելին, քան հիմա, որովհետեւ մենք բոլորս համատեղ անում ենք մի կարեւոր աշխատանք, որի արդյունքները ավելի տեսանելի է դարձնելու ժամանակը: Շնորհակալ եմ ֆորումի բոլոր մասնակիցներին եւ հավարտ ուզում եմ բոլորից անունից վկայել՝ «Հիշում եմ եւ պահանջում»՝ վստահ, որ այս երկու բառը միայն կարգախոս չեն, այս երկու բառում կա անցյալի ու ապագայի պատմություն»:

В выступлении Председателя НС говорится:
“Многоуважаемые гости, дамы и господа, проведение очередного глобального форума “Против преступления геноцида” еще раз свидетельствует, что геноцид, как величайшее и тяжкое преступление против человечества, не имеет срока давности. Тем более что мир все еще должен и может сказать свое слово свидетелям этого злодеяния – прежде всего пережившим его, слово души и сердца, долг справедливости и истины. Независимо от того, в каком виде и в каком правовом и моральном поле должен быть возвращен этот долг, независимо от того, где и на каком языке должно прозвучать слово души и сердца, - все равно, справедливость требует, время – обязывает.
Уважаемые друзья, свидетели геноцида – живая память, связанная в первую очередь с свершившимся в 1915 г. Геноцидом армян, порожденных его безнаказанностью Холокостом, геноцидами в Руанде, Дарфуре, а ныне – в Сирии и Ираке, и живое напоминание о недопустимости геноцидов и неизбежности наказания. Чудом спасшиеся от организованного и осуществленного в Османской Турции на государственном уровне геноцида наши изгнанные соотечественники, поколения ставших жертвой геноцида невинных мучеников сегодня живут на всех континентах как граждане различных стран – от США до Канады, от Бразилии до Аргентины и Уругвая, от Италии до России и Индии, от Франции до Австралии и Сингапура, от Египта до Иерусалима и Кувейта, от Сирии до Ирана и Ирака и повсюду. В то время как они должны были жить на свой родине, на собственной земле, вследствие осуществленного в 1915 г. геноцида в их отношении и в отношении разделивших их судьбу народов – ассирийцев, езидов, греков они лишились родины.
Уважаемые друзья, поле памяти свидетелей геноцида становится все более емким – благодаря странам и структурам, которые проявляют политическое и гражданское мужество и ответственность, признавая и осуждая Геноцид армян, которые осознают, что забвением совершенного в начале ХХ века величайшего преступления против человечества открывается путь к новым геноцидам. Осуждение геноцида как преступления против человечества должно стать долгом и ответственностью цивилизованного человечества, но прежде всего Турции, которая сегодня пытается в этом же ключе решать проблемы курдов.
Я также не могу обойти молчанием развязанную Азербайджаном апрельскую агрессию. Провалившись на дипломатической арене, Баку попытался военным путем изменить статус-кво в регионе, ставя целью дойти до Степанакерта и продиктовать условия в переговорах. Что получилось – знаете сами. Азербайджан не только проиграл блиц-криг, но и потерпел крах в политических и дипломатических расчетах. Но и успел оставить не меняющуюся во времени свою “подпись” на тех территориях, которыми овладел всего на несколько часов. Руками азербайджанской армии и воевавших на ее стороне наемников – убийства гражданского населения НКР, в том числе детей и стариков, пытки и изувечения, вплоть до расчленения, военнослужащих Армии обороны НКР. Это почерк, вдохновленный безнаказанностью, берет начало с 1915 года в Османской Турции и продолжается в наши дни. Азербайджан поставил себя на одну доску с террористической группировкой “Исламское государство”, с которой борется весь мир.
Уважаемые друзья, в этом году впервые в армянских апостольских церквях всего мира 24 апреля не прозвучит памятная литургия. После посвящения в прошлом году к лику святых мучеников геноцида Армянская Апостольская церковь будет проводить поминальный молебен, и это не только изменение религиозного ритуал а.   Заверяю – важное достижение, что мы перестали относиться к Геноциду армян как к трагедии: это заставляло нас жить с комплексом убитого, изнасилованного и ограбленного,   экспроприированного. Республика Армения, отмечающая в сентябре этого года 25-летие своей независимости, дала возможность на государственном уровне заговорить о требовании, дала возможность преодолеть комплекс жертвы геноцида и говорить голосом возрожденного. И это лучший ответ всем талеатам, энверам и джемалам прошлого, настоящего и будущего.
На этом форуме мы говорили не только о людях, сталкивающихся с преступлением геноцида, но и об обязательном следствии всех геноцидов мира – беженцах. Кто, как не мы, армяне, имеем что сказать на эту тему реально? Сто и более лет. Я не могу не обратиться к нашим соотечественникам, нашедшим убежище от войны в Сирии на родине. Наследники переживших сто лет назад прошлый геноцид, вынуждены были вновь эмигрировать, покинув ставшую второй родиной Сирию, дом и работу, многие – родных, и искать убежища в Армении. Когда непосредственный участник сирийской войны Турция делает беженцев вопросом политического торга и шантажа с Евросоюзом, имеющая в тысячу раз меньше возможностей Армения принимает и без громогласных заявлений обеспечивает сирийских армян по возможности квартирой и работой, считая их не беженцами, а находящимися в трудном положении соотечественниками, своими родными.
29 января прошлого года на Цицернакабердском мемориале была провозглашена Всеармянская декларация к 100-й годовщине Геноцида армян, – действительно общеармянский документ, который не только обобщал пройденный за прошлое столетие путь осознания, признания и осуждения геноцида, но и оформлял наши задачи. Обращаясь к этому содержательному и всеобъемлющему документу, мы сегодня можем констатировать, что ориентировались на Всеармянскую декларацию и достигли успехов, – отмечу лишь, что благодаря Армении 9 декабря провозглашено ООН Международным днем предупреждения геноцидов и защиты прав жертв геноцида. Но путь продолжается, и важнейшие вопросы все еще ждут своего разрешения. Мы хозяева девиза “Помню и требую!” – во имя более могучей родины, свободной и демократической Республики Армения, прогресса и укрепления свободного Арцаха, действительной консолидации рассеянных по свету армян, осуществления заветных вековых целей всего армянства. Я уверен, что наши лиловые незабудки говорят сегодня миру больше, чем в прошлом году, и в следующем году скажут больше, чем сейчас, потому что мы все вместе делаем важную работу, итоги которой сделает более зримыми Время. Благодарю всех участников форума, и в завершение от имени всех нас хочу засвидетельствовать – “Помню и требую!”, в уверенности, что эти два слова не только лозунг, - в этих двух словах есть история прошлого и грядущего”.