ՀՀ ԱԺ նախագահի ելույթում ասվում է.
«Հարգարժան հյուրե՛ր, տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք, «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» հերթական գլոբալ ֆորումի անցկացումը եւս մեկ անգամ վկայում է, որ ցեղասպանությունը՝ որպես մարդկության դեմ մեծագույն եւ ծանրագույն հանցագործություն, վաղեմության ժամկետ չունի: Մանավանդ աշխարհը դեռեւս պարտք ու ասելիք ունի այդ հանցագործության վկաներին` նախեւառաջ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներին, հոգու եւ սրտի ասելիք, արդարության ու ճշմարտության պարտք: Անկախ նրանից, թե ինչ տեսքով եւ որ` իրավական, թե բարոյական դաշտում պետք է վերադարձվի այդ պարտքը, անկախ նրանից, թե որտեղ եւ ինչ լեզվով պետք է հնչի հոգու եւ սրտի խոսքը, միեւնույն է, արդարությունը պահանջում է, ժամանակը` պարտադրում:
Հարգելի՛ բարեկամներ, ցեղասպանության վկաները կենդանի հիշողություն են` կապված առաջին հերթին 1915 թվականին տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության, դրա անպատժելիությունից ծնված հաջորդ` Հոլոքոստի, Ռուանդայի, Դարֆուրի, հիմա նաեւ Սիրիայում եւ Իրաքում տեղի ունեցող ցեղասպանությունների հետ, եւ կենդանի հիշեցում ցեղասպանությունների անթույլատրելիության ու պատժի անխուսափելիության մասին: Օսմանյան Թուրքիայում պետական մակարդակով կազմակերպված եւ իրականացված ցեղասպանությունից հրաշքով փրկված, բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցները, ցեղասպանությանը զոհ գնացած անմեղ նահատակների սերունդներն այսօր ապրում են բոլոր մայրցամաքներում՝ որպես տարբեր երկրների քաղաքացիներ` ԱՄՆ-ից Կանադա, Բրազիլիայից Արգենտինա եւ Ուրուգվայ, Իտալիայից մինչեւ Ռուսաստան եւ Հնդկաստան, Ֆրանսիայից մինչեւ Ավստրալիա եւ Սինգապուր, Եգիպտոսից մինչեւ Երուսաղեմ ու Քուվեյթ, Սիրիայից մինչեւ Իրան եւ Իրաք ու այլուր: Մինչդեռ նրանք պիտի ապրեին իրենց ծննդավայրում՝ սեփական հողի վրա. 1915 թվականին իրենց եւ բախտակից ժողովուրդների` ասորիների, եզդիների, հույների հանդեպ իրականացված ցեղասպանության հետեւանքով նրանք զրկվեցին հայրենիքից:
Հարգելի բարեկամներ, ցեղասպանության վկաների հիշողության դաշտն աստիճանաբար ավելի ընդգրկուն է դառնում` շնորհիվ այն երկրների ու կառույցների, որոնք քաղաքական ու քաղաքացիական խիզախություն եւ պատասխանատվություն են դրսեւորում` ճանաչելով եւ դատապարտելով Հայոց ցեղասպանությունը, որոնք գիտակցում են, որ 20-րդ դարասկզբին մարդկության դեմ իրագործված մեծագույն հանցագործության չդատապարտումով ճանապարհ է բացվում նոր ցեղասպանությունների համար: Ցեղասպանության` որպես մարդկության դեմ հանցագործության դատապարտումը պետք է դառնա պարտք ու պատասխանատվություն քաղաքակիրթ մարդկության համար, բայց նախեւառաջ Թուրքիայի, որ այսօր նույն ձեռագրով փորձում է լուծել քրդերի հարցերը:
Ես չեմ կարող չխոսել նաեւ ապրիլյան ագրեսիայի մասին, որ սկսեց Ադրբեջանը: Դիվանագիտական ասպարեզում ձախողվելով՝ Բաքուն փորձեց ռազմական ճանապարհով փոխել ստատուս քվոն տարածաշրջանում՝ նպատակ ունենալով հասնել Ստեփանակերտ եւ պայմաններ թելադրել բանակցություններում: Ինչ ստացվեց՝ գիտեք բոլորդ: Ադրբեջանը ոչ միայն տանուլ տվեց իր բլից կրիգը, այլեւ ձախողվեց քաղաքական ու դիվանագիտական հաշվարկներում: Նաեւ հասցրեց իր ժամանակի մեջ չփոխվող «ստորագրությունը» թողնել այն տարածքներում, որոնց ընդամենը մի քանի ժամով էր տիրել: Ադրբեջանական բանակի եւ նրա կազմում կռվող վարձկանների ձեռքով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության, այդ թվում` երեխաների ու ծերերի սպանությունը, ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զինվորների խոշտանգումներն ու անարգումները, ընդհուպ մինչեւ անդամահատում: Սա ձեռագիր է, որը, անպատժելիությունից ոգեւորված, սկիզբ է առնում 1915 թվականից` Օսմանյան Թուրքիայից եւ շարունակվում մեր օրերում: Ադրբեջանն իրեն հավասար հարթության մեջ դրեց «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հետ, որի դեմ պայքարում է ամբողջ աշխարհը:
Հարգելի՛ բարեկամներ, այս տարի առաջին անգամ ամբողջ աշխարհի հայ առաքելական եկեղեցիներում ապրիլի 24-ին չի հնչելու հիշատակի պատարագ: Անցյալ տարի ցեղասպանության նահատակների սրբադասումից հետո հայ առաքելական եկեղեցին կատարելու է ոգեկոչումի աղոթք եւ դա ոչ միայն եկեղեցական ծիսակատարության փոփոխություն է: Վստահեցնում եմ՝ կարեւոր ձեռքբերում է, որ մենք դադարել ենք Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերվել որպես ողբերգության. դա մեզ ստիպում էր ապրել սպանվածի, բռնաբարվածի ու կողոպտվածի, ունեզրկվածի բարդույթով: Հայաստանի Հանրապետությունը, որն այս տարի սեպտեմբերին նշելու է իր անկախության 25 տարին, պետական մակարդակով հնարավորություն տվեց խոսել պահանջատիրության մասին, հնարավորություն տվեց հաղթահարել ցեղասպանվածի բարդույթը ու խոսել վերածնվածի ձայնով: Ու դա լավագույն պատասխանն է անցյալ, ներկա ու ապագա բոլոր թալեաթներին, էնվերներին ու ջեմալներին:
Այս ֆորումում մենք խոսում էինք ոչ միայն ցեղասպանության հանցագործությանն առերեսվող մարդկանց, խմբերի գործունեության մասին, այլեւ աշխարհի բոլոր ցեղասպանությունների պարտադիր հետեւանք՝  փախստականների: Ո՞վ, եթե ոչ հայերս իրական ասելիք ունենք այս թեմայով: Հարյուր տարի ու ավելի: Ես չեմ կարող չանդրադառնալ Սիրիայի պատերազմից հայրենիքում ապաստանած մեր հայրենակիցներին: Նրանք, որ հարյուր տարի առաջվա ցեղասպանության վերապրածների ժառանգներն էին, հարկադրված էին նորից գաղթել՝ թողնելով իրենց երկրորդ հայրենիք դարձած Սիրիան, տունն ու աշխատանքը, շատերը՝ հարազատներին ու ապաստան որոնել Հայաստանում: Երբ սիրիական պատերազմի անմիջական մասնակից Թուրքիան Եվրամիության հետ քաղաքական առեւտրի ու շանտաժի հարց է դարձնում փախստականներին, հազար անգամ նվազ հնարավորություններ ունեցող Հայաստանը ընդունում ու առանց բարձրագոչ հայտարարությունների հնարավորինս բնակարանով ու աշխատանքով ապահովում է սիրիացիներին՝ նրանց համարելով ոչ թե փախստական, այլ հայրենակից, յուրային, հարազատ, որ դժվարին վիճակում է:
Անցյալ տարի հունվարի 29-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում հրապարակվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագիրը, իրապես համահայկական փաստաթուղթ, որ ոչ միայն ամփոփում էր անցած հարյուրամյակում ցեղասպանության գիտակցման, ճանաչման ու դատապարտման անցած ճանապարհը, այլեւ ձեւակերպում էր մեր անելիքները: Տարողունակ ու համապարփակ այդ փաստաթղթին անդրադառնալով՝ մենք այսօր կարող ենք փաստել, որ շարժվել ենք համահայկական հռչակագրի ուղենիշներով ու ունենք հաջողություններ. նշեմ միայն, որ Հայաստանի շնորհիվ ՄԱԿ-ում դեկտեմբերի 9-ը ամրագրվեց ցեղասպանությունների դեմ կանխարգելման եւ ցեղասպանության զոհերի իրավունքների պաշտպանության միջազգային օր: Բայց ճանապարհը շարունակվում է, եւ կարեւորագույն հարցերը դեռ սպասում են իրենց լուծման ժամանակին: Մենք տերն ենք «Հիշում եմ եւ պահանջում» կարգախոսի՝ հանուն առավել հզոր հայրենիքի` ազատ եւ ժողովրդավար Հայաստանի Հանրապետության, անկախ Արցախի առաջընթացի ու զորացման, աշխարհասփյուռ հայության գործուն համախմբման, համայն հայության դարավոր նվիրական նպատակների իրականացման: Ես վստահ եմ, որ մանուշակագույն մեր անմոռուկներն աշխարհին այսօր ասում են ավելին, քան անցած տարի, եւ եկող տարի ասելու են ավելին, քան հիմա, որովհետեւ մենք բոլորս համատեղ անում ենք մի կարեւոր աշխատանք, որի արդյունքները ավելի տեսանելի է դարձնելու ժամանակը: Շնորհակալ եմ ֆորումի բոլոր մասնակիցներին եւ հավարտ ուզում եմ բոլորից անունից վկայել՝ «Հիշում եմ եւ պահանջում»՝ վստահ, որ այս երկու բառը միայն կարգախոս չեն, այս երկու բառում կա անցյալի ու ապագայի պատմություն»:

The RA NA Speaker’s speech reads:
The holding of the regular Global Forum Against the Crime of Genocide once again testifies to the fact that no statutory limitation shall apply to the genocide as the greatest and gravest crime against humanity. Moreover, the world still has debt and something to say to the witnesses of that crime, first of all, to those who have survived the Armenian Genocide, words of soul and heart, debt to justice and truth. Irrespective of what shape and in what legal and moral field shall be returned that debt, irrespective of the fact where and in what language the word of soul and heart shall sound, it’s the same the justice demands, and the time obliges.
Dear friends, the witnesses of the genocide are living memories, connected first of all, with the Armenian Genocide occurred in 1915, and the next – Holocaust, Rwanda, Darfur, now also occurring in Syria and Iraq genocides borne from its impunity, are a living reminder about the inadmissibility of genocides and inevitability of the punishment. Our compatriots, who miraculously survived from the organized and perpetrated genocide at state level in Ottoman Turkey, forcibly deported, the generations of the innocent martyrs, fallen victims of the genocide today live in all continents as citizens of different countries - from the USA to Canada, from Brazil, Argentina and Uruguay, from Italy to Russia and India, from France to Australia and Singapore, from Egypt to Jerusalem and Kuwait, from Syria to Iran and Iraq and other places. Meanwhile, Armenians should live in their birthplaces on their own land, in 1915 as a consequence of the Genocide perpetrated towards Armenians, nations with the same luck Assyrians, Yazidis, Greeks were deprived of their Motherland.
Dear friends, the field of the Genocide witnesses’ memory gradually becomes more inclusive due to the countries and structures, which show political and civil courage and responsibility, recognizing and condemning the Armenian Genocide, realize that by non-condemnation of the greatest crime committed against mankind at the beginning of the 20th century a road is opened for new genocides. The condemnation of the genocide, as crime against mankind should become a duty and responsibility for the civilized humanity, but first of all, for Turkey that today with the same handwriting tries to solve the Kurds’ issues.
I cannot but speak also about April aggression that Azerbaijan began. Failing in the sphere of diplomacy Baku tried to change the status quo through military means in the region, aiming to reach Stepanakert and dictate conditions in the negotiations. What happened, everybody knows. Azerbaijan not only defeated its blitzkrieg, but also failed in political and diplomatic accounts. He also managed to leave “the signature” not being changed in the course of time in these territories, which it occupied for several hours. There were killings of the civilians of Nagorno Karabakh Republic, including the children and the elderly people by the Azerbaijani army and the mercenary fighting with them, the tortures and defamations of the NKR Defense army soldiers, up to the dismemberment of their bodies. This is a handwriting that being inspired by the impunity takes its root from 1915, Ottoman Turkey and continues nowadays. Azerbaijan puts itself on equal plane with the Islamic State terrorist group against which fights the whole world.
Dear friends, this year for the first time on April 24 there will not be offered a Memorial Divine Liturgy in Armenian Apostolic Churches of the whole world. Last year the Genocide martyrs were canonized, and after that the Armenian Apostolic Church offers commemoration prayer, and it is not only a church ritual change. I assure you that is an important achievement that we stopped treating the Armenian Genocide as tragedy: it made us live with the complex of the killed, raped, plundered and expropriated. The Republic of Armenia, which will celebrate the 25 years of its independence this year in September, gave opportunity to speak about demanding, gave opportunity to overcome the complex of being massacred and to speak with a voice of a person who had been reborn. And it is the best answer to all the past, present and future taleats, envers and jemals.
In this Forum we were talking not only about the activities of the people, groups who were anticipating the crime of genocide, but also about the refugees, the compulsory consequence of all genocides. And who, if not us, Armenians have real things to say on this theme for hundred years and more. I cannot but touch upon our compatriots who have taken asylum in the motherland from Syria. They, who were the inheritors of the survivors of 100-year Genocide, were obliged to emigrate, leaving Syria, that has become their second motherland, home and job: most of them their families and look for a shelter in Armenia. When the immediate participant of the Syrian War, Turkey with the European Union makes a matter of political trade and blackmail the refugees, Armenia having less than thousands of times possibilities hosts and without any pompous announcements provides the Syrians with the apartment and job, considering them not refugees, but compatriots that are in difficult conditions.
Last year on January 29, at Tsitsernakaberd Memorial Complex the Pan-Armenian Declaration of the Armenian Genocide Centennial was issued, in fact, a Pan-Armenian document, which was not only summing up the passed path of the realization, recognition and condemnation of the Genocide during the last 100 years, but was also formulating our works to be done. Touching upon that inclusive and comprehensive document today we can document that we have been moved by the guidelines of the Pan-Armenian Declaration and we succeeded: I’ll note that due to Armenia in the UN December 9 was established International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime. But the path continues, and the most important issues are still waiting for the time of their solution. We are for the slogan “I Remember and Demand” for the more powerful Motherland, free and democratic Republic of Armenia, progress and strengthening independent Artsakh, consolidation of the world spread Armenians, realization of the centuries-old innermost goals of all Armenians. I am sure that today our lilac forget-me-nots say more to the world, than they did last year, and next year they will say more than now, because all of us jointly do an important job, the results of which will make more visible the time. I thank all the participants of the Forum and at the end I would like to witness on behalf of everybody: “I Remember and Demand,” being confident that these two words are not only a slogan: in these two words there is a story of the past and the future.”