Հայ-սիրիական բարեկամության ամրապնդման նպատակադրումով
Փետրվարի  22-ին ՀՀ ԱԺ  նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության գործերի նորանշանակ  ժամանակավոր հավատարմատար Մամուն Հարիրիին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկու երկրների փոխհարաբերությունների զարգացման հարցեր: Պարոն Հարիրին նշեց, որ սովորաբար դիվանագետները նոր տեղում որոշակի դժվարություններ են ունենում, բայց ինքը, շնորհիվ Սիրիայի հայերի հետ ունեցած սերտ շփումների, իրեն Հայաստանում լավ է զգում: Նրա խնդիրն է լինելու զարգացնել սիրիա-հայկական հարաբերությունները: Պարոն Հարիրիի գնահատականով` երկու երկրներն ունեն քաղաքական բարձրամակարդակ հարաբերություններ, որոնց պետք է համապատասխանեցնել տնտեսական եւ մշակութային կապերը: Նա հաջողություններ մաղթեց խորհրդարանական ընտրություններում` նշելով, որ Սիրիայում եւս լինելու են նախագահական, ապա նաեւ խորհրդարանական ընտրություններ եւ շատ կարեւոր է, որ երկու երկրներում էլ ընտրություններից հետո ստեղծվեն պատգամավորական բարեկամության խմբեր: Պարոն Հարիրին նաեւ նշեց, որ մարտին տեղի կունենա հայ-սիրիական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստը` իր նպաստը բերելով երկու երկրների փոխհարաբերությունների զարգացմանը:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը վստահություն հայտնեց, որ քաղաքական ինչ ուժեր էլ ընտրվեն խորհրդարանում եւ մեծամասնություն ձեւավորեն, հայ-սիրիական պատգամավորական բարեկամություն խումբ անպայման կստեղծվի, որովհետեւ քաղաքական ուժերը փոփոխական են, իսկ բարեկամությունը` մշտական: Պարոն Թորոսյանն անդրադարձավ երկու ժողովուրդների պատմական բարեկամությանը, որն իրական հաստատումն է այն փաստի` որ կրոնական տարբերությունները չեն որոշում ժողովուրդների հարաբերությունները: ԱԺ նախագահը վստահություն հայտնեց, որ միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում ընդունված որոշումները կնպաստեն տնտեսական հարաբերությունների զարգացման որոշ դժվարությունների (օրինակ` տրանսպորտային խնդիրների) հաղթահարմանը, որովհետեւ երկկողմանի բարի կամքի դրսեւորումներ կան: Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ Սիրիայում կա հայկական համայնք, որ ձեւավորվել է մահվան սպառնալիքից Սիրիայում ապաստան գտած մեր հայրենակիցներից, ու նաեւ դա է պատճառներից մեկը, որ նրանք Սիրիայի հավատարիմ ու օրինապաշտ քաղաքացիներ են: ԱԺ նախագահը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Մամուն Հարիրիին իր առաքելության մեջ` վստահություն հայտնելով, որ նրա գործունեությունը կլինի արդյունավետ եւ կնպաստի երկու երկրների բարեկամության ու համագործակցության խորացմանը, միջխորհրդարանական գործուն կապերի ամրապնդմանը:

В целях укрепления армяно-сирийской дружбы
22 февраля Председатель НС РА Тигран Торосян принял новоназначенного Временного поверенного в делах Сирийской Арабской Республики в Армении Мамуна Харири.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся развития взаимоотношений между двумя странами. Г-н Харири отметил, что дипломаты на новом месте обычно сталкиваются с некоторыми трудностями, но лично он, благодаря имеющимся у него тесным контактам с сирийскими армянами, чувствует себя в Армении хорошо. Его задачей будет развитие сирийско-армянских отношений. По оценке г-на Харири, политические отношения обеих стран находятся на высоком уровне развития, и экономические и культурные связи необходимо привести в соответствие с ними.Он также пожелал удачи на парламентских выборах, заметив, что и Сирии предстоят президентские, а затем и парламентские выборы, и очень важно, чтобы в обеих странах после выборов были созданы депутатские группы дружбы. Г-н Харири также отметил, что в марте состоится заседание Армяно-сирийской межправительственной комиссии, которая внесет свой вклад в развитие отношений между двумя странами.
Председатель НС Тигран Торосян выразил уверенность в том, что какие политические силы не были бы избраны в парламент и не сформиривали бы большинство, армяно-сирийская депутатская группа дружбы обязательно будет создана, поскольку политические силы сменяются, а дружба – остается. Г-н Торосян отметил историческую дружбу двух народов, которая является реальным доказательством того факта, что разница религий не определяют взаимоотношения народов. Председатель НС выразил уверенность, что решения, принятые на заседании Межпарламентской комиссии, будут способствовать преодолению некоторых экономических трудностей (в частности, транспортных проблем), поскольку у обеих сторон есть проявление доброй воли. Г-н Торосян отметил, что в Сирии существует армянская диаспора, которая была образована из бежавших от смертельной угрозы наших соотечественников и получивших приют в Сирии, и именно это стало причиной того, что сегодня они являются преданными и законопослушными гражданами этой страны. Председатель НС изъявил готовность содействовать Временному поверенному в делах Сирийской Арабской Республики в Армении Мамуну Харири в его миссии, и выразил уверенность, что его деятельность будет эффективной и будет способствовать углублению дружбы и сотрудничества, а также укреплению действенных межпарламентских связей между двумя странами.