Հանդիպումներ Վաշինգտոնում ու Նյու Յորքում
Խորհրդարանների նախագահների համաշխարհային գագաթաժողովին մասնակցելու եւ ԱՄՆ-ի  օրենսդիր ու գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպելու նպատակով ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 9-ը պաշտոնական այցով կլինի ԱՄՆ-ում:
Վաշինգտոնյան այցի հովանավորը ԱՄՆ պետքարտուղարությունն է: Այցի ընթացքում նախատեսված են բազմաթիվ հանդիպումներ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում, պետքարտուղարությունում, Սպիտակ տանը: Ռազմավարական միջազգային հետազոտությունների կենտրոնում տեղի կունենա Արթուր Բաղդասարյանի հանդիպումը ամերիկյան փորձագետների հետ:
Վաշինգտոնում կլինեն հանդիպումներ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի նախագահ Դ. Հաստրեթի, ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի տեղակալներ Փ. Դոբրյանսկու, Դ. Ֆրիդի, Եվրոպայի եւ Ասիայի գրասենյակի տնօրեն Հ. Հաֆուդի, ժողովրդավարական ծրագրերի տնօրեն Դ. Էդֆուդի, Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի հարցերի տնօրեն Ջ. Ֆոկսի, ԱՄՆ-ի Հանրապետական եւ Դեմոկրատական կուսակցությունների ղեկավարների եւ ներկայացուցիչների, կոնգրեսականների ու սենատորների հետ:
Նյու Յորքում ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը կմասնակցի Խորհրդարանների նախագահների համաշխարհային գագաթաժողովին, նախատեսված են նաեւ պաշտոնական հանդիպումներ այլ երկրների խորհրդարանների նախագահների եւ միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների հետ:
Այցի ընթացքում կլինեն նաեւ այլ հանդիպումներ, այդ թվում` հայ համայնքի հետ, նախատեսված են հարցազրույցներ ամերիկյան լրատվամիջոցներին:

Встречи в Вашингтоне и Нью-Йорке
Для участия во Всемирном саммите председателей парламентов и встречи с представителями законодательной и исполнительной властей США Председатель НС РА Артур Багдасарян с 31 августа по 9 сентября с официальным визитом посетит США.
Спонсор вашингтонского визита – Госдепартамент США. В ходе визита предусмотрены многочисленные встречи в Конгрессе США, в Госдепартаменте, в Белом доме. В Центре международных стратегических исследований состоится встреча Артура Багдасаряна с американскими экспертами.
В Вашингтоне пройдут встречи с председателем Конгресса США Д.Астретом, заместителями Госсекретаря США П.Добрянским, Д.Фридом, директором офиса Европы и Азии Х.Хафудом, директором демократических программ Д.Эдфудом, директором по вопросам Кавказа и Центральной Азии Дж.Фоксом, лидерами и представителями Республиканской и Демократической партий США, конгрессменами и сенаторами.
В Нью-Йорке Председатель НС Артур Багдасарян примет участие во Всемирном саммите председателей парламентов, предусмотрены также официальные встречи с председателями парламентов других стран и представителями международных структур.
В ходе визита будут также другие встречи, в том числе с армянской общиной, предусмотрены интервью американским СМИ.