Մարտի 27-ին Վլադիմիր Վարդանյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը պատգամավորներին է ներկայացրել ՀՀ կառավարության 2019թ. փետրվարի 8-ի N 65-Ա որոշմամբ հավանության արժանացած` ՀՀ կառավարության ծրագրի 2019թ. կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը: Հարցը քննարկվել է հանձնաժողովի գործունեությանն առնչվող ոլորտների մասով:
Ըստ նախարարի` կոռուպցիայի կանխարգելման նպատակով Կառավարությունը հատուկ միջոցառումներ է իրականացրել պետական գրանցում ստացած իրավաբանական անձանց իրական սեփականատերերի բացահայտման եւ նրանց վերաբերյալ տեղեկությունների հրապարակման վերաբերյալ: Կոռուպցիայի դեմ պայքարում Կառավարության ուղղություններից է եղել կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման եւ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործիքակազմերի ստեղծումը: Ռուստամ Բադասյանն ընդգծել է, որ մշակվել եւ 2020 թվականին խորհրդարանի կողմից առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» եւ հարակից օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող փաթեթը:
Նշվել է, որ Կառավարության հակակոռուպցիոն քաղաքականության արդյունավետությունն ըստ արժանվույն գնահատվել է ինչպես Հայաստանի հանրության, այնպես էլ միջազգային կառույցների կողմից. «Transparency International»-ի «Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվ 2019» զեկույցում Հայաստանն իր դիրքերը նախորդ տարվա համեմատ բարելավել է միանգամից 28 հորիզոնականով, ընդ որում, կոռուպցիայի ընկալման համաթվի միավորը մեկ տարվա ընթացքում բարձրացել է 7-ով:
Նախարարը խոսել է գործարար միջավայրի բարելավման, մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ մի շարք այլ բնագավառներում իրականացված քայլերի մասին:
Հիմնական զեկուցողը նշել է, որ «Freedom House»-ի «Համացանցի ազատության մասին 2019թ.» զեկույցում Հայաստանն իր դիրքերը բարելավել է 5 հորիզոնականով` դասվելով «ազատ» երկրների շարքին, իսկ նույն կազմակերպության` «Ազատությունն աշխարհում 2019» զեկույցում Հայաստանի դիրքերը բարելավվել են 6 միավորով:
Ըստ զեկույցի` կարելի է արձանագրել, որ էական եւ որոշիչ քայլեր են կատարվել թե՛ կոռուպցիայի դեմ պայքարի ոլորտում եւ թե՛ դատաիրավական, քրեակատարողական, մարդու իրավունքների պաշտպանության բնագավառներում հավասարություն ապահովելու տեսանկյունից:
Ռուստամ Բադասյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերել են քրեակատարողական հիմնարկներում զբաղվածության կազմակերպմանն առնչվող ծրագրերին, գործընթացների թվայնացմանը, հակակոռուպցիոն դատարանի ստեղծմանը, որոշ պետական մարմինններ մարզերում տեղակայելու հավանականությանը:

On March 27, the regular sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs moderated by Vladimir Vardanyanwas held.
The RA Minister of Justice RustamBadasyan presented to the MPs the report on procedure of the implementation of the RA government programs for 2019 approved by the decision N 65-A of 8 February 2019 and the results. The issue was debated on the spheres concerning the Committee activity.
RustamBadasyan underlined that the package designing amendments and addenda on Levying the Property of Illegal Origin and co-reports.
It was noted that the efficiency of the Government Anti-Corruption Policy was assessed as granted by the public of Armenia, as well as by the international structures. In the report of the Corruption Perceptions Index 2019 of Transparency International, Armenia comparatively improved its positions immediately by 28places, in fact, the Corruption Perceptions Index was raised by 7 points during one year.
The Minister spoke about the steps taken in the improvement of business environment, the protection of human rights and in a number of spheres.
The key speaker noted that in the report on Freedom on the Net by Freedom House Armenia improved its positions by 5 places, being classified in the row of ‘free’ countries. In the report, The Freedom in the World 2019 of the same organization Armenia improved its positions by 6 points.
According to the report, we can record that essential and decisive steps have been taken in the corruption fight and in the judiciary, in the spheres of criminal-procedure and the protection of human rights in terms of ensuring equality.
RustamBadasyan answered to the MPs’ questions, which related to the programs regarding the organization of employment in the criminal-procedural institutions, the digitalization of the processes, the creation of the anti-corruption court and the probability of deploying some state bodies in the marzes.