«Պարո՛ն նախագահ, տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք պատգամավորներ, այս օրը նշանակալի իրադարձություն է Հայաստանի եւ Շվեյցարիայի խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների համար: Առաջին անգամ ժամանակակից Հայաստանի ծնունդից ի վեր Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահին ձեր խորհրդարանի առջեւ ելույթ ունենալ...
ՀՀ ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները հանդիպել են ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ներկայացուցիչների հետ
ՀՀ ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները փետրվարի 6-ին հանդիպել են փորձագիտական առաքելությամբ Հայաստանում գտնվող ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի փորձագետների հետ` «Խղճի ազատության եւ կրոնական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը քննարկելու նպատակով: Պատվիրակության կազմում են ԵԽ Վ...
Փետրվարի 6-ին Ազգային ժողովն սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Խորհրդարանը քվեարկությամբ մերժել է ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցության ներկայացրած «ՀՀ 6-րդ գումարման ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանի կողմից 2017թ. հոկտեմբերի 5-ին պատգամավորական էթիկայի կանոնները խախտելու վերաբերյալ Ազգային ժողո...
ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահները հանդես են եկել մամուլի ասուլիսով
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը եւ Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանը փետրվարի 6-ին հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով: Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է միջխորհրդարանական փոխգործակցությանը՝ կարեւորելով խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահ...
Արա Բաբլոյանը պարգեւատրել է Ժան-Ֆրանսուա Դյուշոզալին եւ Միշել Ժնուին
Փետրվարի 6-ին Արա Բաբլոյանը ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով է պարգեւատրել Շվեյցարիայի քաղաքացիներ Ժան-Ֆրանսուա Դյուշոզալին եւ Միշել Ժնուին` 1988 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժից հետո հայ ժողովրդին ցուցաբերած բացառիկ աջակցության համար: Նշենք, որ նրանք Հայաստան են այցելել Շվեյցարի...
ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովները հրավիրել են արտահերթ նիստեր
ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 6-ին Հակոբ Հակոբյանի նախագահությամբ հրավիրել է արտահերթ նիստ: Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ ԱԺ հերթական նիստերի ավարտից անմիջապես հետո կառավարության նախաձեռնությամբ գումարվելիք արտահերթ նիստի օրակարգում ընդգրկված նախագ...
Արա Բաբլոյանն ընդունել է Դոմինիկ դը Բյումանի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը փետրվարի 6-ին ընդունել է պաշտոնական այցով մեր երկիր այցելած Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում են ՇՀ խորհրդարանի փոխնախագահներ եւ տարբեր կուսակցությունների ներկայացուցիչներ: Ողջունելով հյուրերին խո...
Միքայել Մելքումյանն ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը փետրվարի 6-ին ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Յոգեշվար Սանգվանին: Հանդիպմանը մասնակցել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը: Ողջունելով դեսպանին ՀՀ ԱԺ-ում` Միքայել Մելքումյան...
«ԼՂ հակամարտությանը կրոնական երանգ հաղորդելու բոլոր փորձերը դատապարտելի են եւ ձախողված». Էդուարդ Շարմազանովը՝ Իրանի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 6-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն արժեւորել է հայ-իրանական հարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ այդ համատեքստում ընդգծելով եր...
ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում փետրվարի 6-ին խորհրդարան են այցելել Երեւանի մշակույթի պետական քոլեջի ուսանողներն ու տնօրենը: Հյուրերը նախ շրջել են խորհրդարանում, ապա հետեւել ԱԺ նիստերի աշխատանքներին: Ուսանողների հետ բաց դասն անցկացրել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ ս...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանն ընդունել է Վենետիկի հանձնաժողովի պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը փետրվարի 6-ին ընդունել է Վենետիկի հանձնաժողովի պատվիրակությանը: Նշենք, որ պատվիրակությունն այցելել է Հայաստան «Խղճի ազատության եւ կրոնական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ մասնագիտական կարծիք տրամադրելու նպատակով: Ողջունելով հյուրեր...
ՇՀ Ազգային խորհրդի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանի ուղեկցությամբ փետրվարի 6-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթող...
Արցախի Հանրապետություն այցի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը հանդիպել է ԱՀ պաշտպանության նախարար Լեւոն Մնացականյանի հետ: ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը Լեւոն Մնացականյանին է փոխանցել ՀՀ ԱԺ պատգամավորների եւ աշխատակազմի կողմից ԱՀ պաշտպանության նախարարությանը տրամ...

“Dear President, Ladies and Gentlemen MPs,This day is a significant event for the relations between the parliaments of Armenia and Switzerland. For the first time, since the birth of Modern Armenia an opportunity has been given to the President of the National Council of the Swiss Confederation to t...
On February 6, the RA NA Factions met with the experts of the CoE Venice Commission and the OSCE/ODIHR being in Armenia with an expert mission to discuss the draft law on Freedom of Conscience and Religious Organizations. The delegation comprises of CoE Venice Commission Members Jan Velaers (Belgium...
On February 6, the National Assembly began the work of the regular sittings. The parliament by voting refused the legislative initiative on Creating NA Ad hoc Committee on Ethics for submitting a conclusion to the National Assembly on Breaching the Parliamentary Rules of Ethics on 5 October 2017 by ...
Presidents of RA National Assembly and National Assembly of Swiss Confederation Have a Press Conference
On February 6, the RA NA President Ara Babloyan and the President of the National Council of the Swiss Confederation Dominique de Buman had a joint press conference.Ara Babloyan touched upon the inter-parliamentary cooperation, highlighting the activities of the Parliamentary Friendship Groups.The R...
Ara Babloyan Awards Jean-François Duchosal and Michel Genoud
On February 6, Ara Babloyan awarded the citizens of Switzerland Jean-François Duchosal and Michel Genoud the Medal of Honour of the RA National Assembly for their unique support shown to the Armenian people after the disastrous earthquake occurred in Armenia in 1988. Let us note that they visited Ar...
On February 6, the RA NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs moderated by Hakob Hakobyan convened an extraordinary sitting. Immediately after the end of the RA NA regular sittings the package of the draft laws included in the agenda of the extraordinary sitting to be convened on the...
Ara Babloyan Receives Delegation Led by Dominique de Buman
On February 6, the RA NA President Ara Babloyan received the delegation led by the President of the National Council of the Swiss Confederation Dominique de Buman, comprised of the Vice Presidents of the National Council of the Swiss Confederation and the representatives of different parties, who vi...
Mikayel Melkumyan Receives Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of India to RA
On February 6, the RA NA Vice President Mikayel Melkumyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of India to the RA Yogeshwar Sangwan.The Chair of the RA NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan took part in the meeting.Welcoming the Ambassador...
Eduard Sharmazanov to Ambassador of Iran: All Efforts of Giving Religious Nuance to NK Conflict are Condemnable and Failed
On February 6, the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov received Seyed Kazem Sadjadi, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia.The RA NA Vice President evaluated the current level of the Armenian-Iranian relations, in that context und...
Chair of RA NA Standing Committee Vardan Bostanjyan Meets with Students of Yerevan State College of Culture
On February 6, within the framework of the RA NA Open Doors programme the students and the director of Yerevan State College of Culture visited the parliament. First, the guests took a tour in the parliament, and then observed the works of the NA sittings.The Chair of the RA NA Standing Committee on...
RA NA Vice President Arpine Hovhannisyan Receives Delegation of Venice Commission
On February 6, the RA NA Vice President Arpine Hovhannisyan received the delegation of the Venice Commission. Let us note that the delegation visited Armenia to provide a professional Opinion on the RA Draft Law on Freedom of Conscience and Religious Organizations.Welcoming the guests, Arpine Hovhan...
Delegation Led by President of National Council of Swiss Confederation Visits Tsitsernakaberd Memorial Complex
On February 6, the delegation led by the President of the National Council of the Swiss Confederation Dominique de Buman accompanied by the RA NA deputy Shirak Torosyan visited Tsitsernakaberd Memorial Complex.The members of the delegation laid a wreath at the monument perpetuating the memory of the...
Within the framework of the visit to Artsakh Republic the delegation of the RA National Assembly met with the Minister of Defense of Artsakh Republic Levon Mnatsakanyan. The Head of the RA NA RPA Faction Vahram Baghdasaryan handed over to Levon Mnatsakanyan the certificate of ten million drams being...