«Պարո՛ն նախագահ, տիկնա՛յք եւ պարոնա՛յք պատգամավորներ, այս օրը նշանակալի իրադարձություն է Հայաստանի եւ Շվեյցարիայի խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների համար: Առաջին անգամ ժամանակակից Հայաստանի ծնունդից ի վեր Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահին ձեր խորհրդարանի առջեւ ելույթ ունենալ...
ՀՀ ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները հանդիպել են ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ներկայացուցիչների հետ
ՀՀ ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները փետրվարի 6-ին հանդիպել են փորձագիտական առաքելությամբ Հայաստանում գտնվող ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի եւ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի փորձագետների հետ` «Խղճի ազատության եւ կրոնական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը քննարկելու նպատակով: Պատվիրակության կազմում են ԵԽ Վ...
Փետրվարի 6-ին Ազգային ժողովն սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Խորհրդարանը քվեարկությամբ մերժել է ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցության ներկայացրած «ՀՀ 6-րդ գումարման ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանի կողմից 2017թ. հոկտեմբերի 5-ին պատգամավորական էթիկայի կանոնները խախտելու վերաբերյալ Ազգային ժողո...
ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահները հանդես են եկել մամուլի ասուլիսով
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը եւ Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանը փետրվարի 6-ին հանդես են եկել համատեղ մամուլի ասուլիսով: Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է միջխորհրդարանական փոխգործակցությանը՝ կարեւորելով խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը: ՀՀ ԱԺ նախագահ...
Արա Բաբլոյանը պարգեւատրել է Ժան-Ֆրանսուա Դյուշոզալին եւ Միշել Ժնուին
Փետրվարի 6-ին Արա Բաբլոյանը ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով է պարգեւատրել Շվեյցարիայի քաղաքացիներ Ժան-Ֆրանսուա Դյուշոզալին եւ Միշել Ժնուին` 1988 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժից հետո հայ ժողովրդին ցուցաբերած բացառիկ աջակցության համար: Նշենք, որ նրանք Հայաստան են այցելել Շվեյցարի...
ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովները հրավիրել են արտահերթ նիստեր
ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 6-ին Հակոբ Հակոբյանի նախագահությամբ հրավիրել է արտահերթ նիստ: Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ ԱԺ հերթական նիստերի ավարտից անմիջապես հետո կառավարության նախաձեռնությամբ գումարվելիք արտահերթ նիստի օրակարգում ընդգրկված նախագ...
Արա Բաբլոյանն ընդունել է Դոմինիկ դը Բյումանի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը փետրվարի 6-ին ընդունել է պաշտոնական այցով մեր երկիր այցելած Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում են ՇՀ խորհրդարանի փոխնախագահներ եւ տարբեր կուսակցությունների ներկայացուցիչներ: Ողջունելով հյուրերին խո...
Միքայել Մելքումյանն ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանը փետրվարի 6-ին ընդունել է ՀՀ-ում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Յոգեշվար Սանգվանին: Հանդիպմանը մասնակցել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը: Ողջունելով դեսպանին ՀՀ ԱԺ-ում` Միքայել Մելքումյան...
«ԼՂ հակամարտությանը կրոնական երանգ հաղորդելու բոլոր փորձերը դատապարտելի են եւ ձախողված». Էդուարդ Շարմազանովը՝ Իրանի դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 6-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն արժեւորել է հայ-իրանական հարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ այդ համատեքստում ընդգծելով եր...
ՀՀ ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում փետրվարի 6-ին խորհրդարան են այցելել Երեւանի մշակույթի պետական քոլեջի ուսանողներն ու տնօրենը: Հյուրերը նախ շրջել են խորհրդարանում, ապա հետեւել ԱԺ նիստերի աշխատանքներին: Ուսանողների հետ բաց դասն անցկացրել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ ս...
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանն ընդունել է Վենետիկի հանձնաժողովի պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանը փետրվարի 6-ին ընդունել է Վենետիկի հանձնաժողովի պատվիրակությանը: Նշենք, որ պատվիրակությունն այցելել է Հայաստան «Խղճի ազատության եւ կրոնական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ մասնագիտական կարծիք տրամադրելու նպատակով: Ողջունելով հյուրեր...
ՇՀ Ազգային խորհրդի նախագահի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Շվեյցարիայի Համադաշնության Ազգային խորհրդի նախագահ Դոմինիկ դը Բյումանի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանի ուղեկցությամբ փետրվարի 6-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթող...
Արցախի Հանրապետություն այցի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակությունը հանդիպել է ԱՀ պաշտպանության նախարար Լեւոն Մնացականյանի հետ: ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը Լեւոն Մնացականյանին է փոխանցել ՀՀ ԱԺ պատգամավորների եւ աշխատակազմի կողմից ԱՀ պաշտպանության նախարարությանը տրամ...

“Господин Председатель, дамы и господа, сегодня важное событие в отношениях между парламентами Армении и Швейцарии. Впервые после рождения современной Армении председатель Национального Совета Швейцарии имеет возможность выступить перед вашим парламентом. Я польщен выпавшей мне честью и рад передать...
Встреча фракций НС РА с представителями Венецианской комиссии ЕС и БДИПЧ/ОБСЕ
6 февраля представители  фракций НС РА встретились с находящимися в Армении для обсуждения проекта закона РА “О свободе совести и религиозных организациях” экспертами Венецианской комиссии ЕС и БДИПЧ/ОБСЕ. В составе делегации – члены Венецианской комиссии Ян Велерс (Бельгия) и Ясна Омчек (Хорва...
В парламенте началась работа очередных заседаний
6 февраля НС начало работу очередных заседаний.   После утверждения процедурных и повесточных вопросов депутаты НС приступили к обсуждению в различных чтениях проектов о внесении изменений и дополнений в законы РА “О безопасном использовании атомной энергии в мирных целях”, “Об энергетике”...
Пресс-конференция председателей НС РА и НС Швейцарской Конфедерации
6 февраля Председатель НС РА А.Баблоян и Председатель Национального Совета Швейцарской Конфедерации Доминик де Бюман выступили с совместной пресс-конференцией.А.Баблоян обратился к межпарламентскому сотрудничеству, подчеркнув важность деятельности  парламентских групп дружбы.Председатель НС отм...
А.Баблоян наградил Жана-Франсуа Дюшозала и Мишеля Жну
6 февраля А.Баблоян наградил Почетной медалью НС РА  граждан Швейцарии Жана-Франсуа Дюшозала и Мишеля Жну – за исключительную помощь армянскому народу после катастрофического землетрясения 1988 года в Армении. Они посетили Армению вместе с делегацией во главе с Председателем Национального Совет...
6 февраля состоялись внеочередные заседания постоянных комиссий НС по здравоохранению и социальным вопросам и по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы  под председательством соответственно  А.Акопяна и В.Григоряна.Парламентарии ...
А.Баблоян принял делегацию во главе с Домиником де Бюманом
6 февраля Председатель НС А.Баблоян принял посетившую Армению с официальным визитом делегацию во главе с Председателем Национального Совета Швейцарской Конфедерации Домиником де Бюманом, в составе которой вице-спикеры НС и представители различных партий парламента.Приветствуя гостей, Председатель НС...
Э.Шармазанов – послу Ирана: “Попытки придать НК-конфликту религиозную окраску обречены”
6 февраля вице-спикер НС Э.Шармазанов принял Чрезвычайного и Полномочного посла ИРИ в РА  Сейеда Казема Саджади.Вице-спикер НС оценил нынешний уровень армяно-иранских отношений, в этом русле подчеркнув вековую дружбу двух народов. Э.Шармазанов положительно оценил взвешенную позицию иранских вла...
6 февраля в рамках программы “Открытые двери” парламент посетили директор и студенты Ереванского государственного колледжа культуры. Гости ознакомились со зданием, проследили за работой заседаний НС.  Открытый урок провел председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культ...
Вице-спикер НС А.Ованнисян приняла делегацию Венецианской комиссии
6 февраля вице-спикер НС А.Ованнисян приняла делегацию Венецианской комиссии (ВК). Комиссия прибыла в Армению для предоставления профессионального мнения по проекту закона РА “О свободе совести и религиозных организациях”. Приветствуя гостей,  А.Ованнисян положительно оценила постоянное эффекти...
Делегация во главе с Председателем НС Швейцарской Конфедерации посетила Цицернакаберд
6 февраля делегация во главе с Председателем Национального Совета Швейцарской Конфедерации Домиником де Бюманом посетила мемориал в Цицернакаберде в сопровождении депутата НС Ш.Торосяна.  Члены делегации возложили венок к мемориалу Геноцида армян, цветы к Вечному огню и почтили молчанием память...
Делегация НС РА в рамках визита в Республику Арцах  встретилась с министром обороны Арцаха Л.Мнацаканяном. Руководитель фракции РПА В.Багдасарян вручил Л.Мнацаканяну удостоверение о передаче Министерству обороны Арцаха десяти миллионов драмов от депутатов и Аппарата НС Армении. Г-н Багдасарян о...