Հոդված 1. 2018 թվականի փետրվարի 9-ի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 109-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ մասով.
«8. Այն դեպքերում, երբ առկա է գումարի բռնագանձման պահանջով կարգադրություն արձակելու դիմումը «Նոտարիատի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 82.9-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով սահմանված հիմքով նոտարի կողմից մերժվելու մասին որոշում, եւ դատարանն ամբողջությամբ բավարարում է նույն անձի դեմ նույն փաստական հիմքով ներկայացված պահանջը, գումարի բռնագանձման պահանջով կարգադրություն արձակելու հետ կապված ծախսը (նոտարական գործողության վճարը)՝ դրա կրկնապատիկի չափով, հատուցելու պարտականությունը կարող է դրվել պատասխանողի վրա:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 126-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) նույն անձանց միջեւ նույն առարկայի մասին եւ միեւնույն փաստական հիմքերով գործի վերաբերյալ առկա է արբիտրաժի վճիռ, ֆինանսական համակարգի հաշտարարի որոշում կամ նոտարի կողմից գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրություն, բացառությամբ դատարանի կողմից արբիտրաժի վճռի կամ ֆինանսական համակարգի հաշտարարի որոշման հարկադիր կատարման համար կատարողական թերթ տալը կամ նոտարի կողմից գումարի բռնագանձման պահանջով կարգադրություն արձակվելը մերժելու դեպքի.»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 127-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 14-րդ կետով.
«14) հայցադիմումը ներկայացվել է այն ներկայացնելու օրվա դրությամբ նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկը չգերազանցող գումարի բռնագանձման պահանջով, որը ենթակա է քննության նոտարի կողմից, եւ առկա չէ նոտարի կողմից նույն պահանջով գումարի բռնագանձման կարգադրություն արձակվելու վերաբերյալ դիմումը մերժելու մասին որոշում կամ նոտարի կողմից նույն պահանջով կարգադրությունը չեղյալ ճանաչվելու վերաբերյալ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած որոշում:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետը «թերթ տալը մերժելու» բառերից հետո լրացնել «կամ նոտարի կողմից գումարի բռնագանձման պահանջով կարգադրություն արձակվելը մերժելու» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 194-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.1-ին կետով.
«6.1) սույն օրենսգրքի 109-րդ հոդվածի 8-րդ մասում նշված տեղեկությունները՝ նույն մասում նշված գործերի քննության դեպքում.»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 297-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին մասով.
«1.1. Հայցադիմումը ներկայացնելու օրվա դրությամբ նվազագույն աշխատավարձի հինգհազարապատիկը չգերազանցող գումարի բռնագանձման վերաբերյալ պահանջներն առաջին ատյանի դատարանը քննում է պարզեցված վարույթի կարգով, բացառությամբ այն պահանջների, որոնք ենթակա են քննության նոտարի կողմից «Նոտարիատի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 18.3-րդ գլխով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 307-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Դատարանին ենթակա չէ «Նոտարիատի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 82.4-րդ հոդվածով սահմանված՝ նոտարին ենթակա գումարի բռնագանձման պահանջով կարգադրություն արձակելու վերաբերյալ դիմումների քննությունը:»:
Հոդված 8. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 51.2-րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 51.2
ՆՈՏԱՐԻ ԿՈՂՄԻՑ ԳՈՒՄԱՐԻ ԲՌՆԱԳԱՆՁՄԱՆ ՊԱՀԱՆՋՈՎ ԱՐՁԱԿՎԱԾ ԿԱՐԳԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՉԵՂՅԱԼ ՃԱՆԱՉԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ԴԻՄՈՒՄՆԵՐՈՎ ԳՈՐԾԵՐԻ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 345.1. Նոտարի կողմից գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրությունը չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ դիմում ներկայացնելը
1. Նոտարի կողմից կողմերի համար պարտադիր դարձած գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրությունը պարտապանը կարող է վիճարկել դատական կարգով գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրությունը չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ դիմում ներկայացնելու միջոցով:
2. Նոտարի կողմից գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրությունը չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ դիմումը կարող է ներկայացվել այն կողմերի համար պարտադիր դառնալուց հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում:
3. Նոտարի կողմից գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրությունը չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ դիմումը ներկայացվում է՝
1) պարտապան ֆիզիկական անձի հաշվառման վայրի, հաշվառման վայր չունենալու դեպքում՝ բնակվելու վայրի ընդհանուր իրավասության դատարան, իսկ հաշվառման վայր չունենալու եւ վերջին բնակության վայրն անհայտ լինելու դեպքում՝ պարտապանի գույքի գտնվելու վայրի դատարան.
2) պարտապան իրավաբանական անձի գտնվելու վայրի ընդհանուր իրավասության դատարան:
Հոդված 345.2. Նոտարի կողմից գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրությունը չեղյալ ճանաչելու հիմքերը
1. Առաջին ատյանի դատարանը չեղյալ է ճանաչում նոտարի կողմից գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրությունը, եթե՝
1) դիմումը ենթակա չէր քննության նոտարի կողմից.
2) նոտարը կարգադրությունն արձակել է «Նոտարիատի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված ընթացակարգային նորմերի պահանջների էական խախտմամբ.
3) պարտապանը չի ունեցել պահանջի դեմ «Նոտարիատի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով եւ ժամկետում առարկություն ներկայացնելու հնարավորություն կամ զրկված է եղել գումարի բռնագանձման պահանջով կարգադրության վարույթին մասնակցելու հնարավորությունից:
Հոդված 345.3. Դիմումին ներկայացվող պահանջները
1. Նոտարի կողմից գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրությունը չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ դիմումում նշվում են՝
1) դատարանի անվանումը, որտեղ ներկայացվում է դիմումը.
2) կարգադրություն արձակած նոտարի անունը եւ նոտարական տարածքը.
3) կարգադրության վարույթի մասնակիցների անունները (անվանումները), նրանց հաշվառման (գտնվելու) վայրի, ֆիզիկական անձի հաշվառման վայր չունենալու դեպքում՝ բնակվելու վայրի, իսկ բնակության վայրն անհայտ լինելու դեպքում՝ գույքի գտնվելու վայրի հասցեն, ֆիզիկական անձի անձնագրային տվյալները, առկայության դեպքում՝ հանրային ծառայությունների համարանիշը, իրավաբանական անձի դեպքում՝ պետական գրանցման համարը.
4) գումարի բռնագանձման պահանջով կարգադրության արձակման տարին, ամիսը, ամսաթիվը, վայրը եւ համարը.
5) գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրությունը կողմերի համար պարտադիր դառնալու ամսաթիվը.
6) գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրությունը վիճարկելու հիմքերն ու հիմնավորումները.
7) գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրությունն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ պահանջը:
2. Գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրությունը չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ դիմումին կցվում են՝
1) գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրության բնօրինակը կամ դրա պատշաճ ձեւով վավերացրած պատճենը.
2) օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով պետական տուրքի վճարման փաստը հավաստող փաստաթուղթը.
3) դիմումը եւ դրան կից փաստաթղթերը մյուս կողմին եւ նոտարին ուղարկելը հավաստող փաստաթուղթը:
3. Սույն օրենսգրքի 345.1-ին հոդվածի կամ սույն հոդվածի պահանջների խախտման դեպքում դատարանը սույն օրենսգրքի 127-րդ հոդվածով սահմանված կարգով վերադարձնում է նոտարի կողմից գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրությունը չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ դիմումը:
Հոդված 345.4. Դիմումի քննությունը
1. Նոտարի կողմից գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրությունը չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ դիմումն առաջին ատյանի դատարանը քննում է դիմումը վարույթ ընդունելու մասին որոշում կայացնելուց հետո՝ մեկամսյա ժամկետում, առանց դատական նիստ հրավիրելու:
2. Դատարանը սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված ժամկետում կարող է հրավիրել դատական նիստ, եթե դա թելադրված է գործի լուծման համար նշանակություն ունեցող հանգամանքների եւ գործում առկա ապացույցների վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու անհրաժեշտությամբ: Դատական նիստի վայրի եւ ժամանակի մասին կողմերը ծանուցվում են: Այդ դեպքում նոտարի կողմից արձակված գումարի բռնագանձման պահանջով կարգադրությունը չեղյալ ճանաչելու վերաբերյալ դիմումը քննվում, եւ դրա վերաբերյալ որոշում է կայացվում դիմումը վարույթ ընդունելուց հետո՝ երկու ամսվա ընթացքում:
3. Գործի քննության արդյունքով կայացվող եզրափակիչ դատական ակտի հրապարակման ժամանակը եւ վայրը նշվում են դիմումը վարույթ ընդունելու մասին որոշման մեջ: Դատական ակտի հրապարակման ժամանակը եւ վայրը կարող են փոփոխվել սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով հրավիրված դատական նիստում՝ դատարանի արձանագրային որոշմամբ:
4. Դատարանը կարող է իր նախաձեռնությամբ կամ կողմի միջնորդությամբ գումարի բռնագանձման պահանջով կարգադրություն արձակած նոտարից՝ որպես իրավասու անձի, պահանջել այն գործով նյութերը, որով կայացված կարգադրությունը վիճարկվում է դատարանում:
5. Դատարանը դիմումի քննության ժամանակ պարզում է նոտարի արձակած կարգադրությունը չեղյալ ճանաչելու՝ «Նոտարիատի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված հիմքերի առկայությունը կամ բացակայությունը:
Հոդված 345.5. Դատարանի որոշումը
1. Դիմումի քննության արդյունքով դատարանը կայացնում է որոշում՝ դիմումն ամբողջությամբ բավարարելու եւ նոտարի արձակած գումարի բռնագանձման պահանջով կարգադրությունն ամբողջությամբ չեղյալ ճանաչելու կամ դիմումն ամբողջությամբ մերժելու մասին:
2. Դատարանի որոշումը պետք է բավարարի սույն օրենսգրքի 200-րդ հոդվածով սահմանված պահանջները:
3. Դատարանի որոշման մեջ նշվում են՝
1) վիճարկվող կարգադրությունն արձակած նոտարի անունն ու նոտարական տարածքը.
2) վիճարկվող կարգադրության արձակման տարին, ամիսը, ամսաթիվը եւ վայրը.
3) վիճարկվող կարգադրության կողմերի համար պարտադիր դառնալու տարին, ամիսը, ամսաթիվը.
4) գործին մասնակցող անձանց անունները (անվանումները).
5) դատարանի եզրահանգումը՝ նոտարի կողմից գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրությունն ամբողջությամբ չեղյալ ճանաչելու կամ դիմողի պահանջն ամբողջությամբ մերժելու վերաբերյալ:
4. Դատարանի որոշումը հրապարակվում է վճռի հրապարակման համար սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով: Դատարանի որոշումն օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից եւ ենթակա չէ բողոքարկման, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ բողոք բերող անձն իր վերաքննիչ բողոքում հիմնավորում է, որ առաջին ատյանի դատարանը թույլ է տվել արդար դատաքննության իրավունքի բուն էությունը խաթարող դատական սխալ:
5. Դատարանի որոշումը կողմերին է ուղարկվում հրապարակումից հետո՝ եռօրյա ժամկետում:»:
Հոդված 9. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթ
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում գումարի բռնագանձման պահանջով կարգադրություն արձակելու վերաբերյալ դիմումը նոտարին էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնելու համար անհրաժեշտ էլեկտրոնային համակարգի գործարկման վերաբերյալ նոտարական պալատի հայտարարության հրապարակմանը հաջորդող տասներորդ օրվանից:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից չեղյալ ճանաչել «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» 2022 թվականի դեկտեմբերի 23-ի օրենքի 19-րդ հոդվածը, 20-րդ հոդվածի 2-րդ կետը, 23-րդ հոդվածը, 29-րդ հոդվածի 5-րդ կետը:

Статья 1. Статью 109 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее – Кодекс) дополнить частью 8 следующего содержания:
"8. В случаях, когда имеется решение нотариуса об отклонении заявления о выдаче распоряжения с требованием о взыскании суммы по основанию, установленному пунктом 1 части 2 статьи 82.9 Закона Республики Армения "О нотариате", и суд полностью удовлетворяет предъявленное тому же лицу на том же фактическом основании требование, обязанность по возмещению в двойном размере расходов, связанных с выдачей распоряжения с требованием о взыскании суммы (плата за нотариальные услуги), может быть возложена на ответчика.
Статья 2. Пункт 3 части 1 статьи 126 Кодекса изложить в следующей редакции:
“3) по делу между теми же лицами, по тому же предмету и по тем же фактическим основаниям имеется постановление арбитража, решение Арбитра финансовой системы либо выданное нотариусом распоряжение с требованием о взыскании суммы, за исключением случаев, когда суд отказал в выдаче исполнительного листа для принудительного исполнения постановления арбитража или решения Арбитра финансовой системы или отклонил выдачу нотариусом распоряжения с требованием о взыскании суммы;
Статья 3. Часть 1 статьи 127 Кодекса дополнить пунктом 14 следующего содержания:
"14) подано исковое заявление с требованием о взыскании суммы, не превышающей на день подачи двухтысячного размера минимальной заработной платы, которое подлежит рассмотрению нотариусом, и нет решения нотариуса об отклонении заявления о выдаче нотариусом распоряжения с подобным требованием о взыскании денежной суммы либо нет вступившего в законную силу решения суда о признании недействительным выданного нотариусом распоряжения с подобным требованием.”.
Статья 4. В пункте 3 части 1 статьи 182 Кодекса после слов " решения Арбитра финансовой системы” дополнить словами " , либо отклонил выдачу нотариусом распоряженияс требованием о взыскании суммы".
Статья 5. Часть 1 статьи 194 Кодекса дополнить пунктом 6.1 следующего содержания:
"6.1) сведения, указанные в части 8 статьи 109 настоящего Кодекса, при рассмотрении дел, указанных в этой же части".
Статья 6. Статью 297 Кодекса дополнить в частью 1.1 следующего содержания:
«1.1. Суд первой инстанции рассматривает требования о взыскании денежной суммы, не превышающей на день предъявления искового заявления пятитысячного размера минимальной заработной платы, в порядке упрощенного производства, за исключением требований, подлежащих рассмотрению нотариусом в порядке, установленном главой 18.3 Закона Республики Армения О нотариате”.».
Статья 7. Статью 307 Кодекса дополнить частью 3 следующего содержания:
«3. Рассмотрению в суде не подлежит установленное статьей 82.4 Закона Республики Армения "О нотариате” заявление о выдаче распоряжений с требованием о взыскании суммы, которое подлежит рассмотрению нотариусом.».
Статья 8. Кодекс дополнить главой 51.2 следующего содержания:
"ГЛАВА 51.2. ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ О ЗАЯВЛЕНИЯХ О ПРИЗНАНИИ НЕДЕЙСТВИТЕЛЬНЫМ ВЫДАННОГО НОТАРИУСОМ РАСПОРЯЖЕНИЯ С ТРЕБОВАНИЕМ О ВЗЫСКАНИИ СУММЫ
Статья 345.1. Подача заявления о признании недействительным выданного нотариусом распоряжения с требованием о взыскании суммы
1. Должник может оспорить выданное нотариусом ставшее обязательным для сторон распоряжение с требованием о взыскании суммы в судебном порядке путем подачи заявления о признании недействительным распоряжения с требованием о взыскании суммы.
2. Заявление о признании недействительным выданного нотариусом распоряжения с требованием о взыскании суммы может быть подано в течение одного месяца после того, как оно станет обязательным для сторон.
3. Заявление о признании недействительным выданного нотариусом распоряжения с требованием о взыскании суммы подается:
1) по месту учета физического лица-должника, при отсутствии места учета – в суд общей юрисдикции по месту жительства, а в случае отсутствия места учета и сведений о последнем месте жительства - в суд по месту нахождения имущества должника;
2) в суд общей юрисдикции по месту нахождения юридического лица-должника.
Статья 345.2. Основания признания недействительным выданного нотариусом распоряжения с требованием о взыскании суммы
1. Суд первой инстанции признает недействительным выданное нотариусом распоряжение с требованием о взыскании суммы, если:
1) заявление не подлежит рассмотрению нотариусом;
2) распоряжение выдано нотариусом с существенным нарушением требований процессуальных норм, установленных Законом Республики Армения "О нотариате";
3) должник не имел возможности представить возражение против требования в порядке и сроки, установленные Законом Республики Армения "О нотариате", либо был лишен возможности участия в производстве по распоряжению с требованием о взыскании суммы.
Статья 345.3. Требования, предъявляемые к заявлению
1. В заявлении о признании недействительным выданного нотариусом распоряжения с требованием о взыскании суммы указываются:
1) наименование суда, в который подается заявление;
2) имя нотариуса, выдавшего распоряжение, и нотариальная территория;
3) имена (наименования) участников производства по распоряжению, их место учета (нахождения), в случае отсутствия у физического лица места учета - место жительства, а в случае отсутствия сведений о месте жительства - адрес места нахождения имущества, паспортные данные физического лица, код общественных услуг - при его наличии, в случае юридического лица - номер государственной регистрации;
4) год, месяц, число, место и номер вынесения распоряжения с требованием о взыскании суммы;
5) дата, когда распоряжение с требованием о взыскании суммы становится обязательным для сторон;
6) основания и обоснования оспаривания вынесенного распоряжения с требованием о взыскании суммы;
7) требование о признании распоряжения с требованием о взыскании суммы недействительным полностью или частично.
2. К заявлению о признании недействительным выданного распоряжения с требованием о взыскании суммы прилагаются:
1) оригинал выданного распоряжения с требованием о взыскании суммы или его надлежащим образом заверенная копия;
2) документ, удостоверяющий факт уплаты государственной пошлины в установленном законом порядке и размере;
3) документ, подтверждающий направление заявления и приложенных к нему документов другой стороне и нотариусу.
3. В случае нарушения требований статьи 345.1 настоящего Кодекса или настоящей статьи суд в установленном статьей 127 настоящего Кодекса порядке возвращает заявление о признании недействительным выданного нотариусом платежного поручения с требованием о взыскании суммы.
Статья 345.4. Рассмотрение заявления
1. Суд первой инстанции рассматривает заявление о признании недействительным выданного нотариусом распоряжения с требованием о взыскании денежной суммы в месячный срок после вынесения определения о принятии заявления к производству - без созыва судебного заседания.
2. Суд может созвать судебное заседание в предусмотренный частью 1 настоящей статьи срок, если это продиктовано необходимостью получения разъяснений в связи с обстоятельствами, имеющими значение для разрешения дела, и с имеющимися в деле доказательствами. Стороны уведомляются о месте и времени проведения судебного заседания. В этом случае выданное нотариусом распоряжение с требованием о взыскании суммы рассматривается и решение по нему принимается в течение двух месяцев после принятия заявления к производству.
3. Время и место оглашения итогового судебного акта,принимаемого по результатам рассмотрения дела, указываются в определении о принятии заявления к производству. Время и место оглашения судебного акта могут быть изменены протокольным определением суда - в судебном заседании, созванном в порядке, установленном частью 2 настоящей статьи.
4. Суд может по своей инициативе либо по ходатайству стороны истребовать у нотариуса, выдавшего распоряжение с требованием о взыскании суммы,как у правомочного лица материалы дела, вынесенное по которому распоряжение оспаривается в суде.
5. При рассмотрении заявления суд выясняет наличие или отсутствие предусмотренных Законом Республики Армения "О нотариате" оснований для признания выданного нотариусом распоряжения недействительным.
Статья 345.5. Решение суда
1. По результатам рассмотрения заявления суд выносит решение о полном или частичном удовлетворении заявления ипризнании выданного нотариусом распоряжения с требованием о взскании суммы недействительным полностью или частично, либо об отказе в удовлетворении заявления полностью.
2. Решение суда должно удовлетворять требованиям, установленным статьей 200 настоящего Кодекса.
3. В решении суда указываются:
1) имя нотариуса, выдавшего распоряжение, и нотариальная территория;
2) год, месяц, число и место принятия оспариваемого распоряжения;
3) год, месяц, число, когда оспариваемое распоряжение становится обязательным для сторон;
4) имена (наименования) лиц, участвующих в деле;
5) заключение суда о признании вынесенного нотариусом распоряжения с требованием о взыскании суммы недействительным полностью либооб отказе в удовлетворении требования заявления полностью.
4. Решение суда оглашается в порядке, установленном настоящим Кодексом для оглашения решения. Решение суда вступает в законную силу с момента его оглашения и обжалованию не подлежит, за исключением случаев, когда подавшее жалобу лицо обосновывает своей апелляционной жалобой допущение судом первой инстанции судебной ошибки, подрывающей саму суть права на справедливое судебное производство.
5. Решение суда направляется сторонам в трехдневный срок после оглашения.”.
Статья 9. Заключительная часть и переходное положение
1. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий после опубликования Нотариальной палатой объявления о запуске электронной системы, необходимой для подачи в электронной форме нотариусу заявления о выдаче распоряжения с требованием о взыскании суммы.
2. С момента вступления в силу настоящего Закона признать недействительными статью 19, пункт 2 статьи 20, статью 23, пункт 5 статьи 29 Закона “О внесении изменений и дополнений в Гражданский процессуальный кодекс Республики Армения” от 23 декабря 2022 года.