ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈԻԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 16.11.2022
Հոդված 1. 2018 թվականի փետրվարի 9-ի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 105-րդ հոդվածի 1-ին մասի 9-րդ կետը «գումարը» բառից հետո լրացնել «, որը ներառում է նաեւ մինչեւ դատարան դիմելը պարտադիր հաշտարարության իրականացման համար հաշտարարին կողմի վճարած վարձատրության գումարը» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 121-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին մասով.
«3.1. Օրենքով նախատեսված դեպքերում մինչեւ դատարան դիմելը պարտադիր հաշտարարության պահանջ սահմանված լինելու դեպքում հայցադիմումում նշվում են վեճը հաշտությամբ լուծելու ուղղությամբ կատարված գործողությունները:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 122-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-1.4-րդ մասերով.
«1.1. Օրենքով նախատեսված դեպքերում մինչեւ դատարան դիմելը պարտադիր հաշտարարության պահանջ սահմանված լինելու դեպքում հայցադիմումին կցվում է հաշտարարության ավարտման վերաբերյալ արձանագրության բնօրինակը: Օրենքով նախատեսված դեպքերում առցանց հաշտարարության իրականացման պարագայում հայցադիմումին կարող է կցվել հաշտարարի էլեկտրոնային ստորագրությամբ հաշտարարության ավարտման վերաբերյալ արձանագրությունը: «Հաշտարարության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված այն դեպքերում, երբ որեւէ հիմքով անձին թույլատրված է չսպառել պարտադիր հաշտարարության պահանջը, կամ պարտադիր հաշտարարության իրականացումն օրենքով նախատեսված դեպքերում անհնարին է, ապա հայցադիմումին կցվում է օրենքով նախատեսված այդ հիմքերը հիմնավորող՝ օրենքով նախատեսված թույլատրելի ապացույց:
1.2. «Հաշտարարության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 2-րդ հոդվածի 5-րդ մասի  1-ին կետով սահմանված դեպքերում սույն հոդվածի 1.1-ին մասով նախատեսված փաստաթղթի փոխարեն հայցադիմումին կցվում է «Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված պաշտպանության  միջոցներից որեւէ մեկի կիրառման մասին որոշման պատճենը:
1.3. «Հաշտարարության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 2-րդ հոդվածի 5-րդ մասի  2-3-րդ կետերով սահմանված դեպքերում սույն հոդվածի 1.1-ին մասով նախատեսված փաստաթղթի փոխարեն հայցադիմումին կցվում է դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտի պատճենը:
1.4. «Հաշտարարության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 11.1-ին հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված դեպքում սույն հոդվածի 1.1-ին մասով նախատեսված փաստաթղթի փոխարեն հայցադիմումին կցվում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության կողմից հաշտարարի նշանակման անհնարինության վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության տրամադրած տեղեկանքը:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 137-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7.1-ին մասով.
«7.1. Մինչեւ դատարան դիմելը օրենքով պարտադիր հաշտարարության իրականացման պահանջ նախատեսված լինելը խոչընդոտ չէ հայցի նախնական ապահովման միջոցների կիրառման համար:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «մինչեւ» բառը փոխարինել «ոչ պակաս, քան երկու, եւ ոչ ավելի, քան» բառերով եւ նույն մասից հանել «անվճար» բառը:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 175-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մասով.
«2. Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված դատավարական գործողությունները կատարելուց հետո դատարանը կարող է նշանակել ոչ պակաս, քան երկու, եւ ոչ ավելի, քան չորս ժամ հաշտարարություն, եթե մեծ է վեճը հաշտությամբ ավարտելու հավանականությունը:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 184-րդ հոդվածում՝
«2. Եթե մեծ է վեճը հաշտությամբ ավարտելու հավանականությունը, ապա դատարանն իր նախաձեռնությամբ մեկ անգամ կարող է նշանակել ոչ պակաս, քան երկու, եւ ոչ ավելի, քան չորս ժամ հաշտարարություն:».
2) 4-րդ եւ 5-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Կողմերի  միջնորդությամբ  արտոնագրված  հաշտարարի մասնակցությամբ հաշտարարական գործընթաց սկսելիս հաշտարարի թեկնածության վերաբերյալ առաջարկ չներկայացվելու կամ դատարանի նախաձեռնությամբ հաշտարարություն նշանակելու դեպքում դատարանը մեկօրյա ժամկետում հաշտարարի թեկնածություն ներկայացնելու պահանջագիր է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարություն՝ պահանջագրում նշելով դատական գործի համարը, գործին մասնակցող անձանց անունները (անվանումները), կողմերի միջեւ առկա վեճի բնույթը, պահանջները, այլ անհրաժեշտ տվյալներ:
5. Հայաստանի  Հանրապետության  արդարադատության նախարարության կողմից հաշտարարի թեկնածություն ներկայացվելուց հետո կամ կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ հաշտարար ընտրելու դեպքում դատարանը մեկօրյա ժամկետում որոշում է կայացնում հաշտարար նշանակելու մասին, որտեղ նշվում են գործին մասնակցող անձինք, կողմերի միջեւ առկա վեճի բնույթը, պահանջները, հաշտարարության ժամկետները, արտոնագրված հաշտարարի անունը, այլ անհրաժեշտ տվյալներ, հաջորդ դատական նիստի ժամանակը եւ վայրը, ինչպես նաեւ հաշտարարությունն առցանց իրականացնելու հնարավորության մասին:».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին մասով.
«4.1. Հաշտարարն իրավունք ունի ծանոթանալու գործի նյութերին, ստանալու դրանց պատճենները, գործի նյութերից անելու քաղվածքներ, լուսանկարներ, լուսապատճեններ եւ պատճեններ:».
4) 6-րդ մասը «անձանց» բառից հետո լրացնել «եւ հաշտարարին» բառերով.
5) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-9-րդ մասերով.
«7. Եթե կողմերից մեկը միջնորդում է հաշտարարությունն առցանց իրականացնելու վերաբերյալ, եւ մյուս կողմը չի առարկում, ապա հաշտարարությունը կարող է նշանակվել առցանց:
8. «Հաշտարարության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 9.1-ին հոդվածով նախատեսված փոխկապակցվածության հիմքերի կամ 9.1-ին հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանգամանքների առկայությունը  նույն հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված կարգով անտեսելու մասին կողմերի որոշման չկայացման դեպքում հաշտարարը պարտավոր է այդ մասին եռօրյա ժամկետում գրավոր տեղեկացնել դատարանին:
9. Սույն հոդվածի 8-րդ մասով սահմանված դեպքում դատարանը, ստուգելով «Հաշտարարության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 9.1-ին հոդվածով նախատեսված փոխկապակցվածության հիմքերի կամ 9.1-ին հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանգամանքների առկայության հանգամանքը, տեղեկացումն ստանալու պահից եռօրյա  ժամկետում հաշտարարի նոր թեկնածություն ներկայացնելու պահանջագիր է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարություն: Նոր թեկնածուի ընտրությունն ու հաշտարարի նշանակումն իրականացվում են սույն հոդվածի 4-6-րդ մասերով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 187-րդ հոդվածում՝
«1.1. Սույն օրենսգրքի 184-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով դատարանի նախաձեռնությամբ նշանակված հաշտարարության արդյունքով կողմերի չհաշտվելու դեպքում հաշտարարության հետ կապված ծախսերը կրում է այն կողմը, որի դեմ կայացվել է եզրափակիչ դատական ակտ: Հայցը մասնակի բավարարելու մասին դատական ակտ կայացնելիս հաշտարարության հետ կապված ծախսերը դատարանը կողմերի միջեւ բաշխում է բավարարված հայցապահանջների չափին համամասնորեն:».
2) 4-րդ մասից հանել «կամ մասնակի» բառերը:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 192-րդ հոդվածի 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ կետով.
«8) «Հաշտարարության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված դեպքերում պետական բյուջեից կողմին վճարման ենթակա գումարի չափը:»:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 289-րդ հոդվածի 1-ին մասը «(առկայության դեպքում),» բառերից հետո լրացնել «արտոնագրված հաշտարարի մասնակցությամբ հաշտարարի վարձատրության վերաբերյալ ապացույցը (վճարած լինելու դեպքում),» բառերով:
Հոդված 11. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը եւ տարածվում է այն վեճերի վրա, որոնցով դեռեւս հայցադիմում չի ներկայացվել դատարան:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ГРАЖДАНСКИЙ ПРОЦЕССУАЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Пункт 9 части 1 статьи 105 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее – Кодекс) после слов “сумма вознаграждения” дополнить словами “медиатора, в которую также входит сумма вознаграждения, выплачиваемого стороной медиатору за осуществление обязательной медиации до обращения в суд”.
Статья 2. Статью 121 Кодекса дополнить частью 3.1 следующего содержания:
“3.1. В предусмотренных законом случаях, при наличии установленого требования об обязательной медиации до обращения в суд, в исковом заявлении указываются действия, предпринятые для разрешения спора путем медиации.”.
Статья 3. Статью 122 Кодекса дополнить частями 1.1 – 1.4 следующего содержания:
“1.1. В предусмотренных законом случаях, при наличии установленного требования об обязательной медиации до обращения в суд, к исковому заявлению прилагается оригинал протокола о завершении медиации. В предусмотренных законом случаях в условиях осуществления онлайн-медиации к исковому заявлению может прилагаться протокол о завершении медиации с электронной подписью медиатора. В предусмотренных Законом Республики Армения «О медиации» случаях, когда лицу разрешено по какому-либо основанию не употреблять все требования обязательной медиации либо осуществление обязательной медиации в предусмотренных законом случаях невозможно, то к исковому заявлению прилагается предусмотренное законом допустимое доказательство, обосновывающее данные основания, предусмотренные законом.
1.2. В случаях, предусмотренных пунктом 1 части 5 статьи 2 Закона Республики Армения “О медиации”, вместо документа, предусмотренного частью 1.1 настоящей статьи, к исковому заявлению прилагается копия решения о применении одной из мер защиты, предусмотренных Законом Республики Армения “О предотвращении насилия в семье, защите лиц, подвергшихся насилию в семье, и восстановлении согласия в семье”.
1.3. В случаях, предусмотренных пунктами 2-3 части 5 статьи 2 Закона Республики Армения "О медиации", вместо документа, предусмотренного частью 1.1 настоящей статьи, к исковому заявлению прилагается копия вступившего в законную силу судебного акта суда.
1.4. В предусмотренном частью 3 статьи 11.1 Закона Республики Армения "О медиации" случае, вместо документа, предусмотренного частью 1.1 настоящей статьи, к исковому заявлению прилагается выданная Министерством юстиции Республики Армения справкао невозможности назначения Министерством юстиции Республики Армения медиатора.”.
Статья 4. Статью 137 Кодекса дополнить частью 7.1 следующего содержания.
“7.1. Наличие требования об осуществлении согласно закону обязательной медиации до обращения в суд, не является препятствием для применения средств предварительного обеспечения иска.”.
Статья 5. В части 3 статьи 167 Кодекса слово "до" заменить словами "не менее двух и не более" и в этой же части исключить слово "бесплатно".
Статья 6. Статью 175 Кодекса дополнить частью 2 следующего содержания:
"2. После совершения процессуальных действий, указанных в части 1 настоящей статьи, суд может назначить медиацию в течение не менее двух и не более четырех часов, если существует высокая вероятность мирного разрешения спора.”.
Статья 7. В статье 184 Кодекса:
"2. Если существует высокая вероятность мирного разрешения спора, то суд по своей инициативе может единожды назначить медиацию в течение не менее двух и не более четырех часов.”;
2) части 4 и 5 изложить в следующей редакции:
“4. Если в начале процесса медиации с участием лицензированного медиатора,инициированного по ходатайству сторон, либо при назначении медиации по инициативе суда предложения по кандидатуре медиатора не представлены, тосуд в течение одного дня направляет в Министерство юстиции Республики Армения письменный запрос о назначении медиатора с указанием в запросе номера судебного дела, имен (наименований) участвующих в деле лиц, характера спора между сторонами, требований и других необходимых данных.
5. После представления Министерством юстиции Республики Армения кандидатуры медиатора или при выборе медиатора по взаимному согласию сторон суд в течение одного дня выносит определение о назначении медиатора с указанием участвующих в деле лиц, характера спора между сторонами, требований, сроков медиации, имени лицензированного медиатора, других необходимых данных, времени и места следующего судебного заседания, а также возможности проведения медиации в режиме онлайн.”;
3) статью дополнить частью 4.1 следующего содержания:
“4.1. Медиатор вправе ознакомляться с материалами дела, получать их копии, делать выписки, фотографии, ксерокопии и копии из материалов дела.”;
4) часть 6 после слова “лицам” дополнить словами “и медиатору”
5) статью дополнить частями 7-9 следующего содержания:
“7. Если одной из сторон представляется ходатайство о проведении медиации в режиме онлайн и другая сторона возражений не имеет, то медиация может назначаться в режиме онлайн.
8. В случае невынесения решения сторон об игнорировании в установленном частью 7 статьи 9.1 Закона Республики Армения "О медиации" порядке факта наличия оснований взаимозависимости, предусмотренных статьей 9.1, или обстоятельств, предусмотренных частью 1 этой же статьи, медиатор обязан в трехдневный срок уведомить об этом суд в письменной форме.
9. В установленном частью 8 настоящей статьи случае суд, проверив факт наличия оснований взаимозависимости, предусмотренных статьей 9.1, или обстоятельств, предусмотренных частью 1 статьи 9.1 Закона Республики Армения "О медиации", в трехдневный срок с момента получения уведомления представляет в Министерство юстиции Республики Армения письменный запрос на представление новой кандидатуры медиатора. Избрание нового кандидата и назначение медиатора осуществляются в порядке, установленном частями 4-6 настоящей статьи.”.
Статья 8. Статью 187 Кодекса:
1) дополнить частью 1.1 следующего содержания:
"1.1. В случае недостижения сторонами мирового соглашения в результате медиации, инициированной судом в порядке, установленном частью 2 статьи 184 настоящего Кодекса, связанные с медиацией расходы несет сторона, против которой вынесен окончательный судебный акт. При вынесении судебного акта о частичном удовлетворении иска суд распределяет связанные с медиацией расходы между сторонами пропорционально сумме удовлетворенных исковых требований.”;
2) в части 4 статьи исключить слова “или частично”.
Статья 9. Часть 4 статьи 192 Кодекса дополнить пунктом 8 следующего содержания:
«8) размер суммы, подлежащей выплате из государственного бюджета, – в случаях, установленных Законом Республики Армения “О медиации”.».
Статья 10. Часть 1 статьи 289 Кодекса после слов “(при наличии),” дополнить словами “доказательство оплаты медиатора при участии лицензированного медиатора (в случае оплаты),”.
Статья 11. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, и распространяется на споры, исковые заявления по которым в суды пока не представлены.