Ընդունվել է 26.10.2022
Հոդված 1. «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» 2001 թվականի ապրիլի 3-ի ՀՕ-169 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 27-րդ հոդվածի 10-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«10. Որպես անհատ ձեռնարկատեր (սույն օրենքի 25-րդ հոդվածի 2-րդ մասին համապատասխան՝ կրկին որպես անհատ ձեռնարկատեր) հաշվառված անձին գործակալությունը տրամադրում է նաեւ հարկային մարմնի սահմանած ձեւով ծանուցում՝ Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով սահմանված հարկային համակարգերի ու դրանց ընտրության նպատակով հայտարարություններ ներկայացնելու ժամկետների, ինչպես նաեւ փոխկապակցվածության հիմքով հարկման հատուկ համակարգերում գործելու սահմանափակումների վերաբերյալ: Սույն մասով նախատեսված ծանուցումն ուղարկվում է անձի տրամադրած էլեկտրոնային փոստի հասցեով:»:
Հոդված 2. Օրենքի 35-րդ հոդվածի 12-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«12. Իրավաբանական անձանց գործակալությունը տրամադրում է նաեւ հարկային մարմնի սահմանած ձեւով ծանուցում՝ Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով սահմանված հարկային համակարգերի ու դրանց ընտրության նպատակով հայտարարություններ ներկայացնելու ժամկետների, ինչպես նաեւ փոխկապակցվածության հիմքով հարկման հատուկ համակարգերում գործելու սահմանափակումների վերաբերյալ: Սույն մասով նախատեսված ծանուցումն ուղարկվում է իրավաբանական անձի կամ իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի ղեկավարի էլեկտրոնային փոստի հասցեով:»:

Статья 1. Часть 10 статьи 27 Закона “О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей” от 3 апреля 2001 года ЗР – 169 – Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“10. Лицу, поставленному на учет в качестве индивидуального предпринимателя (в соответствии с частью 2 статьи 25 настоящего Закона - повторно в качестве индивидуального предпринимателя), агентство предоставляет также уведомление установленной налоговым органом формы об установленных Налоговым кодексом Республики Армения налоговых системах и сроках представления заявлений в целях их выбора, а такжеоб ограничениях на деятельность в специальных системах налогообложения по основанию аффилированности. Предусмотренное настоящей частью уведомление направляется по предоставленному лицом адресу электронной почты.”.
Статья 2. Часть 12 статьи 35 Закона изложить в следующей редакции:
12. Агентство предоставляет юридическим лицам также уведомление установленной налоговым органом формы об установленных Налоговым кодексом Республики Армения налоговых системах и сроках представления заявлений для их выбора, а также об ограничениях на деятельность в специальных системах налогообложения по основанию аффилированности. Предусмотренное настоящей частью уведомление направляется поадресу электронной почты юридического лица или руководителя исполнительного органа юридического лица.”.