«ՏԵՍԱԼՍՈՂԱԿԱՆ ՄԵԴԻԱՅԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Տեսալսողական մեդիայի մասին» 2020 թվականի հուլիսի 16-ի ՀՕ-395-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 6-րդ հոդվածի 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Հեռարձակողները, որոնք եթեր են հեռարձակում նաեւ մանկական կամ լրատվական տեսալսողական հաղորդումներ եւ ֆիլմեր, պարտավոր են իրենց ծրագրերում ապահովել լսողության խնդիրներ ունեցող սպառողների համար տեղեկատվության մատչելիությունը՝ օրվա ընթացքում՝ համապատասխանաբար առնվազն մեկական մանկական հաղորդում ներկայացնելով հայերեն ժեստերի լեզվով թարգմանությամբ, եւ լրատվական տեսալսողական հաղորդում եւ ֆիլմ՝ ներկայացնելով ժեստերի լեզվով թարգմանությամբ կամ հայերեն ենթագրով՝ կարգավորող պետական մարմնի սահմանած ժամերին եւ տեխնիկական նվազագույն պահանջներին համապատասխան:»:
Հոդված 2. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 7-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«7. Արգելվում են տեսալսողական հաղորդումները, որոնց միջոցով տարածվում է ազգային, ռասայական, սեռային, կրոնական, տարիքային, հաշմանդամության, անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հատկանիշներով խտրականություն, կամ որոնք պարունակում են նման նպատակ հետապնդող տեղեկատվություն:»:
Հոդված 3. Օրենքի 22-րդ հոդվածի 6-րդ մասում՝
1) 3-րդ կետի «գ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«գ. սպառողներին մատուցել հաղորդումներ, որոնք ուղղված են ազգային, ռասայական, կրոնական, սեռային, տարիքային, հաշմանդամության, անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հատկանիշներով խտրականություն պարունակող կարծրատիպերի հաղթահարմանը.».
«4) ապահովել հայերեն ենթագրերով կամ ժեստերի լեզվի թարգմանությամբ՝
ա. շաբաթվա ընթացքում առնվազն մեկական կրթական, առողջապահական, մշակութային եւ ժամանցային բնույթի հաղորդման հեռարձակում,
բ. Հայաստանի Հանրապետության տոներին եւ հիշատակի օրերին կազմակերպվող միջոցառումների՝ ուղիղ եթերով հեռարձակումները,
գ. վարչապետի, Ազգային ժողովի նախագահի, Հանրապետության նախագահի, Ամենայն հայոց կաթողիկոսի՝ ուղիղ եթերով հեռարձակվող ելույթները, ուղերձները եւ նախապես ծրագրված հարցազրույցները,

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН “ОБ АУДИОВИЗУАЛЬНЫХ МЕДИА”
Статья 1. Часть 4 статьи 6 Закона “Об аудивизуальных медиа” от 16 июля 2020 года ЗР – 395-Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“4. Вещатели, транслирующие в эфир также детские или новостные аудиовизуальные программы и фильмы, обязаны обеспечить доступность в своих программах информации для потребителей со слуховыми проблемами, представляя в течение дня соответственно не менее чем одну детскую программу с переводом на армянский жестовый язык и одну новостную аудиовизуальную программу и фильм с представлением перевода нажестовый язык либо с армянскими субтитрами, - в установленные регулирующим государственным органом часы и в соответствии с минимальными техническими требованиями.”.
Статья 2. Часть 7 статьи 9 Закона изложить в следующей редакции:
“7. Запрещаются аудиовизуальные передачи, посредством которыхраспространяется дискриминация по национальному, расовому, гендерному, религиозному, возрастному признаку, признаку инвалидности, по другим признакам личного или социального характера, либо которые содержат информацию, преследующую подобные цели.”.
Статья 3. В части 6 статьи 22 Закона:
1) подпункт “в” пункта 3 изложить в следующей редакции:
“в. предоставлять потребителям передачи, направленные на преодоление стереотипов, содержащих дискриминацию по национальному, расовому, религиозному, гендерному, возрастному признаку, признаку инвалидности, по другим признакам личного или социального характера;”;
2) часть дополнить пунктом 4 следующего содержания:
“4) обеспечивать субтитрами на армянском илипереводом на жестовый язык:
а. трансляцию не менее одной передачи в неделю образовательного, здравоохранительного, культурного и развлекательного характера,
б. трансляцию в прямом эфире мероприятий, организуемых в праздничные и памятные дни Республики Армения,
в. транслируемые в прямом эфире выступления, послания и заранее запланированные интервью Премьер-министра, Председателя Национального Собрания, Президента Республики, Католикоса Всех Армян,