Ընդունվել է 14.09.2022
Հոդված 1.   2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 59-րդ հոդվածի 6-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6. Անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձինք չեն համարվում ԱԱՀ վճարողներ, սակայն պարտավոր են Օրենսգրքով սահմանված կարգով, չափով եւ ժամկետներում հաշվարկել եւ պետական բյուջե վճարել հետեւյալ գործառնություններից առաջացող ԱԱՀ-ի գումարները, եթե՝
1) նրանք ԵՏՄ անդամ պետություններից Հայաստանի Հանրապետության տարածք են ներմուծում ապրանքներ, որոնց ներմուծումը, «Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքի համաձայն, համարվում է ձեռնարկատիրական գործունեության նպատակով իրականացվող ներմուծում.
2) նրանք ԵՏՄ անդամ չհանդիսացող պետություններից Հայաստանի Հանրապետություն են ներմուծում ապրանքներ, որոնց ներմուծումը, «Մաքսային կարգավորման մասին» օրենքի համաձայն, համարվում է ձեռնարկատիրական գործունեության նպատակով իրականացվող ներմուծում, եւ որոնց ներմուծման դեպքում, «Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային օրենսգրքի մասին» 2017 թվականի ապրիլի 11-ի պայմանագրի հավելվածով հաստատված Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային օրենսգրքին համապատասխան, կիրառվում են միագումար մաքսային վճարի ձեւով գանձվող մաքսատուրքեր եւ հարկեր.
3) մշտական հաստատություն չունեցող ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք իրականացնում են ԱԱՀ-ով հարկման օբյեկտ համարվող` ապրանքների ներմուծման գործառնություններ:»:
Հոդված 2.   Օրենսգրքի 64-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 41-րդ, 42-րդ եւ 43-րդ կետերում «անձնական օգտագործման գույքի» բառերը փոխարինել «անձնական օգտագործման ապրանքի» բառերով:

Статья 1. Часть 6 статьи 59 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
“6. Физические лица, не являющиеся индивидуальными предпринимателями и нотариусами, не считаются плательщиками НДС, однако они обязаны в порядке, размере и сроки, которые установлены Кодексом, исчислить и уплатить в государственный бюджет образующиеся по следующим операциям суммы НДС, если:
1) они ввозят на территорию Республики Армения из стран-членов ЕАЭС товары, ввоз которых согласно Закону “О таможенном регулировании” считается ввозом, осуществляемым в целях предпринимательской деятельности;
2) они ввозят в Республику Армения из стран, не считающихся членами ЕАЭС, товары, ввоз которых согласно Закону “О таможенном регулировании” считается ввозом, осуществляемым в целях предпринимательской деятельности, и в случае их ввоза применяются таможенные пошлины, налоги, взимаемые в виде единовременной таможенной пошлины в соответствии с Таможенным кодексом Евразийского экономического союза, утвержденным Приложением к Договору от 11 апреля 2017 года “О Таможенном кодексе Евразийского экономического союза”;
3) физические лица-нерезиденты, не имеющие постоянного учреждения, совершают операции по ввозу товаров, считающиеся объектом обложения НДС.”.
Статья 2. В пунктах 41, 42 и 43 части 2 статьи 64 Кодекса слова “своего имущества личного пользования” заменить словами “своего товара личного пользования”.