Ընդունվել է 07.07.2022
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 204-րդ հոդվածի 1-ին մասի աղյուսակը երկրորդ տողից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր տողով.
«Հիդրոէներգետիկ նպատակով 0.1»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 212-րդ հոդվածի 1-ին մասը «վճար վճարողները» բառերից հետո լրացնել «մակերեւութային ջրերի օգտագործված պաշարների եւ» բառերով, «շահագործում են» բառերից հետո՝ «տվյալների առցանց փոխանցմամբ» բառերով, իսկ նույն մասի «Արդյունահանված» բառը փոխարինել «Օգտագործված եւ արդյունահանված» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 214-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասը «ծավալը» բառից հետո լրացնել «(հաշվետու ժամանակաշրջանում ջրօգտագործողների կողմից Կառավարության սահմանած կարգով տեղադրված հաշվիչ (չափիչ) սարքերով հաշվառված ջրի ծավալը)» բառերով.
«4. Բնօգտագործման վճար վճարողների կողմից մակերեւութային ջրերի համար պետական բյուջե վճարման ենթակա բնօգտագործման վճարի օբյեկտ համարվող փաստացի ծավալների հաշվառում չվարելու կամ սահմանված կարգի խախտումներով հաշվառումը վարելու ժամանակահատվածի համար բնօգտագործման վճարները հաշվարկվում են (այդ թվում` հարկային մարմնի կողմից)` հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության ջրային օրենսգրքի համաձայն տրամադրված ջրօգտագործման թույլտվություններով սահմանված ջրօգտագործման ծավալները եւ Օրենսգրքի 204-րդ հոդվածով սահմանված դրույքաչափերը:»:

Статья 1. Таблицу части 1 статьи 204 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) после второй строки дополнить новой строкой следующего содержания:
“для гидроэнергетических целей
0,1”.
Статья 2. Часть 1 статьи 212 Кодекса после слов “в целях учета” дополнить словами “использованных запасов поверхностных вод и”, после слова“приборы” дополнить словами “для передачи данных в режиме онлайн”, а в той же части слова “Данные об объемах добытых” заменить словами “Данные об объемах использованных и добытых”.
Статья 3. В статье 214 Кодекса:
1) часть 3 после слов “природных источников” дополнить словами “(объем воды, учтенный за отчетный период водосчетными (водоизмерительными) приборами, установленными природопользователями в установленном Правительством порядке)”;
“4. Платежи за природопользование за период неведения плательщиками платежа за природопользование учета фактических объемов поверхностных вод, считающихся объектом платежа за природопользование, подлежащего уплате в государственный бюджет, или ведения их учета с нарушениями установленного порядка исчисляются (в том числе налоговыми органами) на основании объемов водопользования, установленных разрешениями на водопользование, выданными согласно Водному кодексу Республики Армения, и ставок, установленных статьей 204 Кодекса.”.