«ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԿԱՐԳԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Մաքսային կարգավորման մասին» 2014 թվականի դեկտեմբերի 17-ի ՀՕ-241-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 5-րդ հոդվածի 1-ին մասը վերջին պարբերությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«սահմանային վերահսկողության կամ սահմանային հսկողության այլ գործառույթի իրականացում՝ օրենքով պետական այլ մարմիններին վերապահված եւ օրենքով նախատեսված դեպքում մաքսային մարմիններին վերապահված վերահսկողական կամ հսկողական գործառույթների իրականացում մաքսային մարմինների կողմից:»:
Հոդված 2. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 30-րդ եւ 31-րդ կետերով.
«30) որպես սահմանային վերահսկողության կամ սահմանային հսկողության այլ գործառույթի իրականացում՝ պետական սահմանի անցման կետերում իրականացնում են սանիտարահիգիենիկ, հակահամաճարակային, անասնաբուժական, բուսասանիտարական վերահսկողության գործառույթներ.
31) օրենքով նախատեսված դեպքում իրականացնում են սույն մասի 30-րդ կետով չնախատեսված սահմանային վերահսկողության կամ սահմանային հսկողության այլ գործառույթներ:»:
Հոդված 3. Օրենքը  լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 12.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 12.1.  Սահմանային վերահսկողության կամ սահմանային հսկողության այլ գործառույթի իրականացումը
1. Մաքսային մարմինները սահմանային վերահսկողության կամ սահմանային հսկողության այլ գործառույթ իրականացնելիս առաջնորդվում են տվյալ գործառույթի ոլորտը կարգավորող օրենսդրությամբ:
2. Սահմանային վերահսկողության կամ սահմանային հսկողության այլ գործառույթը մաքսային մարմինն իրականացնում է գործառույթի ոլորտը կարգավորող օրենքով ուղղակի նախատեսված լինելու դեպքում:
3. Մաքսային մարմինները սույն հոդվածով նախատեսված գործառույթն իրականացնում են մաքսային մարմնի անունից:
4. Սույն հոդվածով նախատեսված գործառույթի իրականացմանն առնչվող առանձին հարցեր կարող են կարգավորվել Կառավարության որոշմամբ:»:
Հոդված 4. Օրենքի 249-րդ հոդվածում՝
1) վերնագրից հանել «կողմից» բառը.
«4. Միության անդամ չհանդիսացող պետություններից ֆիզիկական անձանց անձնական օգտագործման ապրանքները միջազգային փոստային առաքումներով կամ փոխադրողի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծվում են առանց մաքսատուրքերի, հարկերի վճարման, եթե ապրանքների արժեքը չի գերազանցում 200 հազար դրամը, եւ (կամ) քաշը չի գերազանցում 31 կիլոգրամը:»:
2. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածով լրացվող՝ Օրենքի 12.1-ին հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված իրավական ակտն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН “О ТАМОЖЕННОМ РЕГУЛИРОВАНИИ”
Статья 1. Часть 1 статьи 5 Закона Республики Армения “О таможенном регулировании” от 17 декабря 2014 года ЗР-241-Н (далее – Закон) после последнего абзаца дополнить новым абзацем следующего содержания:
осуществление других функций по пограничному контролю или пограничному надзору – осуществление таможенными органами контрольных или надзорных функций, отнесенных законом к компетенции других государственных органов и в предусмотренных законом случаях отнесенных к компетенции таможенных органов.”.
Статья 2. Часть1 статьи 9 Закона дополнить пунктами 30 и 31 следующего содержания:
“30) осуществляют в пунктах пропуска Государственной границы функции по санитарно-гигиеническому, противоэпидемическому, ветеринарному, фитосанитарному контролю в качестве осуществления других функций по пограничному контролю или пограничному надзору;
31) осуществляют не предусмотренные пунктом 30 настоящей части другие функции по пограничному контролю или пограничному надзору в случае, предусмотренном законом.”.
Статья 3. Закон дополнить статьей 12.1 следующего содержания:
Статья 12.1. Осуществление других функций по пограничному контролю и пограничному надзору
1. Таможенные органы при осуществлении других функций по пограничному контролю или пограничному надзору руководствуются законодательством, регулирующим сферу данных функций.
2. Таможенный орган осуществляет другие функции по пограничному контролю или пограничному надзору в случае, если они непосредственно предусмотрены законом, регулирующим сферу данных функций.
3. Таможенные органы осуществляют предусмотренные настоящей статьей функции от имени таможенного органа.
4. Отдельные вопросы, связанные с осуществлением функций, предусмотренных настоящей статьей, могут регулироваться постановлением Правительства.”.
Статья 4. В статье 249 Закона:
1) в названии статьи слова “физическими лицами” заменить словами “физических лиц”;
“4. Товары для личного пользования физических лиц ввозятся на территорию Республики Армения из государств, не являющихся членами Союза, в международных почтовых отправлениях или перевозчиком без уплаты таможенных пошлин, налогов, если стоимость товаров не превышает 200 тысяч драмов и (или) их вес не превышает 31 килограмма.”.
2. Правовой акт, установленный частью 4 статьи 12.1 Закона, дополняемой статьей 3 настоящего Закона, принимается в трехмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.