Ընդունվել է 15.06.2022
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 71-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետում՝
1) «Սույն կետով սահմանված ԱԱՀ-ի գումարները» բառերից հետո լրացնել «(մասնակի վճարման դեպքում՝ մասնակի վճարված ԱԱՀ-ի գումարները)» բառերով.
2) «ա» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ա. ապրանքների ներմուծման մաքսային հայտարարագրի գրանցման օրն ընդգրկող հաշվետու ժամանակաշրջանի համար հարկային մարմին ներկայացվող ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկով, եթե ԱԱՀ-ի գումարները վճարվել են մինչեւ մաքսային հայտարարագրի գրանցման օրն ընդգրկող հաշվետու ժամանակաշրջանի վերջին օրը ներառյալ,».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ա.1» ենթակետով.
«ա.1. ապրանքների ներմուծման մաքսային հայտարարագրի գրանցման եւ ԱԱՀ-ի գումարների վճարման օրերը տարբեր հաշվետու ժամանակաշրջաններում ներառված լինելու դեպքում՝ դրանցից վերջինն ընդգրկող հաշվետու ժամանակաշրջանի համար հարկային մարմին ներկայացվող ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկով,»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 78-րդ հոդվածում՝
1) 5-րդ մասը «ԱԱՀ-ի գումարները» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն հոդվածի 5.1-ին մասով սահմանված դեպքի,» բառերով.
«5.1. «Բաց թողնում՝ ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող ապրանքների համար Օրենսգրքով սահմանված կարգով հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարները, որպես մաքսային մարմնին վճարվող գումարներ, Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե են վճարվում Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային օրենսգրքի 59-րդ հոդվածով սահմանված՝ մաքսատուրքի վճարման ժամկետի հետաձգման կամ տարաժամկետ վճարման համար սահմանված ժամկետներում՝ նույն հոդվածով սահմանված հիմքերի առկայության դեպքում՝ առանց հարկը վճարելու պարտավորության կատարումն ապահովելու պայմանի, որի վերաբերյալ մաքսային մարմինն ընդունում է ԱԱՀ-ի վճարումը հետաձգելու կամ տարաժամկետ վճարելու մասին որոշում: ԱԱՀ-ի վճարումը հետաձգելու կամ տարաժամկետ վճարելու մասին որոշումն ընդունելու եւ չեղյալ ճանաչելու կարգը սահմանում է Կառավարությունը: Սույն մասին համապատասխան՝ հարկի գումարների վճարման ժամկետի հետաձգման կամ տարաժամկետ վճարման հնարավորությունից օգտվելու համար մաքսային մարմինը գանձում է տոկոսներ՝ Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված չափով, կարգով ու ժամկետներում:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 92-րդ հոդվածի 1-ի մասի 2-րդ կետում՝
1) «Սույն կետով սահմանված ակցիզային հարկի գումարները» բառերից հետո լրացնել «(մասնակի վճարման դեպքում՝ մասնակի վճարված ակցիզային հարկի գումարները)» բառերով.
2) «ա» ենթակետը «հաշվարկով» բառից հետո լրացնել «, եթե ակցիզային հարկի գումարները վճարվել են մինչեւ մաքսային հայտարարագրի գրանցման օրն ընդգրկող հաշվետու ժամանակաշրջանի վերջին օրը ներառյալ» բառերով.
«ա.1. հումքի ներմուծման մաքսային հայտարարագրի գրանցման եւ ակցիզային հարկի գումարների վճարման օրերը տարբեր հաշվետու ժամանակաշրջաններում ներառված լինելու դեպքում՝ դրանցից վերջինն ընդգրկող հաշվետու ժամանակաշրջանի համար հարկային մարմին ներկայացվող ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկով,»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 99-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասը «հարկի գումարները» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն հոդվածի 2.1-ին մասով սահմանված դեպքի,» բառերով.
«2.1. «Բաց թողնում՝ ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող՝ ակցիզային հարկով հարկման ենթակա ապրանքների համար Oրենսգրքով սահմանված կարգով հաշվարկված ակցիզային հարկի գումարները, որպես մաքսային մարմնին վճարվող գումարներ, Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե են վճարվում Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային օրենսգրքի 59-րդ հոդվածով սահմանված՝ մաքսատուրքի վճարման ժամկետի հետաձգման կամ տարաժամկետ վճարման համար սահմանված ժամկետներում՝ նույն հոդվածով սահմանված հիմքերի առկայության դեպքում՝ առանց հարկը վճարելու պարտավորության կատարումն ապահովելու պայմանի, որի վերաբերյալ մաքսային մարմինն ընդունում է ակցիզային հարկի վճարումը հետաձգելու կամ տարաժամկետ վճարելու մասին որոշում: Ակցիզային հարկի վճարումը հետաձգելու կամ տարաժամկետ վճարելու մասին որոշումն ընդունելու եւ չեղյալ ճանաչելու կարգը սահմանում է Կառավարությունը: Սույն մասին համապատասխան՝ հարկի գումարների վճարման ժամկետի հետաձգման կամ տարաժամկետ վճարման հնարավորությունից օգտվելու համար մաքսային մարմինը գանձում է տոկոսներ՝ Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված չափով, կարգով ու ժամկետներում:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 108-րդ հոդվածի 1-ին մասի 10-րդ կետը «գումարները» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ հարկային հսկողության արդյունքներով առաջադրված հարկային պարտավորությունների կատարմանն ուղղվող գումարները» բառերով:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի 3-րդ մասում՝
1) 2-րդ կետը «բնապահպանական հարկը» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն մասի 3-րդ կետով սահմանված դեպքի,» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով.
«3) «Բաց թողնում՝ ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող՝ շրջակա միջավայրին վնաս պատճառող ապրանքների համար Oրենսգրքով սահմանված կարգով հաշվարկված բնապահպանական հարկի գումարները, որպես մաքսային մարմնին վճարվող գումարներ, Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե են վճարվում Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային օրենսգրքի 59-րդ հոդվածով սահմանված՝ մաքսատուրքի վճարման ժամկետի հետաձգման կամ տարաժամկետ վճարման համար սահմանված ժամկետներում՝ նույն հոդվածով սահմանված հիմքերի առկայության դեպքում՝ առանց հարկը վճարելու պարտավորության կատարումն ապահովելու պայմանի, որի վերաբերյալ մաքսային մարմինն ընդունում է բնապահպանական հարկի վճարումը հետաձգելու կամ տարաժամկետ վճարելու մասին որոշում: Բնապահպանական հարկի վճարումը հետաձգելու կամ տարաժամկետ վճարելու մասին որոշումն ընդունելու եւ չեղյալ ճանաչելու կարգը սահմանում է Կառավարությունը: Սույն մասին համապատասխան՝ հարկի գումարների վճարման ժամկետի հետաձգման կամ տարաժամկետ վճարման հնարավորությունից օգտվելու համար մաքսային մարմինը գանձում է տոկոսներ՝ Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված չափով, կարգով ու ժամկետներում:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 182-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասը «Կառավարության սահմանած կարգով» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված դեպքի» բառերով.
«3. Բնապահպանական հարկի՝ Օրենսգրքով սահմանված պարտավորությունների չափից ավելի մաքսային մարմիններին վճարված գումարները հաշվանցվում եւ (կամ) վերադարձվում են հարկային մարմնի սահմանած կարգով:»:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 196-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «սահմանում է Կառավարությունը» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված դեպքի» բառերով.
«2. Ճանապարհային հարկի՝ Օրենսգրքով սահմանված պարտավորությունների չափից ավելի մաքսային մարմիններին վճարված գումարները հաշվանցվում եւ (կամ) վերադարձվում են հարկային մարմնի սահմանած կարգով:»:
Հոդված 9. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից, եւ սույն օրենքի 5-րդ հոդվածը տարածվում է 2022 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա: Սույն օրենքի 2-րդ, 4-րդ եւ 6-րդ հոդվածների դրույթների կիրարկումն ապահովող որոշումը Կառավարությունը սահմանում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռամսյա ժամկետում:

Статья 1. В пункте 2 части 1 статьи 71 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс):
1) после слов “установленныхнастоящим пунктом сумм НДС” дополнить словами “(в случае частичной уплаты – частично уплаченных сумм НДС);
2) подпункт “а” изложить в следующей редакции:
“а. по представляемому в налоговый орган единому расчету НДС и акцизного налога за отчетный период, включающий день регистрации таможенной декларации на ввоз товаров, если суммы НДС уплачены до последнего дня отчетного периода, включающего день регистрации таможенной декларации, включительно,”;
3) пункт дополнить подпунктом “а.1” следующего содержания:
“а.1. по представляемому в налоговый орган единому расчету НДС и акцизного налога за отчетный период, включающий последний из отчетных периодов - в случае включения в разные отчетные периоды дней регистрации таможенной декларации на ввоз товаров и уплаты сумм НДС,”.
Статья 2. В статье 78 Кодекса:
1) часть 5 после слов “суммы НДС по товарам, ввозимым в Республику Армения по таможенной процедуре “Выпуск для внутреннего потребления”,” дополнить словами “за исключением случая, установленного частью 5.1 настоящей статьи, ”;
“5.1. Исчисленные в установленном Кодексом порядке суммы НДС по товарам, ввозимым в Республику Армения по таможенной процедуре “Выпуск для внутреннего потребления”, в качестве уплачиваемых таможенному органу сумм вносятся в государственный бюджет Республики Армения в установленные статьей 59 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза сроки, установленные для отсрочки или рассрочки по уплате таможенной пошлины, при наличии установленных той же статьей оснований – без условия обеспечения исполнения обязательства по уплате налога, в отношении которого налоговый орган принимает решение об отсрочек или рассрочке по уплате НДС. Порядок принятия решения об отсрочек или рассрочке по уплате НДС или признания его недействительным устанавливается Правительством. В соответствии с настоящей частью за использование возможности отсрочки или рассрочки по уплате сумм налога таможенный орган взимает проценты в размере, порядке и сроки, которые установлены статьей 60 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза.”.
Статья 3. В пункте 2 части 1 статьи 92 Кодекса:
1) после слов “установленныхнастоящим пунктом сумм акцизного налога” дополнить словами “(в случае частичной уплаты – частично уплаченных сумм акцизного налога);
2) подпункт “а” после слов “включающий день регистрации таможенной декларации на ввоз сырья,” дополнить словами “если суммы акцизного налога уплачены до последнего дня отчетного периода, включающего день регистрации таможенной декларации, включительно,”;
“а.1. по представляемому в налоговый орган единому расчету НДС и акцизного налога за отчетный период, включающий последний из отчетных периодов, - в случае включения в разные отчетные периоды дней регистрации таможенной декларации на ввоз сырья и уплаты сумм акцизного налога,”.
Статья 4. В статье 99 Кодекса:
1) часть 2 после слов “товарам, ввозимым в Республику Армения по таможенной процедуре “Выпуск для внутреннего потребления”,” дополнить словами “за исключением случая, установленного частью 2.1 настоящей статьи, ”;
“2.1. Исчисленные в установленном Кодексом порядке суммы акцизного налога по подлежащим обложению акцизным налогом товарам, ввозимым в Республику Армения по таможенной процедуре “Выпуск для внутреннего потребления”, в качестве уплачиваемых таможенному органу сумм вносятся в государственный бюджет Республики Армения в установленные статьей 59 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза сроки, установленные для отсрочки или рассрочки по уплате таможенной пошлины, при наличии установленных той же статьей оснований – без условия обеспечения исполнения обязательства по уплате налога, в отношении которого таможенный орган принимает решение об отсрочек или рассрочке по уплате акцизного налога. Порядок принятия решения об отсрочек или рассрочке по уплате акцизного налога или признания его недействительным устанавливается Правительством. В соответствии с настоящей частью за использование возможности отсрочки или рассрочки по уплате сумм налога таможенный орган взимает проценты в размере, порядке и сроки, которые установлены статьей 60 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза.”.
Статья 5. Пункт 10 части 1 статьи 108 Кодекса после слова “обязательств” дополнить словами “, а также предъявленные по результатам налогового контроля суммы, направляемые на исполнение налоговых обязательств”.
Статья 6. В части 3 статьи 181 Кодекса:
1) пункт 2 после слов “не считающихся членами ЕАЭС,” дополнить словами “за исключением случая, установленного пунктом 3 настоящей части,”;
2) часть дополнить пунктом 3 следующего содержания:
“3) исчисленные в установленном Кодексом порядке суммы экологического налога по причиняющим вред окружающей среде товарам, ввозимым в Республику Армения по таможенной процедуре “Выпуск для внутреннего потребления”, в качестве уплачиваемых таможенному органу сумм вносятся в государственный бюджет Республики Армения в установленные статьей 59 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза сроки, установленные для отсрочки или рассрочки по уплате таможенной пошлины, при наличии установленных той же статьей оснований – без условия обеспечения исполнения обязательства по уплате налога, в отношении которого таможенный орган принимает решение об отсрочек или рассрочке по уплате экологического налога. Порядок принятия решения об отсрочек или рассрочке по уплате экологического налога или признания его недействительным устанавливается Правительством. В соответствии с настоящей частью за использование возможности отсрочки или рассрочки по уплате сумм налога таможенный орган взимает проценты в размере, порядке и сроки, которые установлены статьей 60 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза.”.
Статья 7. В статье 182 Кодекса:
1) часть 2 после слов “в порядке, установленном Правительством” дополнить словами “, за исключением случая, установленного частью 3 настоящей статьи”;
“3. Суммы экологического налога, уплаченные таможенным органам сверх установленного Кодексом размера обязательств, зачисляются и (или) возвращаются в порядке, установленном налоговым органом.”.
Статья 8. В статье 196 Кодекса:
1) часть 1 после слов “устанавливаются Правительством” дополнить словами “, за исключением случая, установленного частью 2 настоящей статьи”;
“2. Суммы дорожного налога, уплаченные таможенным органам сверх установленного Кодексом размера обязательств, зачисляются и (или) возвращаются в порядке, установленном налоговым органом.”.
Статья 9. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования, и статья 5 настоящего Закона распространяется на отношения, возникшие после 1 января 2022 года. Постановление, обеспечивающее применение положений статей 2, 4 и 6 настоящего Закона, устанавливается Правительством в трехмесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.