Հոդված 1. «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017 թվականի նոյեմբերի 15-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 7-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետում, 15-րդ հոդվածի 5-րդ մասում, 19-րդ հոդվածի 3-րդ մասում, 34-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետում եւ 41-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետում «կալանքի» բառը փոխարինել «կարճաժամկետ ազատազրկման» բառերով:
Հոդված 2. 10-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 1-ին կետում «հանցագործության դեպքի կամ արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով կարճված քրեական վարույթով ձերբակալման կամ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանավորման» բառերը փոխարինել «ռեաբիլիտացնող հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցված լինելու դեպքում՝ այդ վարույթով ձերբակալման կամ որպես խափանման միջոց կալանքի կիրառման» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 19-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «139-րդ կամ 142-րդ կամ 266-րդ կամ 272-րդ կամ 327.2-րդ կամ 327.3-րդ կամ 327.5-րդ կամ 362-րդ հոդվածով կամ 363-րդ հոդվածի 2-րդ եւ (կամ) 3-րդ մասերով» բառերը փոխարինել «198-րդ կամ 201-րդ կամ 393-րդ կամ 402-րդ կամ 463-րդ կամ 465-րդ կամ 467-րդ կամ 526-րդ կամ 527-րդ հոդվածներով» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 30-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետում «չհանված» բառը փոխարինել «չվերացված» բառով:
Հոդված 5. Օրենքի  36-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «քրեական գործի» բառերը փոխարինել «քրեական վարույթի» բառերով, իսկ «մինչեւ դատվածությունը կամ կարգապահական տույժը հանելը կամ մարելը» բառերը՝ «մինչեւ դատվածությունը մարվելը կամ վերացվելը կամ կարգապահական տույժը կրելու ժամկետը լրանալը կամ այն հանվելը» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 40-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ եւ 5-րդ կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) զինծառայողի նկատմամբ կալանքը կամ պաշտոնավարման կասեցումը որպես խափանման միջոց ընտրվելիս.
5) դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով կարճաժամկետ ազատազրկման կամ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից զրկելու ձեւով պատժի դատապարտվելու դեպքում.»:
Հոդված 7. Օրենքի 41-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 152-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հարկադրանքի միջոց կիրառելու մասին որոշումը» բառերը հանել:
Հոդված 8. Օրենքի 61-րդ հոդվածի 13-րդ մասում՝
1) երկրորդ նախադասության «382-րդ հոդվածի հատկանիշներով հարուցված» բառերը փոխարինել «548-րդ հոդվածի հատկանիշներով նախաձեռնված» բառերով.

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН “О ВОЕННОЙ СЛУЖБЕ И СТАТУСЕ ВОЕННОСЛУЖАЩЕГО”
Статья 1. В пункте 1 части 2 статьи 7, части 5 статьи 15, части 3 статьи 19, пункте 3 части 2 статьи 34 и пункте 3 части 1 статьи 41 Закона “О военной службе и статусе военнослужащего” от 15 ноября 2017 года ЗР – 195 – Н (далее – Закон) грамматические формы слова “ содержание под стражей ” заменить соответствующими формами слов “кратковременное лишение свободы”.
Статья 2. В пункте 1 части 5 статьи 10 слова “ его задержания или применения к нему ареста в качестве меры пресечения по уголовному производству, прекращенному по основанию отсутствия события преступления или состава преступления в деянии, ” заменить словами “ применения к немузадержания или содержания под стражей в качестве меры пресечения - в случае прекращения уголовного преследования по реабилитирующему основанию, ”.
Статья 3. В части2 статьи 19 Закона слова “статьями 139 либо 142, либо 266, либо 272, либо 327.2, либо 327.3, либо 327.5, либо 362 или частями 2 и (или) 3 статьи 363 ” заменить словами “статьями 198 либо 201, либо 393, либо 402, либо 463, либо 465, либо 467, либо 526, либо 527 ”.
Статья 4. В пункте 2 части 2 статьи 30 Закона слово “неснятую” заменить словом “аннулированную”.
Статья 5. В части 3 статьи 36 Закона слова “уголовного дела” заменить словами “уголовного производства”, а слова “ до снятия или погашения судимости либо дисциплинарного взыскания” заменить словами “до погашения или аннулирования судимости либо истечения срока несения дисциплинарного взыскания или его снятия” .
Статья 6. Пункты 4 и 5 части 1 статьи 40 Закона изложить в следующей редакции:
“4) при избрании в отношении военнослужащего в качестве меры пресечения ареста либо приостановления пребывания в должности;
5) в случае осуждения по вступившему в законную силу приговору суда к наказанию в виде краткосрочноголишения свободы или запрета на право занятия определенных должностей;”.
Статья 7. В пункте 2 части 1 статьи 41 Закона слова “аннулирования решения об изменении избранной меры пресечения или о применении меры принуждения в порядке, установленном статьей 152 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения ” заменить словами “изменения или аннулирования избранной меры пресечения”.
Статья 8. В части 13 статьи 61 Закона:
1) во втором предложении слова “ возбужденного по признакам статьи 382 ” заменить словами “инициированного по признакам статьи 548 ”;