ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԸՆԴԵՐՔԻ ՄԱՍԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. 2011 թվականի նոյեմբերի 28-ի Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի մասին օրենսգրքի 17-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 14.5-րդ կետով.
«14.5) շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման դրույթների կիրարկման ուղեցույցների հաստատումը՝
ա. «Օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրության եւ արդյունահանման իրավունքներ հայցելու համար ներկայացվող շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտի կազմման»,
բ. «Օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրության եւ արդյունահանման իրավունքներ հայցելու համար ներկայացվող շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության հիմնական գնահատման հաշվետվության կազմման»,
գ. «Հանքի փակման ծրագրի կազմման»,
դ. «Օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրության եւ արդյունահանման իրավունքներ հայցելու համար ներկայացվող շրջակա միջավայրի վրա գումարային ազդեցության գնահատման հաշվետվության կազմման»,
ե. «Օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրության եւ արդյունահանման իրավունքներ հայցելու համար ներկայացվող սոցիալ-տնտեսական ազդեցության գնահատման հաշվետվության կազմման»,
զ. «Օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրության եւ արդյունահանման իրավունքներ հայցելու համար ներկայացվող շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության հիմնական գնահատման հաշվետվության լիարժեքության գնահատման».»:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ երեք ամսվա ընթացքում, ընդերքօգտագործման հետ կապված՝ շրջակա միջավայրի ոլորտի պետական կառավարման լիազոր մարմինը հաստատում է սույն օրենքի 1-ին հոդվածով սահմանված ուղեցույցները:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ В КОДЕКС О НЕДРАХ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Часть 2 статьи 17 Кодекса о недрах Республики Армения от 28 ноября 2011 года дополнить пунктом 14.5 следующего содержания:
“14.5) утверждение руководства по применению положений об оценке воздействия на окружающую среду:
а. “Составление заявки на предварительную оценку воздействия на окружающую среду, подаваемой для испрашивания прав на геологическое изучение и добычу в целях добычи полезных ископаемых”,
б. “Составление отчета об основной оценке воздействия на окружающую среду, представляемого для испрашивания прав на геологическое изучение и добычу в целях добычи полезных ископаемых”,
в. “Составление программы закрытия рудника”,
г. “Составление отчета о суммарной оценке воздействия на окружающую среду, представляемого для испрашивания прав на геологическое изучение и добычу в целях добычи полезных ископаемых”,
д. “Составление отчета об оценке социально-экономического воздействия на окружающую среду, представляемого для испрашивания прав на геологическое изучение и добычу в целях добычи полезных ископаемых”,
е. “Оценка полноценности отчета об основной оценке воздействия на окружающую среду, представляемого для испрашивания прав на геологическое изучение и добычу в целях добычи полезных ископаемых”;”.
2.Уполномоченный орган государственного управления в сфере окружающей среды в связи с недропользованием в течение трех месяцев после вступления в силу настоящего Закона утверждает руководства, установленные частью 1 настоящего Закона.