Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 254-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասի 4-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 7-րդ մասի «4-7-րդ կետերում» բառերը փոխարինել «5-7-րդ կետերում» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 267-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 5-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 268-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետում «5-րդ եւ 10-րդ կետերում նշված փաստերից որեւէ մեկը» բառերը փոխարինել «10-րդ կետում նշված փաստը» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետի «ե» ենթակետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 5-րդ մասից հանել «, Օրենսգրքի 416-րդ հոդվածի 8-րդ մասով սահմանված՝ հարկ վճարողի գործունեության կասեցման փոխարեն հաշվարկված տուգանքի» բառերը:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 351-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 1-ին կետում՝
1) «գ» ենթակետը «հսկիչ դրամարկղային մեքենաներով» բառերից հետո լրացնել «, այդ թվում՝ էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենաներով» բառերով.
2) «դ» ենթակետը «հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կտրոն» բառերից հետո լրացնել «եւ էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի էլեկտրոնային կտրոն» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 379-րդ հոդվածի 2.1-ին մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 381-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 8-րդ կետը «կոդը,» բառից հետո լրացնել «իսկ հանրային սննդի ծառայությունների մատուցման դեպքում՝ նաեւ փաստացի մատուցվող ծառայության շրջանակներում տրամադրվող ճաշացուցակը (կերակրատեսակների, խոհարարական արտադրատեսակների, խմորեղենի եւ հացաբուլկեղենի եւ գնովի այլ ապրանքների անվանումները),» բառերով:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 384-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 410-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 1-ին կետի «200 հազար դրամից» բառերը փոխարինել «500 հազար դրամից» բառերով.
2) 2-րդ կետի՝
ա. «ա» ենթակետի «500 հազար դրամից» բառերը փոխարինել «երկու միլիոն դրամից» բառերով,
բ. «բ» ենթակետի «մեկ միլիոն դրամից» բառերը փոխարինել «10 միլիոն դրամից» բառերով:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 416-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 416. Հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառության եւ (կամ) հսկիչ դրամարկղային մեքենաների միջոցով դրամական հաշվարկների կանոնները չպահպանելը
1. Օրենսգրքի 380-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված դեպքերում կանխիկ դրամով կամ վճարային քարտերի կամ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող այլ վճարային գործիքների միջոցով դրամական հաշվարկներ իրականացնելու պահին եւ վայրում կամ շրջիկ առեւտրի կետում հարկային մարմնում այդ վայրի հասցեով կամ շրջիկ առեւտրի կետի համար գրանցված՝ տեխնիկական պահանջները բավարարող հսկիչ դրամարկղային մեքենայի բացակայության կամ հարկային մարմնում այդ վայրի հասցեով կամ շրջիկ առեւտրի կետի համար տեխնիկական պահանջները բավարարող հսկիչ դրամարկղային մեքենա գրանցված չլինելու համար կազմակերպությունը, անհատ ձեռնարկատերը կամ նոտարը տուգանվում է 500 հազար դրամի չափով:
2. Հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառության կանոնների (բացառությամբ սույն հոդվածի 4-րդ մասում նշված դեպքի) խախտման համար կազմակերպությունը, անհատ ձեռնարկատերը կամ նոտարը տուգանվում է 200 հազար դրամի եւ տվյալ հարկ վճարողի բոլոր հսկիչ դրամարկղային մեքենաներով նախորդ եռամսյակի ընթացքում արձանագրված շրջանառության 0.5 տոկոսի գումարի հանրագումարի չափով, բայց ոչ ավելի, քան 10 միլիոն դրամը:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ եւ 4-րդ մասերով նշված նախորդ եռամսյակը որոշվում է որպես Օրենսգրքի 345-րդ հոդվածի 6-րդ մասով նախատեսված արձանագրության կազմման ամսաթիվը ներառող եռամսյակին նախորդող եռամսյակ:
4. Հսկիչ դրամարկղային մեքենայի ծրագիրն արտաքին (առեւտրային) ծրագրերի հետ ինտեգրած լինելու դեպքում կազմակերպության, անհատ ձեռնարկատիրոջ կամ նոտարի կողմից այդ ծրագրերի եւ (կամ) հսկիչ դրամարկղային մեքենայի ծրագրի միջամտության արդյունքում հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կտրոնում տպագրված ապրանքի, կատարված աշխատանքի կամ մատուցված ծառայության անվանման, ապրանքային դիրքի, աշխատանքի կամ ծառայության կոդի, քանակի եւ (կամ) ծավալի կամ արժեքի վերաբերյալ տեղեկատվությունից տարբերվող տեղեկատվություն հարկային մարմին ուղարկելու համար կազմակերպությունը, անհատ ձեռնարկատերը կամ նոտարը տուգանվում է հինգ միլիոն դրամի եւ տվյալ հարկ վճարողի բոլոր հսկիչ դրամարկղային մեքենաներով նախորդ եռամսյակի ընթացքում արձանագրված շրջանառության մեկ տոկոսի գումարի հանրագումարի չափով:
5. Անկախ սույն հոդվածի 1-ին մասի դրույթներից՝ դրամական հաշվարկներ իրականացնելու պահին եւ վայրում հարկային մարմնում այդ վայրի հասցեով գրանցված, սակայն Կառավարության սահմանած՝ հսկիչ դրամարկղային մեքենային ներկայացվող տեխնիկական պահանջները չբավարարող հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կիրառության հայտնաբերման առաջին դեպքում կիրառվում է նախազգուշացում:»:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 417-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 427-րդ հոդվածի 1-ին մասից հանել «, բացառությամբ Օրենսգրքի 416-րդ հոդվածի 8-րդ մասով սահմանված տուգանքի, որը վճարվում է նույն մասով սահմանված ժամկետում» բառերը:
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ գործունեությունը ենթակա չէ կասեցման, եթե Օրենսգրքի 384-րդ հոդվածով սահմանված կարգով կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ գործունեությունը սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ դեռեւս չի կասեցվել:
3. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ Օրենսգրքի 384-րդ հոդվածով սահմանված կարգով գործունեությունը կասեցված կազմակերպության կամ անհատ ձեռնարկատիրոջ գործունեության կասեցումը դադարում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվանից:
4. Սույն օրենքի 11-րդ եւ 12-րդ հոդվածների դրույթները տարածվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո կատարված խախտումների վրա, իսկ մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը կատարված խախտումների վրա տարածվում են մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը գործող դրույթները:
5. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ առկա՝ Օրենսգրքի 416-րդ հոդվածի 8-րդ մասով սահմանված՝ հարկ վճարողի գործունեության կասեցման փոխարեն հաշվարկված տուգանքի հարկային պարտավորությունները մարվում են մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը գործող՝ Օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված կարգով:

Статья 1. В статье 254 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс):
1) пункт 4 части 3 признать утратившим силу;
2) в части 7 слова “в пунктах 4-7” заменить словами “в пунктах 5-7”.
Статья 2. Пункт 4 части 1 статьи 255 Кодекса признать утратившим силу.
Статья 3. Пункт 5 части 5 статьи 267 Кодекса признать утратившим силу.
Статья 4. В пункте 4 части 1 статьи 268 Кодекса слова “один из фактов, указанных в пунктах 5 и 10” заменить словами “факт, указанный в пункте 10”.
Статья 5. Подпункт “д” пункта 1 части 1 статьи 308 Кодекса признать утратившим силу.
Статья 6. В части 5 статьи 325 Кодекса исключить слова “, установленному частью 8 статьи 416 Кодекса штрафу, начисленному вместо приостановления деятельности налогоплательщика, –”.
Статья 7. В пункте 1 части 5 статьи 351 Кодекса:
1)подпункт “в” после слов “контрольно-кассовых аппаратов” дополнить словами “, в том числе электронных контрольно-кассовых аппаратов”;
2) подпункт “г” после слов “чек контрольно-кассового аппарата” дополнить словами “и электронный чек электронного контрольно-кассового аппарата”.
Статья 8. Часть 2.1 статьи 379 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 9. Пункт 8 части 3 статьи 381 Кодекса после слов “наименование и код работы или услуги,” дополнить словами “а в случае оказания услуг общественного питания – также предоставляемое в рамках фактически оказываемых услуг меню (наименование ассортимента блюд, ассортимента кулинарных, кондитерских, хлебобулочных изделий и других покупаемых продуктов),”.
Статья 10. Статью 384 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 11. В части 1 статьи 410 Кодекса:
1) в пункте 1 слова “200 тысяч драмов” заменить словами “500 тысяч драмов”;
2) в пункте 2:
а. в подпунке “а” слова “500 тысяч драмов” заменить словами “двух миллионов драмов ”,
б. в подпунке “б” слова “одного миллиона драмов” заменить словами “10 миллионов драмов”,
Статья 12. Статью 416 Кодекса изложить в следующей редакции:
Статья 416. Несоблюдение правил применения контрольно-кассовых
аппаратов и (или) правил денежных расчетов посредством
контрольно-кассовых аппаратов
1. В установленных частью 1 статьи 380 Кодекса случаях за отсутствие в момент и месте произведения денежных расчетов наличными деньгами илиплатежными картами, или применяемыми на основании платежных технологий другими платежными инструментами или в передвижной торговой точке отвечающего техническим требованиям контрольно-кассового аппарата,зарегистрированного в налоговом органе по адресу этого места или для этой передвижной торговой точки, либо за отсутствие регистрации в налоговом органе отвечающего техническим требованиям контрольно-кассового аппарата по адресу этого места или для этой передвижной торговой точки на организацию, индивидуального предпринимателя или нотариуса налагается штраф в размере 500 тысяч драмов.
2. За нарушение правил применения контрольно-кассовых аппаратов (за исключением случая, указанного в части 4 настоящей статьи) на организацию, индивидуального предпринимателя или нотариуса налагается штраф в совокупном размере суммы в 200 тысяч драмов и суммы оборота, составляющей 0,5 процента, зафиксированной в течение предшествующего квартала всеми контрольно-кассовыми аппаратами данного налогоплательщика, но не более 10 миллионов драмов.
3. Указанный в пунктах 2 и 4 настоящей статьи предшествующий квартал определяется как квартал, предшествующий кварталу, включающему дату составления предусмотренного частью 6 статьи 345 Кодекса протокола.
4. В случае интеграции программы контрольно-кассового аппарата с внешними (торговыми) программами на организацию, индивидуального предпринимателя или нотариуса за направление в налоговый орган информации, отличающейся в результате вмешательства организации, индивидуального предпринимателя или нотариуса в эти программы и (или)программу контрольно-кассового аппарата от напечатанной на чеке контрольно-кассового аппарата информации о наименовании товара, выполненной работы или оказанной услуги, товарной позиции, коде, количестве и (или) объеме или стоимости работы или услуги, налагается штраф в совокупном размере суммы в пять миллионов драмов и суммы оборота, составляющей 1 процент, зафиксированной в течение предшествующего квартала всеми контрольно-кассовыми аппаратами данного налогоплательщика.
5. Независимо от положений части 1 настоящей статьи, при первом случае выявления в момент и месте произведения денежных расчетов наличными деньгами применения контрольно-кассового аппарата, зарегистрированного в налоговом органе по адресу этого места, однако не отвечающего установленным Правительством техническим требованиям, предъявляемым к контрольно- кассовому аппарату, применяется предупреждение.”.
Статья 13. Статью 417 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 14. В части 1 статьи 427 Кодекса исключить слова “, за исключением штрафа, установленного частью 8 статьи 416 Кодекса, который уплачивается в установленный этой же частью срок”.
2. После вступления в силу настоящего Закона деятельность организации или индивидуального предпринимателя не подлежит приостановлению, если деятельность организации или индивидуального предпринимателя в установленном статье 384 Кодекса порядке еще не приостановлена по состоянию на день вступления в силу настоящего Закона.
3. Приостановление деятельности организации или индивидуального предпринимателя, деятельность которых в установленном статье 384 Кодекса порядке приостановлена по состоянию на день вступления в силу настоящего Закона, прекращается со дня вступления в силу настоящего Закона
4. Положения статей 11 и 12 настоящего Закона распространяются на нарушения, совершенные после вступления в силу настоящего Закона, а на нарушения, совершенные до вступления в силу настоящего Закона, распространяются положения, действующие до вступления в силу настоящего Закона.
5. Имеющиеся по состоянию на день вступления в силу настоящего Закона налоговые обязательства по исчисленному в установленном частью 8 статьи 416 Кодекса штрафу вместо приостановления деятельности налогоплательщика погашаются в установленном частью 5 статьи 325 Кодекса порядке, действующем до вступления в силу настоящего Закона.