Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային oրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 20.1-ին բաժնով.
«ԲԱԺԻՆ 20.1
ՕՏԱՐԵՐԿՐՅԱ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԵՏ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՓՈԽԱՆԱԿՈՒՄԸ
ԳԼՈՒԽ 80.1
ՕՏԱՐԵՐԿՐՅԱ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՀԵՏ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՓՈԽԱՆԱԿՄԱՆ ԸՆԹԱՑԱԿԱՐԳԸ
Հոդված 443.1. Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների հիման վրա օրենքով պահպանվող գաղտնի տեղեկություն ստանալու վերաբերյալ հարցումների ուսումնասիրությունը
1. Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների հիման վրա հարկման նպատակով գաղտնի տեղեկություն ստանալու համար օտարերկրյա պետությունների իրավասու մարմինների կողմից հիմնավորված հարցում ստանալու դեպքում հարկային մարմինը նշված հարցումն ուսումնասիրում է ողջամիտ ժամկետում:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված ուսումնասիրության արդյունքներով հարկային մարմինը՝
1) Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների հիման վրա բանկերում եւ այլ ֆինանսական կազմակերպություններում օրենքով պահպանվող գաղտնի տեղեկություն (այսուհետ՝ գաղտնի տեղեկություն) ստանալու նպատակով դիմում է վարչական դատարան՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատավարության օրենսգրքի 31.7-րդ գլխին համապատասխան, կամ
2) օտարերկրյա պետության իրավասու մարմնին մերժում է գաղտնի տեղեկության տրամադրումը, եթե՝
ա. օտարերկրյա իրավասու մարմնի հարցումը հիմնավորված չէ, հայցվող տեղեկությունը վերաբերելի չէ տվյալ օտարերկրյա պետությունում իրականացվող ուսումնասիրությանը (քննությանը), կամ հարցումը չի բավարարում Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերով ստանձնած պարտավորությունների շրջանակներում սահմանված պահանջները,
բ. հայցվող գաղտնի տեղեկության տրամադրումը կարող է ծանր հետեւանքներ առաջացնել Հայաստանի Հանրապետության համար, ներառյալ՝ հանգեցնել «Պետական եւ ծառայողական գաղտնիքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պետական կամ ծառայողական գաղտնիքի տրամադրման:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի «բ» ենթակետով նախատեսված հանգամանքը պարզելու նպատակով հարկային մարմինն անհրաժեշտության դեպքում կարող է հարցումներ ուղարկել լիազոր մարմիններ, որոնք պարտավոր են նշված հարցմանը պատասխանել հարկային մարմնի սահմանած կարգով:
Հոդված 443.2. Գաղտնի տեղեկություն ստանալու մասին ծանուցելը
1. Եթե հարկային մարմինը, սույն օրենսգրքի 443.1-ին հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետի համաձայն, վարչական դատարան ներկայացվող դիմումում նշել է այն անձին կամ անձանց չծանուցելու անհրաժեշտության վերաբերյալ, որոնց մասով պետք է կայացվի դատական ակտը, ապա հարկային մարմինը գաղտնի տեղեկությունը ստանալու դեպքում՝
1) օտարերկրյա իրավասու մարմին ներկայացնում է գրավոր պահանջ՝ ծանուցումը բացառող հանգամանքները վերանալուց հետո ողջամիտ ժամկետում դատական ակտը անձին կամ անձանց հասանելի դարձնելու վերաբերյալ եւ գաղտնի տեղեկությունը օտարերկրյա իրավասու մարմնին տրամադրում է տվյալ իրավասու մարմնի կողմից՝ ծանուցումը բացառող հանգամանքները վերանալուց հետո ողջամիտ ժամկետում դատական ակտը անձին կամ անձանց հասանելի դարձնելու պարտավորության մասին գրավոր հավաստում ստանալու պարագայում,
2) անկախ սույն մասի 1-ին կետում նշված դրույթից՝ դատական ակտը կայացնելու օրվանից երկու տարին լրանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում, այն ուղարկում է այն անձին կամ անձանց, որոնց վերաբերյալ կայացվել է տվյալ դատական ակտը:»:

Статья 1. Налоговый кодекс Республики Армения от 4 октября 2016 года дополнить разделом 20.1 следующего содержания:
РАЗДЕЛ 20.1
ОБМЕН ИНФОРМАЦИЕЙ С ИНОСТРАННЫМИ
ГОСУДАРСТВАМИ
ГЛАВА 80.1
ПРОЦЕДУРА ОБМЕНА ИНФОРМАЦИЕЙ С
ИНОСТРАННЫМИ ГОСУДАРСТВАМИ
Статья 443.1. Изучение запросов на получение охраняемой законом конфиденциальной информации на основании обязательства, принятого по ратифицированным Республикой Армения международным договорам
1. Налоговый орган в случае получения мотивированного запроса на получение конфиденциальной информации в целях налогообложения на основании обязательства, принятого по ратифицированным Республикой Армения международным договорам, изучает указанный запрос в разумный срок.
2. По результатам предусмотренного частью 1 настоящей статьи изучения налоговый орган:
1) обращается в Административный суд в соответствии с главой 31.7Кодекса об административном судопроизводстве в целях получения конфиденциальной информации, хранящейся в банках и других финансовых организациях на основании обязательства, принятого по ратифицированным Республикой Армения международным договорам (далее – конфиденциальная информация), или
2) отказывает в предоставлении конфиденциальной информации компетентному органу иностранного государства, если
а. запрос иностранного компетентного органа является необоснованным, запрашиваемая информация не относится к проводимому в иностранном государстве изучению (рассмотрению) или запрос не отвечает требованиям, установленным в рамках обязательств, принятых ратифицированными Республикой Армения международными договорами,
б. предоставление запрашиваемой конфиденциальной информации может повлечь серьезные последствия для Республики Армения, включаяпредоставление государственной или служебной тайны, установленной Законом Республики Армения “О государственной и служебной тайне”.
3. Налоговый орган в целях установления обстоятельства, предусмотренного подпунктом “б” пункта 2 части 2 настоящего Закона, при необходимости может направлять запросы в уполномоченные органы, которые обязаны отвечать на указанный запрос в порядке, установленном налоговым органом.
Статья 443.2. Уведомление о получении конфиденциальной информации
1. Если налоговый орган согласно пункту 1 части 2 статьи 443.1 настоящего Кодекса в подаваемом в Административный суд заявлении указывает о необходимости неуведомления лица или лиц, в части которых должен быть вынесен судебный акт, то в случае получения конфиденциальной информации налоговый орган:
1) предъявляет иностранному компетентному органу письменное требование о доведении судебного акта до сведения лица или лиц в разумный срок после отпадения обстоятельств, исключающих уведомление, и предоставляет иностранному компетентному органу конфиденциальную информацию в случае получения от данного компетентного органа письменного подтверждения об обязательстве по доведению судебного акта до сведения лица или лицв разумный срок после отпадения обстоятельств, исключающих уведомление;
2) независимо от указанного в пункте 1 настоящей части положения, судебный акт в десятидневный срок после истечения двух лет со дня его вынесения направляется лицу или лицам, в отношении которых был вынесен данный судебный акт.”.