Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 150-րդ հոդվածում՝
«5. Տոկոսների (բացառությամբ սույն հոդվածի 5.1-ին մասով սահմանված դեպքերի) մասով եկամտային հարկը հաշվարկվում է սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված դրույքաչափով՝ հաշվի առնելով Օրենսգրքի 149-րդ հոդվածով սահմանված նվազեցումները:».
«5.1. Բանկային ավանդի եւ հրապարակային առաջարկի միջոցով հանրությանը առաջարկված կամ կարգավորվող շուկայում առեւտրին թույլատրված պարտքային արժեթղթերի դիմաց ստացվող տոկոսների մասով եկամտային հարկը հաշվարկվում է 10 տոկոս դրույքաչափով՝ հաշվի առնելով Օրենսգրքի 149-րդ հոդվածով սահմանված նվազեցումները:».
3) 9-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«9. Գույքի օտարումից ստացվող ամբողջ եկամուտների մասով (բացառությամբ սույն հոդվածի 10-րդ եւ 11-րդ մասերով սահմանված դեպքերի) եկամտային հարկը հաշվարկվում է 10 տոկոս դրույքաչափով:».
4) 14-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«14. Անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց հարկային գործակալի կողմից վճարվող պասիվ եկամուտների նկատմամբ, դրանց ստացման իրավունքը ձեռք բերելու հարկային տարվան հաջորդող 12 ամիսների ընթացքում չվճարվելու դեպքում, եկամտային հարկը հաշվարկվում է 20 տոկոս դրույքաչափով եւ ներառվում է 12-րդ ամսվա համար հարկային մարմին ներկայացվող եկամտային հարկի հաշվարկում: Սույն մասի դրույթները չեն վերաբերում բանկային ավանդի եւ հրապարակային առաջարկի միջոցով հանրությանն առաջարկված կամ կարգավորվող շուկայում առեւտրին թույլատրված պարտքային արժեթղթերի դիմաց վճարվող տոկոսներին:».
5) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 14.1-ին մասով.
«14.1. Անհատ ձեռնարկատեր եւ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձինք հարկային գործակալ չհանդիսացող անձից ստացվող պասիվ եկամուտները, այդ եկամուտների ստացման իրավունքը ձեռք բերելու հարկային տարվան հաջորդող 12 ամիսների ընթացքում չստանալու դեպքում, ներառում են դրանց ստացման իրավունքը ձեռք բերելու հարկային տարվան հաջորդող հարկային տարվա եկամտային հարկով հարկման օբյեկտի մեջ, եւ դրանց նկատմամբ եկամտային հարկը հաշվարկվում է սույն հոդվածով սահմանված համապատասխան դրույքաչափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 154-րդ հոդվածի 1-ին մասում «նվազեցում կատարելու» բառերը փոխարինել «եկամտի ստացման իրավունքը ձեռք բերելու» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 154-րդ հոդվածի 2-րդ, 156-րդ հոդվածի 4-րդ եւ 158-րդ հոդվածի 2-րդ մասերից հանել «Օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով սահմանված դեպքերում» բառերը:
Հոդված 4. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից, բացառությամբ սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 1-ին, 2-րդ, 4-րդ, 5-րդ կետերի եւ 2-րդ հոդվածի: Սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 1-ին, 2-րդ, 4-րդ, 5-րդ կետերը եւ 2-րդ հոդվածն ուժի մեջ են մտնում 2023 թվականի հունվարի 1-ից:

Статья 1. В статье 150 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс):
“5. Подоходный налог в части процентов (за исключением случаев, установленных частью 5.1 настоящей статьи) исчисляется по установленной частью 1 настоящей статьи ставке - с учетом вычетов, установленных статьей 149 Кодекса.”;
“5.1. Подоходный налог в части процентов, получаемых по долговым ценным бумагам, предложенным общественности посредством банковского вклада и публичного предложения или допущенным к торгам на регулируемом рынке, исчисляется по ставке 10 процентов - с учетом вычетов, установленных статьей 149 Кодекса.”;
3) часть 9 изложить в следующей редакции:
“9. Подоходный налог в части всех доходов, получаемых от отчуждения имущества (за исключением случаев, установленных частями 10 и 11 настоящей статьи), исчисляется по ставке 10 процентов.”;
4) часть 14 изложить в следующей редакции:
“14. Подоходный налог на пассивные доходы, выплачиваемые налоговым агентом физическим лицам, не являющимся индивидуальным предпринимателем и нотариусом, в случае их невыплаты в течение 12 месяцев, следующих за налоговым годом приобретения права на их получение, исчисляется по ставке 20 процентов и включается в представляемый в налоговый орган расчет подоходного налога за 12 месяцев. Положения настоящей части не относятсякпроцентам, выплачиваемым по долговым ценным бумагам, предложенным общественности посредством банковского вклада и публичного предложения или допущенным к торгам на регулируемом рынке.”.
5) статью дополнить частью 14.1 следующего содержания:
“14.1. Пассивные доходы, получаемые физическими лицами, не являющимися индивидуальным предпринимателем и нотариусом, от лица, не являющегося налоговым агентом, в случае их неполучения в течение 12 месяцев, следующих за налоговым годом приобретения права на их получение, включаются в объект обложения подоходным налогом за налоговый год, следующий за налоговым годом приобретения права на их получение, и подоходный налог по ним исчисляется по установленной настоящей статьей соответствующей ставке.”.
Статья 2. В части 1 статьи 154 Кодекса слова “произведения вычета” заменить словами “приобретения права на получение дохода”.
Статья 3. В части 2 статьи 154, в части 4 статьи 156 и в части 2 статьи 158 Кодекса слова “В случаях, установленных статьей 153 Кодекса, физические лица” заменить словами “Физические лица”.
Статья 4. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования, за исключением пунктов 1, 2, 4, 5 статьи 1 и статьи 2 настоящего Закона. Пункты 1, 2, 4, 5 статьи 1 и статья 2 настоящего Закона вступают в силу с 1 января 2023 года.