Ընդունվել է 18.01.2022
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 343-րդ հոդվածի 5-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին կետով.
«4.1) «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված դեպքերում ու կարգով վճարային քարտերի կամ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող այլ վճարային գործիքներ չունենալու կամ այդ գործիքների միջոցով վճարումներ չընդունելու դեպքում.»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 345-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «դրոշմավորման,» բառից հետո լրացնել ««Անկանխիկ գործառնությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված դեպքերում ու կարգով վճարային քարտերի կամ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող այլ վճարային գործիքների առկայության կամ այդ գործիքների միջոցով վճարումներ ընդունելու,» բառերով.
2) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ կետով.
«7) հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառության ճշտության թեմատիկ ստուգումը, որի դեպքում հսկիչ գնման առանձին հանձնարարագիր չի պահանջվում:».
3) 8-րդ մասի «5-րդ մասի 3-րդ եւ 4-րդ կետերով սահմանված դեպքերում» բառերը փոխարինել «5-րդ մասի 3-րդ, 4-րդ եւ 4.1-ին կետերով սահմանված դեպքերում» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 379-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված դրույթները կիրառվում են, եթե «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով այլ բան նախատեսված չէ:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 386-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«5. Սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված սահմանափակումները կիրառվում են, եթե «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով՝ սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված սահմանափակումներից ցածր չափով սահմանափակումներ սահմանված չեն: «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով կանխիկ դրամով վճարումների նկատմամբ սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված սահմանափակումներից ցածր չափով սահմանափակումները Օրենսգրքի 419-րդ հոդվածի կիրառության իմաստով համարվում են կանխիկ դրամով վճարումների նկատմամբ սահմանափակումներ: Սույն հոդվածի 2-4-րդ մասերով սահմանված կարգավորումները կիրառվում են, եթե «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով այլ բան նախատեսված չէ:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 419-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-11-րդ մասերով.
«8. «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով կանխիկ դրամով գումարի վճարման կամ ընդունման սահմանափակումները չպահպանելու դեպքում հարկ վճարողից գանձվում է տուգանք՝ կանխիկ դրամով գումարի վճարման թույլատրված չափը գերազանցող գումարների (խախտման գումարների) հանրագումարի հինգ տոկոսի չափով, բայց ոչ պակաս, քան 500 հազար դրամը, եւ ոչ ավելի, քան երկու միլիոն դրամը:
9. Սույն հոդվածի 8-րդ մասում նշված խախտումը դրա արձանագրմանը հաջորդող մեկ տարվա ընթացքում կրկին կատարելու դեպքում հարկ վճարողից գանձվում է տուգանք՝ խախտման գումարների հանրագումարի տասը տոկոսի չափով, բայց ոչ պակաս, քան մեկ միլիոն դրամը, եւ ոչ ավելի, քան չորս միլիոն դրամը: Սույն մասի կիրառության իմաստով՝ խախտումը կրկին կատարել է համարվում համալիր հարկային ստուգման ակտի ամսաթվից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, մինչեւ հաջորդ համալիր հարկային ստուգման ակտի նախագծի ամսաթիվը սույն հոդվածի 8-րդ մասով սահմանված խախտումը կատարելը:
10. «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված դեպքերում ու կարգով վճարային քարտերի կամ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող այլ վճարային գործիքներ չունենալու կամ այդ գործիքների միջոցով վճարումներ չընդունելու դեպքում հարկ վճարողից գանձվում է տուգանք՝ 300 հազար դրամի չափով:
11. Սույն հոդվածի 10-րդ մասում նշված խախտումը դրա արձանագրմանը հաջորդող մեկ տարվա ընթացքում կրկին կատարելու դեպքում հարկ վճարողից գանձվում է տուգանք՝ 400 հազար դրամի չափով:»:
Հոդված 6. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2022 թվականի հուլիսի 1-ից եւ տարածվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո ծագած իրավահարաբերությունների վրա, բացառությամբ սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 2-րդ կետի, որն ուժի մեջ է մտնում սույն օրենքի պաշտոնական հրապարակման օրվան  հաջորդող տասներորդ օրը:

Статья 1. Часть 5 статьи 343 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить пунктом 4.1 следующего содержания:
“4.1) при отсутствии платежных карт или применяемых на основании платежных технологий других платежных инструментов или непринятии платежей посредством этих инструментов в случаях и порядке, установленных Законом Республики Армения “О безналичных операциях”;”.
Статья 2. В статье 345 Кодекса:
1) часть 1 после слов “маркировочными знаками,” дополнить словами “наличияплатежных карт или применяемых на основании платежных технологий других платежных инструментов либо принятия платежей посредством этих инструментов в случаях и порядке, установленных Законом Республики Армения “О безналичных операциях”,”;
2) часть 2 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
“7) тематическая проверка правильности применения контрольно-кассовых аппаратов, в случае которой отдельное предписание на контрольную закупку не требуется.”;
3) в части 8 слова “в случаях, установленных пунктами 3 и 4 части 5” заменить словами “в случаях, установленных пунктами 3, 4 и 4.1 части 5”.
Статья 3. Статью 379 дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. Положения, установленныечастью 2 настоящей статьи, применяются, если Законом Республики Армения “О безналичных операциях” не предусмотрено иное.”.
Статья 4. Статью 386 дополнить частью 5 следующего содержания:
“5. Ограничения, установленныечастью 2 настоящей статьи, применяются, если Законом Республики Армения “О безналичных операциях” не установлены ограничения ниже пределов ограничений, установленныхчастью 1 настоящей статьи. В соответствии с Законом Республики Армения "О безналичных операциях" ограничения в отношении платежей наличными деньгами ниже пределов ограничений, установленных частью 1 настоящей статьи, по смыслу статьи 419 Кодекса считаются ограничениями в отношении платежей наличными деньгами. Регулирования, установленные частями 2-4 настоящей статьи, применяются, если Законом Республики Армения “О безналичных операциях” не предусмотрено иное.”.
Статья 5. Статью 419 Кодекса дополнить частями 8-11 следующего содержания:
“8. При несоблюдении в соответствии с Законом Республики Армения “Обезналичных операциях” ограничений в отношении уплаты или приема суммы наличными деньгами с налогоплательщика взыскивается штраф в размере пяти процентов от совокупной суммы (суммы нарушения), превышающей разрешенный размер уплаты суммы наличными деньгами, но не менее 500 тысяч драмов и не более двух миллионов драмов.
9. При повторном совершении указанного в части 8 настоящей статьи нарушения в течение одного года, следующего за его фиксацией, с налогоплательщика взыскивается штраф в размере десяти процентов от совокупной суммы нарушения, но не менее одного миллиона драмов и не более четырех миллионов драмов. По смыслу применения настоящей части повторным совершением нарушения считается совершение установленного частью 8 настоящей статьи нарушения в течение одного года с даты акта комплексной налоговой проверки до даты проекта акта следующей комплексной налоговой проверки.
10. В случаях и порядке, установленных Законом Республики Армения “О безналичных операциях”, при отсутствии платежных карт или применяемых на основании платежных технологий других платежных инструментов или непринятии платежей посредством этих инструментов, с налогоплательщика взыскивается штраф в размере 300 тысяч драмов.
11. При повторном совершении указанного в части 10 настоящей статьи нарушения в течение одного года, следующего за его фиксацией, с налогоплательщика взыскивается штраф в размере 400 тысяч драмов.”.
Статья 6. Настоящий Закон вступает в силу с 1 июля 2022 года и распространяется на правоотношения, возникающие после вступления в силу настоящего Закона, за исключением пункта 2 статьи 2 настоящего Закона, который вступает в силу на десятый день, следующий за днем официального опубликования настоящего Закона.