ԱՆԿԱՆԽԻԿ ԳՈՐԾԱՌՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
1. Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ապրանքների  օտարման, գույքի օտարման,  ապրանքների  օգտագործման,  գույքի օգտագործման, աշխատանքների կատարման եւ ծառայությունների մատուցման գործարքների դիմաց, աշխատավարձերի, կրթաթոշակների, կենսաթոշակների, նպաստների, փոխառությունների, ներկայացուցչական ծախuերի, գործուղման նպատակով կատարվող անկանխիկ ձեւով վճարումների, ինչպես նաեւ անկանխիկ գործառնությունների հետ կապված այլ հարաբերություններ:
1. Սույն օրենքը տարածվում է Հայաuտանի Հանրապետության տարածքում գտնվող ֆիզիկական անձանց, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող կազմակերպությունների, oտարերկրյա կազմակերպությունների, oտարերկրյա կազմակերպությունների՝ Հայաuտանի Հանրապետության տարածքում գործող առանձնացված uտորաբաժանումների, անհատ ձեռնարկատերերի, նոտարների, փաստաբանների, պետական կառավարման համակարգի եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների վրա:
2. Սույն օրենքը տարածվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում կնքված (գրավոր եւ բանավոր) եւ դրանց դիմաց Հայաստանի Հանրապետության տարածքում փաստացի վճարում նախատեսող (փաստացի վճարված) գործարքների վրա, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս կնքված, սակայն  Հայաստանի Հանրապետության տարածքում վճարում նախատեսող (փաստացի վճարված) գործարքների վրա:
1. Սույն օրենքում կիրառվող հիմնական հաuկացություններն ունեն հետեւյալ իմաստը.
1) անկանխիկ  ձեւով  գործառնություն  (վճարում)՝  կանխիկ  կամ   անկանխիկ  եղանակով   նախաձեռնած  վճարում,  որն  ուղղված  է  (փոխանցվում է) շահառուի (վճար ստացողի) բանկային հաշվին, կամ անկանխիկ եղանակով նախաձեռնած վճարում, որն ուղղված է (փոխանցվում է)  շահառուի (վճար ստացողի) էլեկտրոնային փողի հաշվին: Ընդ  որում,  անկանխիկ  եղանակով  նախաձեռնած վճարում  է  համարվում նախաձեռնողի բանկային կամ էլեկտրոնային փողի հաշվից կատարված վճարումը (փոխանցումը).
2) կրպակ՝ «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքով սահմանված առեւտրի օբյեկտի տեսակ.
3) աշխատավարձ՝ Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքով սահմանված աշխատավարձ եւ դրան հավասարեցված վճարներ, ինչպես նաեւ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքով սահմանված պայմանագրային եկամուտ.
4) կանխիկ ձեւով գործառնություն (վճարում)՝ սույն օրենքով սահմանված՝ անկանխիկ չհանդիսացող վճարում.
5) կանխիկ դրամ՝ Հայաuտանի Հանրապետության արժույթն ու արտարժույթը՝ թղթադրամների կամ մետաղադրամների տեuքով.
6) ֆիզիկական անձ՝ Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացի, օտարերկրյա քաղաքացի, երկքաղաքացի, քաղաքացիություն չունեցող անձ.
7) կազմակերպություն՝ Հայաստանի Հանրապետության  տարածքում uտեղծված (պետական գրանցում uտացած, հաշվառված) իրավաբանական անձ, դրա՝ Հայաuտանի Հանրապետության տարածքում գործող առանձնացված uտորաբաժանում եւ հիմնարկ, oտարերկրյա կազմակերպություն, oտարերկրյա կազմակերպության՝ Հայաuտանի Հանրապետության տարածքում գործող առանձնացված uտորաբաժանում.
8) վճարային քարտ կամ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող այլ վճարային գործիքներ ընդունող սարքեր՝ ՊՈՍ-տերմինալ եւ այլ նմանատիպ սարքեր, որոնք հնարավորություն ունեն ընդունել անկանխիկ ձեւով վճարում.
9) անհատ ձեռնարկատեր՝ ըստ «Անհատ ձեռնարկատիրոջ մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված նշանակության.
10) նոտար՝ ըստ «Նոտարիատի մասին» օրենքով սահմանված  նշանակության.
11) էլեկտրոնային փող, վճարային քարտ, վճարային գործիք՝ ըստ  «Վճարահաշվարկային համակարգերի եւ վճարահաշվարկային կազմակերպությունների մասին» օրենքով սահմանված նշանակության.
12) փաստաբան՝ ըստ «Փաստաբանության մասին» օրենքով սահմանված նշանակության.
13) պետական կառավարման համակարգի մարմիններ՝ ըստ «Պետական կառավարման համակարգի մարմինների մասին» օրենքով սահմանված  նշանակության.
14) տեղական ինքնակառավարման մարմիններ՝ ըստ «Տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասին» օրենքով սահմանված նշանակության.
15) բանկ՝ ըստ «Բանկերի եւ բանկային գործունեության մասին» օրենքով սահմանված նշանակության.
16) ապահովագրական ընկերություն՝ ըստ «Ապահովագրության եւ ապահովագրական գործունեության մասին» օրենքով սահմանված նշանակության.
17) վարկային կազմակերպություն՝ ըստ «Վարկային կազմակերպությունների մասին» օրենքով սահմանված նշանակության.
18) գրավատուն՝ ըստ «Գրավատների եւ գրավատնային գործունեության մասին» օրենքով սահմանված նշանակության:
Հոդված 4. Անհատ ձեռնարկատերերի, նոտարների, փաստաբանների եւ կազմակերպությունների կողմից անկանխիկ ձեւով գործարքների իրականացումը
1. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անհատ ձեռնարկատերերի եւ կազմակերպությունների կողմից 2022 թվականի հուլիսի 1-ից 300,000 Հայաստանի Հանրապետության դրամը գերազանցող ապրանքների  օտարման, գույքի օտարման,  ապրանքների  օգտագործման,  գույքի օգտագործման, աշխատանքների կատարման եւ ծառայությունների մատուցման,  Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով սահմանված պասիվ եկամուտների վճարման, փոխառությունների տրամադրման եւ ստացման գործարքների, եթե դրանց մի կողմը ֆիզիկական անձ է,  դիմաց վճարումը եւ վճարի ստացումն իրականացվում են անկանխիկ ձեւով՝ անկախ վճարման կարգից, եթե սույն օրենքով եւ այլ օրենքներով այդ գործարքների դիմաց վճարման ավելի ցածր սահմանաչափեր եւ այլ բացառություններ նախատեսված չեն:  Բացառություն են կազմում նաեւ օտարերկրյա քաղաքացիների եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց կողմից մանրածախ առեւտրում սահմանված կարգով դուրս գրված՝ ԱԱՀ-ի վերադարձի հարկային հաշվով ձեւակերպված ապրանքների ձեռքբերման գործարքները, որոնց դիմաց Հայաստանի Հանրապետության տարածքում կանխիկ դրամով գումարի ընդունման առավելագույն չափը չի կիրառվում:
2. Օտարերկրյա կազմակերպությունների եւ Հայաստանի Հանրապետության անհատ ձեռնարկատերերի, նոտարների, փաստաբանների, կազմակերպությունների, ֆիզիկական անձանց միջեւ իրականացվող ցանկացած գործարքի  դիմաց վճարումը եւ վճարի ստացումն իրականացվում են անկանխիկ ձեւով՝ անկախ վճարման կարգից, եթե վճարումը կամ վճարի ստացումը կատարվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում:
3. Փաստաբանական ծառայությունների, ինչպես նաեւ բոլոր խորհրդատվական (հաշվապահական, աուդիտորական, իրավաբանական, ֆինանսական, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ եւ այլ խորհրդատվական) ծառայությունների մատուցման վճարների ընդունումն իրականացվում է անկանխիկ ձեւով, եթե այլ բան նախատեսված չէ օրենսդրությամբ:
4. Նոտարական գործողությունների իրականացման կամ նոտարի մատուցած ծառայությունների վճարների ընդունումն իրականացվում է անկանխիկ ձեւով: Նոտարական գործողություններ կատարելու համար պետական տուրքը նոտարը գանձում է անկանխիկ ձեւով, եթե այլ բան նախատեսված չէ օրենսդրությամբ:
5. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում անհատ ձեռնարկատերերի, նոտարների, փաստաբանների եւ կազմակերպությունների միջեւ իրականացվող ցանկացած գործարքի  դիմաց վճարումը եւ վճարի ստացումն իրականացվում են անկանխիկ ձեւով՝ անկախ վճարման կարգից:
6. Բանկերի, վարկային կազմակերպությունների կողմից տրամադրվող վարկերը եւ փոխառությունները տրամադրվում են բացառապես անկանխիկ ձեւով:  Բանկերը ավանդները կարող են ընդունել եւ հետ վերադարձնել (ներառյալ տոկոսները) նաեւ կանխիկ ձեւով, եթե այլ բան նախատեսված չէ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով կամ պայմանագրով: Բանկերի, վարկային կազմակերպությունների տրամադրած վարկերը կարող են մարվել (հետ վերադարձվել) նաեւ կանխիկ ձեւով, եթե այլ բան նախատեսված չէ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով կամ պայմանագրով, իսկ բանկերի, վարկային կազմակերպությունների տրամադրած փոխառությունները մարվում են (հետ են վերադարձվում) բացառապես անկանխիկ ձեւով:
7. Գրավատները վարկերը տրամադրում են բացառապես անկանխիկ ձեւով 2022 թվականի հուլիսի 1-ից՝ 80,000 Հայաստանի Հանրապետության դրամից ավելի տրամադրվող վարկերը, 2023 թվականի հունվարի 1-ից՝ 50,000 Հայաստանի Հանրապետության դրամից ավելի տրամադրվող վարկերը, 2024 թվականի հունվարի 1-ից՝ 20,000 Հայաստանի Հանրապետության դրամից ավելի տրամադրվող վարկերը:
8. Կազմակերպությունները, անհատ ձեռնարկատերերը, նոտարները եւ փաստաբաններն իրավունք չունեն անկանխիկ ձեւով վճարում նախատեսող ապրանքների  օտարման, գույքի օտարման,  ապրանքների  օգտագործման,  գույքի օգտագործման, աշխատանքների կատարման եւ ծառայությունների մատուցման գործարքներում (պայմանագրերում) կամ գործարքների (պայմանագրերի) առաջարկներում (օֆերտաներում) առաջարկելու եւ (կամ) ստանալու ավելի բարձր գին (արժեք), քան առաջարկում եւ (կամ) ստանում են կանխիկ ձեւով վճարում նախատեսող ապրանքների օտարման, գույքի օտարման, ապրանքների  օգտագործման, գույքի օգտագործման, աշխատանքների կատարման եւ ծառայությունների մատուցման գործարքներում (պայմանագրերում) կամ գործարքների (պայմանագրերի) առաջարկներում (օֆերտաներում):
9. Կենտրոնական բանկն իր նորմատիվ իրավական ակտերով կարող է սահմանել սույն օրենքով սահմանված անկանխիկ գործառնությունների համար միջնորդավճարների առավելագույն եւ նվազագույն սահմանաչափերը, ինչպես նաեւ դրանց վճարման դեպքերը, կարգը եւ պայմանները:
Հոդված 5. Ֆիզիկական անձանց միջեւ անկանխիկ ձեւով գործարքների իրականացումը
1. Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ֆիզիկական անձանց միջեւ 2022 թվականի հուլիսի 1-ից 500,000 Հայաստանի Հանրապետության դրամը գերազանցող վճարումը եւ վճարման ստացումը բոլոր այն գործարքների դիմաց, որոնց արդյունքում ծագող իրավունքները ենթակա են պարտադիր գրանցման, իրականացվում են անկանխիկ ձեւով՝ անկախ վճարման կարգից, եթե այլ օրենքներով այդ գործարքների դիմաց վճարման ավելի ցածր սահմանաչափեր նախատեսված չեն, ինչպես նաեւ ֆիզիկական անձանց միջեւ 300,000 Հայաստանի Հանրապետության դրամը գերազանցող փոխառությունների տրամադրումը եւ ստացումն իրականացվում են  անկանխիկ ձեւով:
2, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ֆիզիկական անձանց միջեւ 2023 թվականի հուլիսի 1-ից 300,000 Հայաստանի Հանրապետության դրամը գերազանցող վճարումը եւ վճարման ստացումը բոլոր  գործարքների համար իրականացվում են անկանխիկ ձեւով:
Հոդված 6.  Աշխատավարձի, կենսաթոշակի եւ այլ վճարումների կանխիկ ձեւով վճարման սահմանափակումները
1. Օրենքով կամ աշխատանքային պայմանագրով սահմանված աշխատավարձերը  վճարվում են անկանխիկ ձեւով 2022 թվականի հուլիսի 1-ից՝ Երեւան քաղաքում գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի, փաստաբանների եւ նոտարների կողմից, 2023 թվականի հուլիսի 1-ից՝ Հայաստանի Հանրապետության մարզերի վարչական կենտրոններում գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի, փաստաբանների եւ նոտարների կողմից,  2024 թվականի հուլիսի 1-ից՝ Հայաստանի Հանրապետության այլ բնակավայրերում գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի, փաստաբանների եւ նոտարների  կողմից:  Հաշմանդամության կարգ ունեցող անձի գրավոր դիմումի հիման վրա նրա աշխատավարձը կարող է վճարվել կանխիկ ձեւով:
2. Պետական կամ համայնքային բյուջեներից եւ այդ բյուջեներ կատարվող ցանկացած վճարում իրականացվում է անկանխիկ ձեւով: Կառավարությունը կարող է սահմանել սույն մասից բացառություն կազմող այն վճարների տեսակները եւ այդպիսի վճարներ ստացողների առանձին կատեգորիաների ցանկը, որոնք կարող են վճարել, կամ որոնց կարող է վճարվել կանխիկ ձեւով:
3. Կրթաթոշակները, ներկայացուցչական ծախuերի դիմաց կատարվող վճարումները, գործուղման նպատակով կատարվող վճարումները, պետական գնումների հետ կապված վճարումները կատարվում են անկանխիկ ձեւով՝ սկսած 2022 թվականի հուլիսի 1-ից՝ Երեւան քաղաքում գործունեություն իրականացնող անհատ ձեռնարկատերերի եւ կազմակերպությունների կողմից, 2023 թվականի հուլիսի 1-ից՝ Հայաստանի Հանրապետության մարզերի վարչական կենտրոններում գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից, 2024 թվականի հուլիսի 1-ից՝ այլ բնակավայրերում գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից:
4. Սկսած 2022 թվականի հուլիսի 1-ից՝ Երեւան քաղաքում, 2023 թվականի հուլիսի 1-ից՝ Հայաստանի Հանրապետության մարզերի վարչական կենտրոններում, 2024 թվականի հուլիսի 1-ից՝ այլ բնակավայրերում գործունեություն իրականացնող բժշկական կազմակերպություններում (հաստատություններում) մատուցված բոլոր բժշկական ծառայությունների դիմաց կատարվող վճարներն ընդունվում են անկանխիկ ձեւով:
5. Սկսած 2022 թվականի հուլիսի 1-ից՝ Երեւան քաղաքում, 2023 թվականի հուլիսի 1-ից՝ Հայաստանի Հանրապետության մարզերի վարչական կենտրոններում, 2024 թվականի հուլիսի 1-ից՝ այլ բնակավայրերում գործունեություն իրականացնող ուսումնական (այդ թվում՝ բարձրագույն ուսումնական) հաստատություններում մատուցված բոլոր կրթական ծառայությունների դիմաց կատարվող վճարներն ընդունվում են անկանխիկ ձեւով:
6.  Ապահովագրական հատուցումները կատարվում են անկանխիկ ձեւով:
7. Սկսած 2022 թվականի հուլիսի 1-ից՝ պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններն իրենց գործունեության հետ կապված բոլոր գործառնությունները (վճարումների կատարումը եւ վճարումների ստացումը) իրականացնում են անկանխիկ ձեւով, բացառությամբ Կառավարության սահմանած դեպքերի:
8. Կենսաթոշակները, կենսաթոշակների համար սահմանված կարգով վճարվող պետական նպաստները եւ այլ դրամական վճարները, ինչպես նաեւ խնամքի նպաստը վճարվում են  «Պետական կենսաթոշակների մասին», «Պետական նպաստների մասին»  օրենքներով սահմանված կարգով: «Պետական կենսաթոշակների մասին», «Պետական նպաստների մասին»  օրենքներով կենսաթոշակը, կենսաթոշակների համար սահմանված կարգով վճարվող պետական նպաստները եւ այլ դրամական վճարներ, ինչպես նաեւ խնամքի նպաստը կանխիկ ձեւով վճարելու համար բացառություններ կարող են սահմանվել Կենտրոնական բանկի եւ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության համատեղ նորմատիվ իրավական ակտով:
Հոդված 7. Գործարքի (պայմանագրի) մասնատումը եւ անվավերությունը
1. Սույն օրենքի պահանջներից խուսափելու եւ դրանք չկատարելու նպատակով մասնատված (երկու կամ ավելի մասերի բաժանված) գործարքը (պայմանագիրը) համարվում է մեկ միասնական գործարք (պայմանագիր), եւ դրանց վրա տարածվում են սույն օրենքի դրույթները:
2. Սույն օրենքի պահանջներին չհամապատասխանող գործարքն անվավեր չէ, սակայն  սույն  օրենքով  սահմանված  գումարի չափը գերազանցող կանխիկ ձեւով իրականացվող վճարման եւ վճարման ստացման հետեւանքով գործարքի կողմերի միջեւ վեճ առաջանալու դեպքում վերջիններս զրկվում են ի հաստատումն գործարքի եւ դրա պայմանների՝ վկայի ցուցմունքները վկայակոչելու իրավունքից:
Հոդված 8.  Արտարժույթով արտահայտված գործարքի (պայմանագրի)   եւ սույն օրենքով սահմանված վճարների հաշվարկը
1. Սույն օրենքով սահմանված վճարները, բացառությամբ քարտային կամ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող այլ վճարային գործիքներով կատարված վճարումների, արտարժույթով վճարելիս դրանց հաշվարկը սույն օրենքով սահմանված նպատակներով կատարվում է՝ հիմք ընդունելով Կենտրոնական բանկի սահմանած եւ հրապարակած միջին փոխարժեքը, եթե այլ բան նախատեսված չէ պայմանագրով:
Հոդված 9. Վճարային քարտեր ընդունող սարքերի կիրառումը
1. Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով սահմանված՝ հսկիչ դրամարկղային մեքենաներ կիրառելու պարտավորություն ունեցող, ինչպես նաեւ օդային տրանսպորտով կատարվող ուղեւորափոխադրումների տոմսերի վաճառք իրականացնող  սուբյեկտները պետք է ունենան եւ հաճախորդի ցանկությամբ ապահովեն վճարային քարտերի կամ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող այլ վճարային գործիքների միջոցով վճարման ընդունում, բացառությամբ կրպակների:
2. Կառավարությունը կարող է սահմանել այն պետական մարմինների եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաեւ սույն հոդվածի   1-ին մասում չնշված սուբյեկտների ցանկը, որոնք  պարտադիր պետք է տեղադրեն եւ կիրառեն  վճարային քարտեր կամ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող այլ վճարային գործիքներ ընդունող սարքեր:
3. Վճարային քարտեր կամ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող այլ վճարային գործիքներ ընդունող սարքերի անսարքության դեպքում երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում, եթե այլ սեղմ ժամկետներ նախատեսված չեն Կենտրոնական բանկի նորմատիվ իրավական ակտերով, ապա սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերում նշված սուբյեկտները պարտավոր են վերանորոգել կամ փոխարինել տվյալ սարքը: Եթե վճարային քարտերով կամ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող այլ վճարային գործիքներով վճարման ընդունումն իրականացվում է հսկիչ դրամարկղային մեքենաներ կիրառելու միջոցով, ապա դրանց անսարքության դեպքում սույն հոդվածի 1-ին եւ  2-րդ մասերում նշված սուբյեկտները պետք է առաջնորդվեն Կառավարության որոշմամբ հաստատված կանոններով:
4. Վճարային քարտեր կամ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող այլ վճարային գործիքներ  ընդունող սարքերի սպասարկումն իրականացվում  է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ եւ (կամ) համապատասխան պայմանագրերով սահմանված կարգով:
5. Վճարային քարտեր կամ վճարային տեխնոլոգիաների հիման վրա կիրառվող այլ վճարային գործիքներ ընդունող սարքերի եւ (կամ) հսկիչ դրամարկղային մեքենաների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ անկանխիկ գործառնությունների հետ կապված այլ տեղեկությունների փոխանակումը Կենտրոնական բանկի եւ Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեի միջեւ իրականացվում է Կենտրոնական բանկի եւ Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեի համատեղ նորմատիվ իրավական ակտով:
ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 10. Օրենքի կամ դրա հիման վրա ընդունված նորմատիվ իրավական ակտերի պահանջների նկատմամբ վերահսկողությունը
1. Կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի, փաստաբանների, ֆիզիկական անձանց եւ նոտարների կողմից սույն օրենքի կամ դրա հիման վրա ընդունված նորմատիվ իրավական ակտերի պահանջների պահպանման նկատմամբ վերահսկողություն է իրականացնում եւ պատասխանատվության միջոցներ է կիրառում Հայաստանի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեն, բացառությամբ Կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզավորված, գրանցված եւ (կամ)
վերահսկվող անձանց նկատմամբ իրականացվող վերահսկողության եւ աշխատանքային օրենսդրության եւ աշխատանքային իրավունքի նորմեր պարունակող այլ նորմատիվ իրավական ակտերի պահանջները խախտելու դեպքերի: Ընդ որում, կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի, նոտարների եւ փաստաբանների միջեւ գործարքների դեպքում սույն օրենքի կամ դրա հիման վրա ընդունված նորմատիվ իրավական ակտերի պահանջները խախտելն առաջացնում է պատասխանատվություն  գործարքի բոլոր կողմերի համար, իսկ կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի, նոտարների, փաստաբանների եւ ֆիզիկական անձանց միջեւ գործարքների դեպքում պատասխանատվություն է առաջանում միայն կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի, փաստաբանների եւ նոտարների համար, բացառությամբ աշխատանքային օրենսդրության եւ աշխատանքային իրավունքի նորմեր պարունակող այլ նորմատիվ իրավական ակտերի պահանջները խախտելու դեպքերի:
2. Կենտրոնական բանկի կողմից լիցենզավորված, գրանցված եւ (կամ) վերահսկվող անձանց կողմից uույն oրենքի կամ դրա հիման վրա ընդունված նորմատիվ իրավական ակտերի  պահանջների պահպանման նկատմամբ վերահuկողություն է իրականացնում եւ պատասխանատվության միջոցներ է կիրառում Կենտրոնական բանկը՝ օրենքով սահմանված կարգով:
3. Սույն oրենքի կամ դրա հիման վրա ընդունված նորմատիվ իրավական ակտերի  պահանջների, որոնք պարունակում են աշխատանքային օրենսդրության եւ աշխատանքային իրավունքի նորմեր,  պահպանման նկատմամբ վերահuկողություն է իրականացնում եւ պատասխանատվության միջոցներ է կիրառում Հայաստանի Հանրապետության առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմինը:
Հոդված 11. Օրենքի կամ դրա հիման վրա ընդունված նորմատիվ իրավական ակտերի խախտման համար պատասխանատվությունը
1. Սույն օրենքի կամ դրա հիման վրա ընդունված նորմատիվ իրավական ակտերի պահանջների, բացառությամբ այն նորմերի, որոնք պարունակում են աշխատանքային օրենսդրության եւ աշխատանքային իրավունքի նորմեր,
կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի, փաստաբանների եւ նոտարների կողմից խախտման դեպքում կիրառվում է Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով սահմանված պատասխանատվություն, իսկ ֆիզիկական անձանց կողմից սույն օրենքի կամ դրա հիման վրա ընդունված նորմատիվ իրավական ակտերի պահանջների խախտման դեպքում կիրառվում են Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաuտանի Հանրապետության oրենuգրքով սահմանված պատասխանատվության միջոցներ:
2. Սույն oրենքի կամ դրա հիման վրա ընդունված նորմատիվ իրավական ակտերի  պահանջները, որոնք պարունակում են աշխատանքային օրենսդրության եւ աշխատանքային իրավունքի նորմեր, կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի, փաստաբանների, նոտարների եւ ֆիզիկական անձանց կողմից խախտելու դեպքում կիրառվում են Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաuտանի Հանրապետության oրենuգրքով սահմանված պատասխանատվության միջոցներ:
Հոդված 12. Եզրափակիչ մաս
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2022 թվականի հուլիսի 1-ից եւ տարածվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո ծագած իրավահարաբերությունների վրա:

О БЕЗНАЛИЧНЫХ ОПЕРАЦИЯХ
1. Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с производимыми на территории Республики Армения платежами в безналичной форме за сделки по отчуждению товаров, отчуждению имущества, использованию товаров, использованию имущества, выполнению работ и оказанию услуг, в целях выплаты заработных плат, стипендий, пенсий, пособий, займов, представительских расходов, командировки, а также другие отношения, связанные с безналичными операциями.
1. Настоящий Закон распространяется на находящихся на территории Республики Армения физических лиц, действующие на территории Республики Армения организации, иностранные организации, действующие на территории Республики Армения выделенные подразделения иностранных организаций, на индивидуальных предпринимателей, нотариусов, адвокатов, органы системы государственного управления и органы местного самоуправления.
2. Настоящий Закон распространяется на сделки, заключенные (в письменной и устной форме) на территории Республики Армения и предусматривающие их фактическую оплату (фактически оплаченные) на территории Республики Армения, а также на сделки, заключенные за пределами Республики Армения, однако предусматривающие оплату (фактически оплаченные) на территории Республики Армения.
1. Применяемые в настоящем Законе основные понятия имеют следующий смысл:
1) операция (платеж) в безналичной форме – инициированный наличный или безналичный платеж, направленный (переведенный) на банковский счет бенефициара (получателя платежа), либо инициированный безналичный платеж, направленный (переведенный) на счет электронных денег бенефициара (получателя платежа). При этом инициированным безналичным платежом считается платеж (перевод), произведенный с банковского счета или счета электронных денег инициатора;
2) киоск – вид торгового объекта, установленный Законом “О торговле и услугах”;
3) заработная плата – установленная Трудовым кодексом Республики Армения заработная плата и приравненные к ней платежи, а также договорный доход, установленный Законом “О накопительных пенсиях”;
4) операция (платеж) в наличной форме - установленный настоящим Законом платеж, не являющийсябезналичным;
5) наличные деньги – валюта Республики Армения и иностранная валюта в виде банкот или монет;
6) физическое лицо - гражданин Республики Армения, иностранный гражданин, лицо с двойным гражданством, лицо без гражданства;
7) организация - юридическое лицо, созданное (получившее государственную регистрацию, поставленное на учет) на территории Республики Армения, его выделенное подразделение и учреждение, действующее на территории Республики Армения, иностранная организация, выделенное подразделение иностранной организации, действующее на территории Республики Армения;
8) устройства, принимающие платежные карты или иные платежные инструменты, применяемые на основе платежных технологий^ - POS-терминал и другие подобные устройства, имеющие возможность принимать платеж в безналичной форме;
9) индивидуальный предприниматель – в значении, установленном Законом Республики Армения "Об индивидуальном предпринимателе";
10) нотариус - в значении, установленном Законом “О нотариате”;
11) электронные деньги, платежная карта, платежный инструмент - в значении, установленном Законом “О платежно-расчетных системах и платежно- расчетных организациях”;
12) адвокат - в значении, установленном Законом "Об адвокатуре";
13) органы системы государственного управления - в значении, установленном Законом "Об органах системы государственного управления";
14) органы местного самоуправления - в значении, установленном Законом "Об органах местного самоуправления";
15) банк - в значении, установленном Законом "О банках и банковской деятельности";
16) страховая компания - в значении, установленном Законом "О страховании и страховой деятельности";
17) кредитная организация - в значении, установленном Законом "О кредитных организациях";
18) ломбард - в значении, установленном Законом "О ломбардах и ломбардной деятельности".
Статья 4. Совершение индивидуальными предпринимателями, нотариусами,
адвокатами и организациями сделок в безналичной форме
1. С 1 июля 2022 года на территории Республики Армения уплата и прием платежа на сумму свыше 300000 драмов Республики Армения за сделки по отчуждению товаров отчуждению имущества, использованию товаров, использованию имущества, выполнению работ и оказанию услуг, оплате пассивных доходов, предоставлению и получению займов, установленных Налоговым кодексом Республики Армения, если одной из сторон является физическое лицо, производятся индивидуальными предпринимателями и организациями в безналичной форме, независимо от порядка платежа, если настоящим Законом и иными законами не предусмотрены более низкие максимальные размеры платежей за эти сделки и иные исключения. Исключение составляют также сделки по приобретению иностранными гражданами и лицами без гражданства списанных в установленном порядке товаров в розничной торговле, оформленныхналоговым счетом возврата НДС, за которые максимальный размер приема суммы наличными деньгами на территории Республики Армения не применяется.
2. Уплата и прием платежа за любую сделку, совершаемую между иностранными организациями и индивидуальными предпринимателями, нотариусами, адвокатами, организациями, физическими лицами Республики Армения, производятся в безналичном форме, независимо от порядка уплаты, если уплата или прием платежа производятся на территории Республики Армения.
3. Прием платежей за оказание юридических услуг, а также всех консультационных (бухгалтерских, аудиторских, юридических, финансовых, информационно-технологических и иных консультационных) услуг производится в безналичной форме, если законодательством не предсмотрено иное.
4. Прием платежей за совершение нотариальных действий или оказанные нотариусом услуги производится в безналичной форме. Государственная пошлина за совершение нотариальных действий взимается нотариусом в безналичной форме, если законодательством не предсмотрено иное.
5. Н а территории Республики Армения уплата и прием платежа за любую сделку между индивидуальными предпринимателями, нотариусами, адвокатами и организациями производятся в безналичной форме, независимо от порядка уплаты.
6. Кредиты и займы, предоставляемые банками и кредитными организациями, выдаются исключительно в безналичной форме. Банки могут принимать и возвращать вклады (включая проценты) также в наличной форме, если Гражданским кодексом Республики Армения или договором не предусмотрено иное. Кредиты, выданные банками и кредитными организациями, могут быть погашены (возвращены) также в наличной форме, если Гражданским кодексом Республики Армения или договором не предусмотрено иное, а кредиты, выданные банками, кредитными организациями, погашаются (возвращаются) исключительно в безналичной форме.
7. Ломбарды выдают кредиты исключительно в безналичной форме: с 1 июля 2022 года - кредиты свыше 80 000 драмов Республики Армения, с 1 января 2023 года - кредиты свыше 50 000 драмов Республики Армения, с 1 января 2024 года кредиты свыше 20 000 драмов Республики Армения.
8. Организации, индивидуальные предприниматели, нотариусы и адвокаты не вправе предлагать и (или) получать в сделках (договорах) илисделках (договорах) оферты по отчуждению товаров, отчуждению имущества, использованию товаров, использованию имущества, выполнению работ и оказанию услуг, предусматривающих уплату в безналичной форме, более высокую цену (стоимость), чем предлагается и (или) получается в сделках (договорах) или сделках (договорах) оферты по отчуждению товаров, отчуждению имущества, использованию товаров, использованию имущества, выполнению работ и оказанию услуг, предусматривающих уплату в наличной форме.
9. Центральный банк своими нормативными правовыми актами может устанавливать максимальные и минимальные предельные размеры комиссий за безналичные операции, установленные настоящим Законом, а также устанавливать случаи, порядок и условия их уплаты.
Статья 5. Совершение сделок между физическими лицами
в безналичной форме
1. С 1 июля 2022 года на территории Республики Армения уплата и прием платежа в размере свыше 500000 драмов Республики Армения по всем тем сделкам, возникающие права по которым подлежат обязательной регистрации, производятся между физическими лицами в безналичной форме, независимо от порядка платежа, если иными законами не предусмотрены более низкие платежи по таким сделкам, а также предоставление и получение кредитов в размере свыше 300000 драмов Республики Армения производятся между физическими лицами в безналичной форме.
2. С 1 июля 2023 года на территории Республики Армения уплата и прием платежа в размере свыше 300000 драмов Республики Армения по всем сделкам производятся между физическими лицами в безналичной форме.
Статья 6. Ограничения на выплату заработной платы, пенсий и других
выплат в наличной форме
1. С 1 июля 2022 года з аработная плата, установленная законом или трудовым договором, выплачивается в безналичной форме организациями, индивидуальными предпринимателями, адвокатами и нотариусами, осуществляющими деятельность в городе Ереване, с 1 июля 2023 года - организациями, индивидуальными предпринимателями, адвокатами и нотариусами, осуществляющими деятельность в областных административных центрах Республики Армения, с 1 июля 2024 года - организациями, индивидуальными предпринимателями, адвокатами и нотариусами, осуществляющими деятельность в других населенных пунктах Республики Армения. Заработная плата лица, имеющего инвалидность, может быть выплачена в наличной форме на основании его письменного заявления.
2. Любые платежи из государственного или муниципальных бюджетов и в эти бюджеты производятся в безналичной форме. Правительство может устанавливать составляющие исключение из настоящей части виды платежей и перечень отдельных категорий получателей таких платежей, которые могут быть уплачены или которым могут быть выплачены в наличной форме.
3. Начиная с 1 июля 2022 года стипендии, платежи по представительским расходам, платежи в связи с командировками, платежи, связанные с государственными закупками, выплачиваются в безналичной форме индивидуальными предпринимателями и организациями, осуществляющими деятельность в городе Ереване, с 1 июля 2023 года - организациями и индивидуальными предпринимателями, осуществляющими деятельность в областных административных центрах Республикой Армения, с 1 июля 2024 года - организациями и индивидуальными предпринимателями, осуществляющими деятельность в других населенных пунктах.
4. Начиная с 1 июля 2022 года п латежи за все оказываемые медицинские услуги принимаются в безналичной форме в медицинских организациях (учреждениях), осуществляющих деятельность в городе Ереване, с 1 июля 2023 года - в областных административных центрах Республики Армения, с 1 июля 2024 года - в других населенных пунктах.
5. Начиная с 1 июля 2022 года платежи за все оказываемые образовательные услуги принимаются в безналичной форме в образовательных учреждениях (в том числе высших учебных заведениях), осуществляющих деятельность в городе Ереване, с 1 июля 2023 года - в областных административных центрах Республики Армения, с 1 июля 2024 года - в других населенных пунктах.
6. Страховые возмещения производятся в безналичной форме.
7. Г осударственные органы и органы местного самоуправления совершают все связанные с их деятельностью операции (произведение платежей и прием платежей) в безналичной форме начиная 1 июля 2022 года, за исключением случаев, установленных Правительством.
8. Пенсии, выплачиваемые в установленном порядке государственные пособия по пенсиям и другие денежные выплаты, а также пособие по уходу выплачиваются в порядке, установленном законами “О государственных пенсиях”, “О государственных пособиях”. Для выплаты в соответствии с законами “О государственных пенсиях”, “О государственных пособиях” пенсии, выплачиваемых в установленном порядке государственных пособий по пенсиям и других денежных выплат, а также пособий по уходу в наличной форме могут устанавливаться исключения совместным нормативным правовым актом Центрального банка и Министерства труда и социальных вопросов.
Статья 7. Раздробленность и недействительность сделки (договора)
1. Сделка (договор), раздробленная (раздробленный) (разделенная на две и более части) (разделенный на две и более части) в целях уклонения от исполнения требований настоящего Закона и их неисполнения, считается одной единой сделкой (договором) и на них распространяются положения настоящего Закона.
2. Сделка , не соответствующая требованиям настоящего Закона, не является недействительной, однако при возникновении спора между сторонами сделки вследствиепроизведения платежа и получения платежа в наличной форме в размере, превышающем размер установленный настоящим Законом, они лишаются права ссылаться на показания свидетеля в подтверджение сделки и ее условий.
Статья 8. Расчет сделки (договора), выраженной (выраженного) в
иностранной валюте, и платежей,установленных настоящим
Законом
1. П ри уплате установленных настоящим Законом платежей в иностранной валюте, за исключением платежей, произведенных картой или применяемыми на основе платежных технологий другими платежными инструментами, их исчисление для целей, установленных настоящим Законом, осуществляется на основании среднего обменного курса, установленного и опубликованного Центральным банком, если договором не предусмотрено иное.
Статья 9. Применение устройств для приема платежных карт
1. Субъекты, установленные Налоговым кодексом Республики Армения, имеющие обязательство по применению контрольно-кассовых аппаратов, а также осуществляющие продажу билетов на пассажироперевозки воздушным транспортом, должны применять и по желанию клиента обеспечивать прием платежа платежными картами или применяемыми на основе платежных технологий другими платежными инструментами, за исключением киосков.
2. Правительство может устанавливить перечень государственных органов и органов местного самоуправления, а также субъектов, не указанных в части 1 настоящей статьи, которые в обязательном порядке должны устанавливать и применять устройства, принимающие платежные карты или применяемые на основе платежных технологий другие платежные инструменты.
3. В случае неисправности устройств, принимающих платежные карты или применяемые на основе платежных технологий другие платежные инструменты, субъекты, указанные в частях 1 и 2 настоящей статьи, обязаны отремонтировать или заменить данное устройство в течение двух рабочих дней, если иные короткие сроки не предусмотрены нормативными правовыми актами Центрального банка. Если прием платежа платежными картами или применяемыми на основе платежных технологий другими платежными инструментами осуществляется с применением контрольно-кассовых аппаратов, то в случае их неисправности субъекты, указанные в частях 1 и 2 настоящей статьи, должны руководствоваться правилами, утвержденными постановлением Правительства.
4. Обслуживание устройств, принимающих платежные карты или применяемые на основе платежных технологий другие платежные инструменты, осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Армения и (или) соответствующими договорами.
5. Обмен информацией между Центральным банком и Комитетом государственных доходов Республики Армения об устройствах, принимающих платежные карты или применяемые на основе платежных технологий другие платежные инструменты, и (или) о контрольно-кассовых аппаратах, а также иной информацией, связанной с безналичными операциями, осуществляется в соответствии с совместным нормативным правовым актом Центрального банка и Комитета государственных доходов Республики Армения.
КОНТРОЛЬ И ОТВЕТСТВЕННОСТЬ
Статья 10. Контроль за требованиями Закона или принятых на его
основании нормативных правовых актов
1. Контроль за соблюдением организациями, индивидуальными предпринимателями, адвокатами, физическими лицами и нотариусами требований настоящего Закона или принятых на его основании нормативных правовых актов осуществляет и меры ответственности применяет Комитет государственных доходов Республики Армения, за исключением случаев контроля, осуществляемого в отношении лицензированных, зарегистрированных и (или) контролируемых Центральным банком лиц, и случаев нарушения требований трудового законодательства и иных нормативных правовых актов, содержащих нормы трудового права. При этом нарушение требований настоящего Закона или принятых на его основании нормативных правовых актов в случае сделок между организациями, индивидуальными предпринимателями, нотариусами и адвокатами влечет ответственность всех сторон сделки, а в случае сделок между организациями, индивидуальными предпринимателями, нотариусами, адвокатами и физическими лицами ответственность наступает только для организаций, индивидуальных предпринимателей, адвокатов и нотариусов, за исключением случаев нарушения требований трудового законодательства и иных нормативных правовых актов, содержащих нормы трудового права.
2. Контроль за соблюдением требований настоящего Закона или принятых на его основании нормативных правовых актов лицами, лицензированными зарегистрированными и (или) контролируемыми Центральным банком, осуществляет и меры ответственности применяет Центральный банк в порядке, установленном законом.
3. Контроль за соблюдением требований настоящего Закона или принятых на его основании нормативных правовых актов, содержащих нормы трудового законодательства и трудового права, осуществляет и меры ответственности применяет Инспекционный орган здравоохранения и труда Республики Армения.
Статья 11. Ответственность за нарушение Закона или принятых на его
1. В случае нарушения организациями, индивидуальными предпринимателями, адвокатами и нотариусами требований настоящего Закона или принятых на его основании нормативных правовых актов, за исключением норм, содержащих нормы трудового законодательства и трудового права, применяется ответственность, установленная Налоговым кодексом Республики Армения, а в случае нарушения физическими лицами требований настоящего Закона или принятых на его основании нормативных правовых актов применяются меры ответственности, установленные Кодексом Республики Армения об административных правонарушениях.
2. В случае нарушения организациями, индивидуальными предпринимателями, адвокатами, нотариусами и физическими лицами требований настоящего Закона или принятых на его основании нормативных правовых актов, содержащих нормы трудового законодательства и трудового права, применяются меры ответственности, установленные Кодексом Республики Армения об административных правонарушениях.
Статья 12. Заключительная часть
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 июля 2022 года и распространяется на правоотношения, возникшие после вступления в силу настоящего Закона.