«ԼԻՑԵՆԶԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Լիցենզավորման մասին» 2001 թվականի մայիսի 30-ի ՀՕ-193 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 7-րդ հոդվածում՝
1) 6.1-ին մասը «գործունեություն» բառից հետո լրացնել «(բացառությամբ սույն հոդվածի 6.2-րդ մասով նախատեսված դեպքերի)» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6.2-րդ, 6.3-րդ եւ 6.4-րդ մասերով.
«6.2. Եվրասիական տնտեսական միության, Եվրոպական միության անդամ երկրների, ինչպես նաեւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Կանադայի, Հարավային Կորեայի, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության, Ճապոնիայի, Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Վրաստանի, Իրանի Իսլամական Հանրապետության իրավաբանական անձինք Հայաստանի Հանրապետությունում համապատասխան լիցենզավորող մարմնի թույլտվությամբ կարող են իրականացնել սույն օրենքով նախատեսված՝ գործունեության իրականացման վայրի պահանջ չնախատեսող լիցենզավորման ենթակա գործունեություն (բացառությամբ սույն օրենքի 43-րդ հոդվածի 2-րդ մասի աղյուսակի 1-ին կետի 8-րդ, 9-րդ, 10-րդ ենթակետերով, 5-րդ կետի 1-ին, 2-րդ, 3-րդ ենթակետերով, 6-րդ կետի 1-ին, 3-րդ, 4-րդ, 5-րդ, 7-րդ, 8-րդ, 9-րդ, 10-րդ, 11-րդ, 12-րդ, 13-րդ ենթակետերով, 8-րդ կետի 5-րդ ենթակետով, 15-րդ կետի 1-ին ենթակետով նախատեսված դեպքերի) տվյալ պետության օրենսդրությամբ՝ համապատասխան գործունեության տեսակով զբաղվելու իրավունքը հավաստող փաստաթղթի առկայության դեպքում:
6.3. Սույն հոդվածի 6.2-րդ մասով նախատեսված թույլտվությունը մերժվում է սույն օրենքի 29-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին, 2-րդ, 4.1-ին, 5-րդ կետերով սահմանված հիմքերով:
6.4. Օրենքով նախատեսված գործունեության իրականացման վայրի պահանջ չնախատեսող՝ սույն հոդվածի 6.2-րդ մասով սահմանված երկրների իրավաբանական անձանց կողմից լիցենզավորման ենթակա գործունեության իրականացման համար թույլտվության տրման կարգը հաստատվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ:»:
Հոդված 3. Սույն օրենքից բխող ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` վեցամսյա ժամկետում:

Статья 1. В статье 7 Закона “О лицензировании” от 30 мая 2001 года ЗР-193 – Н(далее -Закон):
1) часть 6.1 после слова “государствами” дополнить словами “(за исключением случаев, предусмотренных частью 6.2 настоящей статьи)”;
2) статью дополнить частями 6.2, 6.3 и 6.4 следующего содержания:
“6.2. Юридические лицаЕвразийского Экономического Союза, стран-членов Европейского Союза, а также Соединенных Штатов Америки, Канады, Южной Кореи, Китайской Народной Республики, Японии, Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии, Объединенных Арабских Эмиратов, Грузии, Исламской Республики Иран с разрешения соответствующего лицензирующего органа Республики Армения могут осуществлять предусмотренную настоящим Законом подлежащую лицензированию, деятельность, не предусматривающуютребования места осуществления деятельности (за исключением случаев, предусмотренныхподпунктами 8, 9, 10 пункта 1, подпунктами 1, 2 и 3 пункта 5, подпунктами 1, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 пункта 6, подпунктом 5 пункта 8, подпунктом 1 пункта 15 таблицы части 2 статьи 43 настоящего Закона), при наличии документа, удостоверяющего право на занятие соответствующим видом деятельности в соответствии с законодательством данного государства.
6.3. Предусмотренное частью 6.2 настоящей статьи разрешение отклоняется по основаниям, установленным пунктами 1, 2, 4.1, 5 части 1 статьи 29 настоящего Закона.
6.4 Порядок выдачи разрешения на осуществление юридичесими лицами, установленными частью 6.2 настоящей статьи,подлежащей лицензированию деятельности, не предусматривающейтребования места осуществления предусмотренной законом деятельности, утверждается постановлением Правительства Республики Армения.”.
Статья 2. Настоящий закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.
Статья 3.   Вытекающий из настоящего Закона подзаконный нормативный правовой акт принимается в шестимесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.