«ԶԻՆՎՈՐԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂԻ ԿԱՐԳԱՎԻՃԱԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017 թվականի նոյեմբերի 15-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 67-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Պետությունը երաշխավորում է ժամկետային պարտադիր զինվորական ծառայության ժամանակ ծառայողական պարտականությունները կատարելիս 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամության զինվորական կենսաթոշակի իրավունք ունեցող նախկին զինծառայողների, ինչպես նաեւ զոհված (մահացած) զինծառայողների մինչեւ 27 տարեկան զավակների, ծնողների, ամուսնու (կնոջ)՝ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող հավատարմագրված բարձրագույն եւ պետական ու հավատարմագրված ոչ պետական նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) եւ (կամ) միջին մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատություններ ընդհանուր մրցույթից դուրս, առանձին մրցույթով (քննությունները դրական միավորներով հանձնելու դեպքում) ընդունելությունը եւ ուսումնառությունը Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի միջոցների հաշվին՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 2. Օրենքի 67-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մասով.
«2. Պետությունը սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված ուսումնական հաստատությունների վճարովի համակարգի այն սովորողներին, որոնք ուսումնառության ընթացքում ձեռք են բերել սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված կարգավիճակ, տրամադրում է ուսանողական նպաստի ձեւով ուսման վճարի լրիվ փոխհատուցում՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 3. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը եւ տարածվում է նաեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվա դրությամբ սովորող անձանց վրա:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН “О ВОЕННОЙ СЛУЖБЕ И СТАТУСЕ ВОЕННОСЛУЖАЩЕГО”
Статья 1. Часть 1 статьи 67 Закона “О военной службе и статусе военнослужащего” от 15 ноября 2017 года ЗР – 195 – Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“1. Государство гарантирует поступление бывших военнослужащих, имеющих право на военную пенсию по инвалидности 1-й или 2-й группы в связи с исполнением служебных обязанностей в ходе обязательной срочной военной службы, а также детей до 27 лет, родителей, супруга (супруги) погибших (умерших) военнослужащих в действующие в Республике Армения аккредитованные высшиеи государственные учебные заведения, также аккредитованные негосударственные учебные заведения, осуществляющие начальные специальные (профессиональные) и(или) средние специальныеобразовательные программы, вне общего конкурса, с поступлением и обучением по отдельному конкурсу (в случае получения положительных баллов на экзаменах) за счет средств государственного бюджета Республики Армения в порядке, установленном Правительством Республики Армения.”.
Статья 2. Статью 67 Закона дополнить частью 2 следующего содержания:
“2. Государство в установленном Правительством Республики Армения порядке предоставляет полную компенсацию платы за обучение в форме студенческого пособия тем установленным частью 1 настоящей статьи студентам системы платного обучения в учебных заведениях, которые в процессе обучения приобрели статус, предусмотренный частью 1 настоящей статьи. ”.
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, и распространяется также на лиц, проходящих обучение по состоянию на день вступления в силу настоящего Закона.