ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՋՐԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի հունիսի 4-ի ջրային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 14-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետում «տուժանքները» բառը փոխարինել «պատասխանատվության միջոցները» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 5.1-ին գլխի վերնագիրը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ԳԼՈՒԽ  5.1
ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ»:
Հոդված 3.  Օրենսգրքի 47.1-ին հոդվածի վերնագիրը եւ 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 47.1.   Կարգավորող հանձնաժողովի կողմից կիրառվող պատասխանատվությունը
1. Կարգավորող հանձնաժողովը լիցենզավորված անձանց կողմից սույն օրենսգրքի, Կարգավորող հանձնաժողովի իրավական ակտերի պահանջների չկատարման կամ ոչ պատշաճ կատարման դեպքում իրավասու է կիրառելու սույն օրենսգրքով նախատեսված պատասխանատվության միջոցներ, վերականգնելու մինչեւ խախտումը եղած դրությունը, կատարելու դրանից բխող գործողություններ (այդ թվում՝ հաշվարկ, վերահաշվարկ եւ այլն), ինչպես նաեւ տալու դրանց կամ խախտումը վերացնելու վերաբերյալ հանձնարարականներ՝ հաշվի առնելով «Հանրային ծառայությունները կարգավորող մարմնի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված առանձնահատկությունները: Լիցենզավորված անձանց նկատմամբ կիրառվող պատասխանատվության միջոցներն են՝

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ВОДНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. В пункте 3 части 1 статьи 14 Водного кодекса Республики Армения от 4 июня 2002 года (далее – Кодекс) слово “санкции” заменить словами “меры ответственности”.
Статья 2. Название главы 5.1 Кодекса изложить в следующей редакции:
Глава 5.1
ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ”.
Статья 3. Название и часть1 статьи 47.1 Кодекса изложить в следующей редакции:
Статья 47.1. Ответственность, применяемая Регулирующей комиссией
1. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения лицензиатами положений настоящего Кодекса, принятых Регулирующей комиссией правовых актов Регулирующая комиссия вправе применить предусмотренные настоящим Кодексом меры ответственности, восстановить имеющееся до нарушения положение, выполнить вытекающие из него действия (в том числе расчет, перерасчет и прочее), а также выдать предписания по их устранению или устранению нарушения – с учетом особенностей, установленных Законом Республики Армения “Об органе по регулированию общественных услуг”. К лицензиатам п рименя ются следующие меры ответственности:
2) штраф;
3) приостановление действия лицензии;
4) прекращение действия лицензии.
Статья 4. Часть 1 статьи 79 Кодекса дополнить пунктом 9 следующего содержания:
“9) дифференциация тарифов, обусловленная уязвимостью потребителей.
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования.