ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային oրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 134-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Հարկային գործակալները մինչեւ յուրաքանչյուր հարկային տարվան հաջորդող հարկային տարվա ապրիլի 20-ը ներառյալ Օրենսգրքի 53-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հարկային մարմին են ներկայացնում նախորդ հարկային տարվա ընթացքում այլ պետություններում գրանցված կազմակերպություններին վճարված եկամուտների, եկամուտների վճարման ամսաթվի, այդ եկամուտներից հաշվարկված եւ պահված շահութահարկի վերաբերյալ տեղեկություններ: Սույն մասով սահմանված տեղեկությունները հարկային մարմին են ներկայացվում Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերի կողմ հանդիսացող պետություններում գրանցված կազմակերպությունների մասով՝ տեղեկությունների փոխանակման պահանջ սահմանված լինելու դեպքում: Սույն մասում նշված՝ Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած միջազգային պայմանագրերի ցանկը հրապարակում է հարկային մարմինը՝ այն տեղադրելով իր պաշտոնական ինտերնետային կայքում:»:
Հոդված 2. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ տարածվում է 2020 թվականի հունվարի 1-ից ծագած հարաբերությունների վրա: Հարկային գործակալները Օրենսգրքի 134-րդ հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված՝ 2020 թվականի հաշվետու տարվա համար տեղեկությունները հարկային մարմին են ներկայացնում 2021 թվականի հուլիսի 1-ից մինչեւ հուլիսի 31-ը ներառյալ:

Статья 1. Статью 134 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. Налоговые агенты до 20 апреля налогового года, следующего за каждым налоговым годом включительно, в установленном статьей 53 Кодекса порядке представляют в налоговый орган сведения о доходах, выплаченных в течение предыдущего налогового года зарегистрированным в других государствах организациям, дате выплаты доходов, налоге на прибыль, исчисленном и удержанном с этих доходов. Установленные настоящей частью сведения представляются в налоговый орган в части организаций, зарегистрированных в государствах, являющихся стороной ратифицированных Республикой Армения международных договоров, - в случае установления требования к обмену сведениями. Перечень ратифицированных Республикой Армения международных договоров, указанных в настоящей части, публикуется налоговым органом – с его размещением на своем официальном интернет-сайте.”.
Статья 2. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования, и распространяется на отношения, возникшие после 1 января 2020 года. Налоговые агенты представляют в налоговый орган установленные частью 4 статьи 134 Кодекса сведения за 2020 отчетный год  с  1 июля до 31 июля 2021 года включительно.