ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԸՆԴԵՐՔԻ ՄԱՍԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի մասին 2011 թվականի նոյեմբերի 28-ի օրենսգրքում (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) «իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք» բառերը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «իրական շահառուների վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 3-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 4.1-ին կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 53-րդ կետով.
«53) իրական շահառու՝ մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրության կամ մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունք ունեցող կամ այդպիսի իրավունք հայցող իրավաբանական անձի դեպքում՝ ֆիզիկական անձ, որը՝
ա. ուղղակի կամ անուղղակի կերպով տիրապետում է տվյալ իրավաբանական անձի` ձայնի իրավունք տվող բաժնեմասերի (բաժնետոմսերի, փայերի) 10 եւ ավելի տոկոսին կամ ուղղակի կամ անուղղակի կերպով ունի 10 եւ ավելի տոկոս մասնակցություն իրավաբանական անձի կանոնադրական կապիտալում,
բ. իրավունք ունի նշանակելու կամ հեռացնելու իրավաբանական անձի կառավարման մարմինների անդամների մեծամասնությանը,
գ. իրավաբանական անձից անհատույց ստացել է հաշվետու տարվան նախորդող տարվա ընթացքում տվյալ իրավաբանական անձի ստացած շահույթի առնվազն 15 տոկոսի չափով օգուտ,
դ. իրավաբանական անձի նկատմամբ իրականացնում է իրական (փաստացի) վերահսկողություն այլ միջոցներով,
ե. հանդիսանում է տվյալ իրավաբանական անձի գործունեության ընդհանուր կամ ընթացիկ ղեկավարումն իրականացնող պաշտոնատար անձ այն դեպքում, երբ առկա չէ սույն կետի «ա»-«դ» ենթակետերի պահանջներին համապատասխանող ֆիզիկական անձ:
«Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով նախատեսված՝ շահերի հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձինք, Հանրապետության նախագահի, Ազգային ժողովի նախագահի, վարչապետի, փոխվարչապետների, նախարարների խորհրդականների, Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ներկայացուցիչների, Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի խորհրդականի, վարչապետի գլխավոր խորհրդականի, հատուկ հանձնարարություններով դեսպանի պաշտոն զբաղեցնող անձինք, ինչպես նաեւ «Հանրային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի իմաստով՝ այդպիսի անձանց ընտանիքի անդամ համարվող անձինք սույն կետի «ա» եւ «գ» ենթակետերով նախատեսված հիմքերով համարվում են իրավաբանական անձի իրական շահառու՝ անկախ ունեցած ձայների եւ ստացված օգուտների մեծությունից.».
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 54-րդ կետով.
«54) իրական շահառուների վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք` միասնական պետական գրանցամատյանից տրվող՝ իրավաբանական անձի ամբողջական տեղեկություններ պարունակող քաղվածք, որտեղ ներառված են իրավաբանական անձի իրական շահառուների պետական գրանցման վերաբերյալ տեղեկություններ:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 28-րդ հոդվածի 1.1-ին մասի 2-րդ կետում «իրական սեփականատերերի վերաբերյալ քաղվածքը» բառերը փոխարինել «իրական շահառուների վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 30-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5) օրենքով սահմանված ժամկետում չի ներկայացրել իրական շահառուների վերաբերյալ տեղեկություններ կամ ներկայացրել է իրական շահառուի վերաբերյալ կեղծ տվյալ կամ թաքցրել է ներկայացման ենթակա տվյալը եւ չի վերացրել թույլ տված խախտումը դրա վերաբերյալ կայացված դատական ակտն ուժի մեջ մտնելուց կամ վարչական ակտի անբողոքարկելի դառնալուց հետո՝ 30 օրյա ժամկետում, կամ սույն օրենսգրքով նախատեսված հիմքերի առկայության դեպքում լիազոր մարմին չի ներկայացրել իրական շահառուների վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 33-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7.2-րդ կետում «իրական սեփականատերերի փոփոխության» բառերը փոխարինել «իրական շահառուի փոփոխության» բառերով:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 35-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6) իրական շահառուի փոփոխության պետական գրանցումից հետո փոփոխության մասին լիազոր մարմնին 14 օրվա ընթացքում տեղեկացնելու պարտականությունը` ներկայացնելով իրական շահառուների վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 38-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7.1-ին կետում «իրական սեփականատերերի փոփոխության» բառերը փոխարինել «իրական շահառուի փոփոխության» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 46-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2.2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2.2) մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման նպատակով երկրաբանական ուսումնասիրության իրավունք ունեցողի դեպքում` «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով եւ ժամկետում իրավաբանական անձանց պետական գրանցում իրականացնող իրավասու պետական մարմին ներկայացնել իրական շահառուների վերաբերյալ տեղեկություններ կամ իրական շահառուների վերաբերյալ արդեն գրառված տեղեկությունների փոփոխություններ եւ համապատասխան պետական գրանցումից հետո՝ 14 օրվա ընթացքում, դրա մասին տեղեկացնել լիազոր մարմնին՝ ներկայացնելով իրական շահառուների վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք.»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 49-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
1) 8-րդ կետից հանել ««Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքով սահմանված» բառերը.
2) 8.1-ին կետի «իրական սեփականատերերի փոփոխության» բառերը փոխարինել «իրական շահառուի փոփոխության» բառերով:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 59-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 18.2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«18.2) մետաղական օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունք ունեցողի դեպքում` «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» օրենքով սահմանված կարգով եւ ժամկետում իրավաբանական անձանց պետական գրանցում իրականացնող իրավասու պետական մարմին ներկայացնել իրական շահառուների վերաբերյալ տեղեկություններ կամ իրական շահառուների վերաբերյալ արդեն գրառված տեղեկությունների փոփոխություններ եւ համապատասխան պետական գրանցումից հետո՝ 14 օրվա ընթացքում, դրա մասին տեղեկացնել լիազոր մարմնին՝ ներկայացնելով իրական շահառուների վերաբերյալ տեղեկություններ բովանդակող քաղվածք.»:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 80-րդ հոդվածի 11-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 12.
2. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելն իրական սեփականատերերի վերաբերյալ հայտարարագիր ներկայացրած անձանց վրա սույն օրենքով նախատեսված կարգավորումները տարածվում են 2021 թվականի սեպտեմբերի 1-ից:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ  В КОДЕКС О НЕДРАХ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. В Кодексе о недрах Республики Армения от 28 ноября 2011 года (далее – Кодекс) слова “выписка, содержащая сведения о реальных собственниках,” в соответствующих грамматических формах заменить словами “выписка, содержащая сведения о реальных выгодоприобретателях,” в соответствующих грамматических формах.
Статья 2. В части 1 статьи 3 Кодекса:
1) пункт 4.1 признать утратившим силу;
2) часть дополнить пунктом 53 следующего содержания:
“53) реальный выгодоприобретатель – физическое лицо, имеющее право на геологическое изучение в целях добычи металлического полезного ископаемого или добычу металлического полезного ископаемого, или в случае юридического лица - испрашивающее такое право, которое:
а. прямо или косвенно владеет 10 и более процентами дающих право голоса долей (акций, паев) данного юридического лица либо прямо или косвенно имеет 10 и более процентов участия в уставном капитале юридического лица,
б. имеет право назначать или увольнять большинство членов органов управления юридического лица,
в. безвозмездно получило от юридического лица выгоду в течение года, предшествующего отчетному году, в размере не менее 15 процентов от прибыли, полученной данным юридическим лицом,
г. осуществляет в отношении юридического лица реальный (фактический) контроль другими способами,
д. является должностным лицом, осуществляющим общее или текущее руководство деятельностью данного юридического лица, в случае, когда отсутствует физическое лицо, соответствующее требованиям подпунктов “а”-“г” настоящего пункта.
Предусмотренные Законом Республики Армения “О публичной службе” лица, имеющие обязанность представлять декларацию об интересах, лица, занимающие должности Президента Республики, Председателя Национального Собрания, Премьер-министра, заместителей Премьер-министра, советников министров, дипломатических представителей Республики Армения, советника Секретаря Совета национальной безопасности, главного советника Премьер-министра, Посла по особым поручениям, а также лица, считающиеся по смыслу Закона Республики Армения “О публичной службе” членами семьи таких лиц, считаются реальными выгодоприобретателями юридического лица по предусмотренным подпунктами “а” и “в” настоящего пункта основаниям – независимо от имеющихся голосов и величины полученных выгод;”;
3) часть дополнить пунктом 54 следующего содержания:
“54) выписка, содержащая сведения о реальных выгодоприобретателях, - выдаваемая из Единого государственного регистра выписка, содержащая полные сведения о юридическом лице, которые включают сведения о государственной регистрации реальных выгодоприобретателей юридического лица.”.
Статья 3. В пункте 2 части 1.1 статьи 28 Кодекса слова “выписка о реальных собственниках” заменить словами “выписка, содержащая сведения о реальных выгодоприобретателях,”.
Статья 4. Пункт 5 части 2 статьи 30 Кодекса изложить в следующей редакции:
5) не представило в установленный законом срок сведения о реальных выгодоприобретателях или представило ложные данные о реальном выгодоприобретателе, или скрыло подлежащие представлению данные и не устранило допущенное нарушение в 30-дневный срок после вступления в силу судебного акта об этом или после того, когда административный акт об этом стал необжалуемым, или не представило в уполномоченный орган содержащую сведения о реальных выгодоприобретателях выписку при наличии предусмотренных настоящим Кодексом оснований.”.
Статья 5. В пункте 7.2 части 2 статьи 33 Кодекса слова “изменения реальных собственников” заменить словами “изменения реального выгодоприобретателя”.
Статья 6. Пункт 6 части 2 стаьи 35 Кодекса изложить в следующей редакции:
“6) обязанность по информированию уполномоченного органа об изменении реального выгодоприобретателя в течение 14 дней после государственной регистрации изменения с представлением выписки, содержащей сведения о реальных выгодоприобретателях.”.
Статья 7. В пункте 7.1 части 2 статьи 38 Кодекса слова “изменении реальных собственников” заменить словами “изменении реального выгодоприобретателя”.
Статья 8. Пункт 2.2 части 2 статьи 46 Кодекса изложить в следующей редакции:
“2.2) представлять в правомочный государственный орган, осуществляющий государственную регистрацию юридических лиц, сведения о реальных выгодоприобретателях или изменения в уже записанные сведения о реальных выгодоприобретателях в порядке и срок, которые установлены Законом Республики Армения “О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей”, и в течение 14 дней после соответствующей государственной регистрации информировать об этом уполномоченный орган с представлением выписки, содержащей сведения о реальных выгодоприобретателях, - в случае лица, имеющего право на геологическое изучение в целях добычи металлического полезного ископаемого;”.
Статья 9. В части 2 статьи 49 Кодекса:
1) в пункте 8 исключить слова “, установленных Законом “О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей”,”;
2) в пункте 8.1 слова “изменения реальных собственников” заменить словами “изменения реальных выгодоприобретателей”.
Статья 10. Пункт 18.2 части 3 статьи 59 Кодекса изложить в следующей редакции:
“18.2) представлять в правомочный государственный орган, осуществляющий государственную регистрацию юридических лиц, сведения о реальных выгодоприобретателях или изменения в уже записанные сведения о реальных выгодоприобретателях в порядке и срок, которые установлены Законом Республики Армения “О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей”, и в течение 14 дней после соответствующей государственной регистрации информировать об этом уполномоченный орган с представлением выписки, содержащей сведения о реальных выгодоприобретателях, - в случае лица, имеющего право на добычу металлического полезного ископаемого;”.
Статья 11. Часть 11 статьи 80 Кодекса признать утратившей силу.
2. Предусмотренные настоящим Законом регулирования распространяются на лиц, представивших декларацию о реальных собственниках до вступления в силу настоящего Закона, с 1 сентября 2021 года.