Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 55-րդ հոդվածի 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11-րդ կետով.
«11) ապրանքի ԱՏԳ ԱԱ ծածկագիրը՝ 10 նիշի մակարդակով, ինչպես նաեւ հետագծելիություն իրականացնելու նպատակով ապրանքի քանակական չափման միավորը, 2019 թվականի մայիսի 29-ին ստորագրված՝ «Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածք ներմուծված ապրանքների հետագծելիության մեխանիզմի մասին» համաձայնագրի համաձայն, Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածքում հետագծելիության ենթակա ապրանքների մասով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 57-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի «բ» կետից հանել «ինչպես նաեւ ցանցային կապի միջոցներով ապրանքների հետագծելիությունն ապահովող եւ հարկային մարմին տեղեկատվություն հաղորդող էլեկտրոնային սարքերով (այսուհետ՝ ապրանքների հետագծելիությունն ապահովող էլեկտրոնային սարք),» բառերը.
2) 3-րդ մասի 4-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 358.1-ին հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել;
Հոդված 4. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 358.2-րդ հոդվածով.
«Հոդված 358.2. Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծված ապրանքների հետագծելիությունը
1. Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծված՝ հետագծելիության ենթակա ապրանքների նկատմամբ իրականացվում է հետագծելիություն՝ 2019 թվականի մայիսի 29-ին ստորագրված՝ «Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածք ներմուծված ապրանքների հետագծելիության մեխանիզմի մասին» համաձայնագրին (այսուհետ սույն հոդվածում՝ Համաձայնագիր) համապատասխան:
2. Կառավարությունը սահմանում է այն հանգամանքները, որոնք ի հայտ գալու դեպքում Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներմուծված՝ «Բաց թողնում՝ ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով չձեւակերպված ապրանքները, որոնք առգրավվել կամ այլ ձեւով դարձել են պետության սեփականությունը եւ (կամ) դատարանի որոշմամբ բռնագրավվել են մաքսատուրքերի, հարկերի, հատուկ, հակագնագցման, փոխհատուցման տուրքերի վճարման հաշվին, ինչպես նաեւ Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային օրենսգրքի 51-րդ գլխին համապատասխան՝ մաքսային մարմինների կողմից արգելանքի վերցված եւ այդ ապրանքների նկատմամբ լիազորություններ ունեցող անձանց կողմից սահմանված ժամկետներում չպահանջված ապրանքները ենթակա են հետագծելիության:
3. Համաձայնագրին համապատասխան՝ հետագծելիության մեխանիզմի իրագործման համակարգումն ապահովող, հետագծելիության ազգային համակարգում ներառվող տեղեկությունների հավաքումը, հաշվառումը, պահպանումն ու մշակումը եւ (կամ) հետագծելիության մեխանիզմի իրագործումն ապահովող լիազոր մարմինը սահմանում է Կառավարությունը:
4. Համաձայնագրի 11-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված դեպքերում տեղեկատվական համակարգերի անսարքության մասին անձանց տեղեկացման կարգը սահմանում է Կառավարությունը:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 410-րդ հոդվածից հանել «կամ ապրանքների հետագծելիության ապահովման», «կամ առանց ապրանքների հետագծելիությունն ապահովող էլեկտրոնային սարքի» բառերը եւ 8-րդ մասի վերջին նախադասությունը:
Հոդված 6. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2019 թվականի մայիսի 29-ին ստորագրված՝ «Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածք ներմուծված ապրանքների հետագծելիության մեխանիզմի մասին» համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելու օրվան հաջորդող յոթերորդ ամսվա 1-ից:

Статья 1. Часть 4 статьи 55 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить пунктом 11 следующего содержания:
“11) код товара по ТН ВЭД на уровне 10 знаков, а также количественная единица измерения товара в целях осуществления прослеживаемости - в части товаров, подлежащих прослеживаемости на таможенной территории Евразийского экономического союза согласно Соглашению от 29 мая 2019 года “О механизме прослеживаемости товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза”.”.
Статья 2. В статье 57 Кодекса:
1) в пункте “б” части 2 исключить слова “а также электронными устройствами, обеспечивающими прослеживаемость товаров и передающими налоговому органу информацию посредством сетевой связи (далее – электронное устройство, обеспечивающее прослеживаемость товаров), “;
2) пункт 4 части 3 признать утратившим силу.
Статья 3. Статью 358.1 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 4. Кодекс дополнить статьей 358.2 следующего содержания:
Статья 358.2. Прослежива емость товаров, ввезенных на территорию Республики Армения
1. В отношении ввезенных на территорию Республики Армения товаров, подлежащих прослеживаемости, осуществляется прослеживаемость в соответствии с Соглашением от 29 мая 2019 года “О механизме прослеживаемости товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза” (далеев настоящей статье – Соглашение).
2. Правительство устанавливает обстоятельства, при выявлении которых ввезенные на территорию Республики Армения, не оформленные по таможенной процедуре “Выпуск для внутреннего потребления” товары, которые изъяты или иным образом обращены в собственность государства и (или) конфискованы решением суда в счет уплаты таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, а также в соответствии с главой 51 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза арестованы таможенными органами и не востребованы в установленные сроки лицами, имеющими полномочия в отношении этих товаров, подлежат прослеживаемости.
3. Уполномоченный орган, обеспечивающий координацию реализации механизма прослеживаемости, сбор, учет, хранение и обработку включаемых в национальную систему прослеживаемости сведений и (или) реализацию механизма прослеживаемости, в соответствии с Соглашением устанавливается Правительством.
4. В случаях, установленных частью 2 статьи 11 Соглашения, порядок информирования лиц о неисправности информационных систем устанавливается Правительством.”.
Статья 5. В статье 410 Кодекса исключить слова “или обеспечению прослеживаемости товаров”, “или без электронного устройства, обеспечивающего прослеживаемость товаров,” и последнее предложениечасти 8;
Статья 6. Настоящий Закон вступает в силу с 1 числа седьмого месяца, следующего за днем вступления в силу Соглашения от 29 мая 2019 года “О механизме прослеживаемости товаров, ввезенных на таможенную территорию Евразийского экономического союза” .