«ՀԱՇՎԵՔՆՆԻՉ ՊԱԼԱՏԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հաշվեքննիչ պալատի մասին» 2018 թվականի հունվարի 16-ի ՀՕ-58-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 17-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Հաշվեքննիչ պալատի անդամ, ներառյալ՝ պալատի նախագահ, կարող է ընտրվել Ազգային ժողովի պատգամավորին ներկայացվող պահանջներին համապատասխանող, բարձրագույն կրթություն ունեցող, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով աուդիտորի որակավորում ունեցող այն քաղաքացին, որն ունի աուդիտորի նվազագույնը հինգ տարվա աշխատանքային ստաժ, որից առնվազն մեկ տարին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով աուդիտորական ծառայություններ մատուցելու իրավունք ունեցող իրավաբանական անձի ղեկավար պաշտոնի աշխատանքային ստաժ կամ հաշվեքննիչ պալատում ղեկավար պաշտոններում նվազագույնը հինգ տարվա աշխատանքային ստաժ կամ հաշվեքննիչ պալատի անդամի նվազագույնը երեք տարվա աշխատանքային ստաժ կամ ֆինանսների ոլորտում նվազագույնը տասը տարվա աշխատանքային ստաժ, որից առնվազն հինգ տարին` ղեկավարի պաշտոնում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 17-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Հաշվեքննիչ պալատի անդամի պաշտոնավարման ժամկետը լրանալուց 100 օր առաջ հաշվեքննիչ պալատի նախագահն այդ մասին տեղեկացնում է Ազգային ժողովին: Հաշվեքննիչ պալատի անդամի վաղաժամկետ թափուր տեղ առաջանալու դեպքում հաշվեքննիչ պալատի նախագահն այդ մասին հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում տեղեկացնում է Ազգային ժողովին: Այս դեպքում հաշվեքննիչ պալատի նոր անդամն ընտրվում է նախկին անդամի պաշտոնավարման չլրացած ժամկետով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 34-րդ հոդվածի 6-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6. Հաշվեքննության առաջադրանքում նշված օբյեկտում զննման եւ դիտարկման ընթացակարգի իրականացման ժամկետը սահմանվում է մինչեւ 24 աշխատանքային օր, որը հաշվեքննության ընթացքում կարող է երկարաձգվել ոչ ավելի, քան 24 աշխատանքային օրով` հաշվեքննիչ պալատի որոշմամբ:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН “ОБ АУДИТОРСКОЙ ПАЛАТЕ”
Статья 1. Часть 1 статьи 17 Закона “Об Аудиторской палате” от 16 января 2018 года ЗР – 58 – Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
«1. Членом Аудиторской палаты, включая председателя Палаты, может быть избран соответствующий предъявляемым к депутату Национального Собрания требованиям гражданин, имеющий высшее образование, получивший в установленном законодательством Республики Армения порядке квалификацию аудитора, который имеет как минимум пятилетний стаж работы аудитором, из которых как минимум один год трудового стажа в руководящей должности юридического лица, имеющего право на предоставление аудиторских услуг в порядке, установленном законодательством Республики Армения, либо имеющий не менее пяти лет трудового стажа в руководящих должностях в Аудиторской палате, либо  как минимум три года  трудового стажа члена Аудиторской палаты, либо  как минмум десять лет трудового стажа в сфере финансов, из которого как минимум пять лет в должности руководителя.
Статья 2. Часть 2 статьи 17 Закона изложить в следующей редакции:
“2. За 100 дней до истечения срока пребывания в должности члена Аудиторской палаты председатель Аудиторской палаты извещает об этом Национальное Собрание. В случае досрочного возникновения вакансии члена Аудиторской палаты председатель Аудиторской палаты извещает об этом Национальное Собрание в течение пяти рабочих дней. В этом случае новый член Аудиторской палаты избирается на неистекший срок пребывания в должности предыдущего члена.”.
Статья 3. Часть 6 статьи 34 Закона изложить в следующей редакции:
“6.  Срок осуществления процедуры изучения и мониторинга на объекте, указанном в аудиторском задании, устанавливается до 24 рабочих дней, который в ходе аудита решением Аудиторской палаты может быть продлен не более чем на 24 рабочих дня.”.