ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՋՐԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի հունիսի 4-ի ջրային օրենսգրքի 12-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 18-րդ կետով.
«18) կառավարության հաստատած կարգով ապահովում է ցամաքուրդային (դրենաժային) համակարգերից օգտվելու համար ծառայությունների վճարովի մատուցման պայմանագրերի կնքումը եւ վերահսկում օրենքով սահմանված պահանջների կատարումը:»:
Հոդված 2. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթներ
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու օրվանից`
1) Կառավարությունը հաստատում է ցամաքուրդային (դրենաժային) համակարգերից օգտվելու կարգը եւ ծառայությունների մատուցման վճարի չափը, ինչպես նաեւ այդ համակարգերից օգտվելու պայմանագրի օրինակելի ձեւը մինչեւ 2021 թվականի հունվարի 1-ը.
2) 2021 թվականի հունվարի 1-ից հետո ցամաքուրդային (դրենաժային) համակարգերը շահագործող կազմակերպության եւ այդ համակարգերից օգտվող սուբյեկտների միջեւ փոխհարաբերությունները ենթակա են կարգավորման` ցամաքուրդային (դրենաժային) համակարգերից օգտվելու կարգով:

Статья 1. Статью 12 Водного кодекса Республики Армения от 4 июня 2002 года дополнить пунктом 18 следующего содержания:
"18) обеспечивает в утвержденном Правительством порядке заключение договоров оказания платных услуг за пользование дренажными системами и контролирует выполнение установленных законом требований.”.
2. Со дня вступления в силу настоящего Закона:
1) Правительство до 1 января 2021 года утверждает порядок пользования дренажными системами и размер платы за оказание услуг, а также примерную форму договора пользования этими системами;
2) после 1 января 2021 года отношения между организацией, эксплатирующей дренажные системы, и субъектами, пользующимися этими системами, подлежат регулированию согласно порядку пользования дренажными системами.