ՌԱԶՄԱԿԱՆ ԴՐՈՒԹՅԱՆ ԺԱՄԱՆԱԿԱՀԱՏՎԱԾՈՒՄ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ԱՐՏՈՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՍԱՀՄԱՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքը կարգավորում է ռազմական դրության ժամանակահատվածում հարկ վճարողների կողմից Եվրասիական տնտեսական միության անդամ հանդիսացող պետություններից ապրանքների ներմուծման մասով հարկային արտոնությունների սահմանման հետ կապված հարաբերությունները, ինչպես նաեւ ռազմական դրության ժամանակահատվածում անհատույց (նվիրատվությամբ) մատակարարված ապրանքների` ակցիզային դրոշմանիշներով կամ դրոշմապիտակներով դրոշմավորման հետ կապված հարաբերությունները:
Հոդված 2. Ռազմական դրության ժամանակահատվածում հարկ վճարողների կողմից Եվրասիական տնտեսական միության անդամ հանդիսացող պետություններից ապրանքների ներմուծումն ավելացված արժեքի հարկից, ակցիզային հարկից եւ (կամ) բնապահպանական հարկից ազատելը
1. Ռազմական դրության ժամանակահատվածում հարկ վճարողների կողմից Եվրասիական տնտեսական միության անդամ հանդիսացող պետություններից Եվրասիական տնտեսական միության ապրանքի կարգավիճակ ունեցող` Կառավարության հաստատած ցանկում ներառված ապրանքների ներմուծումն ազատվում է ավելացված արժեքի հարկից, ակցիզային հարկից եւ (կամ) բնապահպանական հարկից` այդ ապրանքները ռազմական դրության ժամանակահատվածում պաշտպանության նախարարությանը, արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը, տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությանը, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը եւ (կամ) առողջապահության նախարարությանն անհատույց (նվիրատվությամբ) մատակարարելու դեպքում:
2. Կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի կամ նոտարների կողմից ներմուծված ապրանքները պաշտպանության նախարարությանը, արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը, տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությանը, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը եւ (կամ) առողջապահության նախարարությանն անհատույց (նվիրատվությամբ) մատակարարելու փաստը հաստատվում է կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի եւ նոտարների կողմից Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքով (այսուհետ` Օրենսգիրք) սահմանված կարգով դուրս գրված եւ պաշտպանության նախարարության, արտակարգ իրավիճակների նախարարության, տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության եւ (կամ) առողջապահության նախարարության վավերացրած հաշվարկային փաստաթղթերով: Անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց կողմից ներմուծված ապրանքները պաշտպանության նախարարությանը, արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը, տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությանը, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը եւ (կամ) առողջապահության նախարարությանն անհատույց (նվիրատվությամբ) մատակարարելու փաստը հաստատվում է կողմերի միջեւ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կազմված այլ փաստաթղթերով:
3. Կառավարության հաստատած ցանկում ներառված եւ ռազմական դրության ժամանակահատվածում պաշտպանության նախարարությանը, արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը, տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությանը, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը եւ (կամ) առողջապահության նախարարությանն անհատույց (նվիրատվությամբ) մատակարարված ապրանքների մասով Օրենսգրքի 72-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի եւ 73-րդ հոդվածի դրույթները կիրառելի չեն:
Հոդված 3. Ռազմական դրության ժամանակահատվածում անհատույց (նվիրատվությամբ) մատակարարված ապրանքների մասով ակցիզային դրոշմանիշներով կամ դրոշմապիտակներով դրոշմավորման պարտավորությունից ազատելը
1. Դրոշմավորման ենթակա չեն ռազմական դրության ժամանակահատվածում Օրենսգրքի 389-րդ եւ 390-րդ հոդվածների համաձայն` ակցիզային դրոշմանիշներով կամ դրոշմապիտակներով դրոշմավորման ենթակա ապրանքները` պաշտպանության նախարարությանը, արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը, տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությանը, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը եւ (կամ) առողջապահության նախարարությանն անհատույց (նվիրատվությամբ) մատակարարելու դեպքում: Ռազմական դրության ժամանակահատվածում դրոշմավորված ապրանքներ հանձնելու դեպքում դրա վերաբերյալ համապատասխան նշում է կատարվում սույն օրենքի 2-րդ հոդվածով նախատեսված փաստաթղթերում:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից եւ տարածվում է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա:
2. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի գործողությունը տարածվում է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչեւ սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված` Կառավարության համապատասխան որոշումն ուժի մեջ մտնելն ընկած ժամանակահատվածում Եվրասիական տնտեսական միության անդամ հանդիսացող պետություններից ներմուծված` Եվրասիական տնտեսական միության ապրանքի կարգավիճակ ունեցող, ինչպես նաեւ անհատույց (նվիրատվությամբ) մատակարարված բոլոր ապրանքների նկատմամբ` դրանք սույն օրենքով սահմանված կարգով պաշտպանության նախարարությանը, արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը, տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարությանը, բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությանը եւ (կամ) առողջապահության նախարարությանն անհատույց (նվիրատվությամբ) մատակարարելու դեպքում:
3. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածով սահմանված` Եվրասիական տնտեսական միության ապրանքի կարգավիճակ ունեցող ապրանքների ցանկը Կառավարությունը հաստատում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` տասնօրյա ժամկետում:

ОБ УСТАНОВЛЕНИИ НАЛОГОВЫХ ЛЬГОТ В ПЕРИОД ВОЕННОГО ПОЛОЖЕНИЯ
Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с установлением налоговых льгот в части ввоза налогоплательщиками товаров из государств-членов Евразийского экономического союза в период военного положения, а также отношения, связанные с маркировкой акцизными марками или маркировочными знаками товаров, безвозмездно поставленных (в качестве дара)  в период военного положения.
Статья 2. Освобождение от налога на добавленную стоимость, акцизного налога и (или) экологического налога ввоза налогоплательщиками товаров из государств-членов Евразийского экономического союза в период военного положения
1. Ввоз налогоплательщиками включенных в утвержденный Правительством перечень товаров со статусом товара Евразийского экономического союза из государств-членов Евразийского экономического союза в период военного положения освобождается от налога на добавленную стоимость, акцизного налога и (или) экологического налога в случае безвозмездной поставки (в качестве дара) этих товаров Министерству обороны, Министерству по чрезвычайным ситуациям, Министерству территориального управления и инфраструктур, Министерству высокотехнологической промышленности и (или) Министерству здравоохранения в период военного положения.
2. Факт безвозмездной поставки (в качестве дара) Министерству обороны, Министерству по чрезвычайным ситуациям, Министерству территориального управления и инфраструктур, Министерству высокотехнологической промышленности и (или) Министерству здравоохранения товаров, ввезенных организациями, индивидуальными предпринимателями или нотариусами,  подтверждается расчетными документами, выписанными в установленном Налоговым кодексом Республики Армения (далее – Кодекс) порядке организациями, индивидуальными предпринимателями или нотариусами и заверенными Министерством обороны, Министерством по чрезвычайным ситуациям, Министерством территориального управления и инфраструктур, Министерством высокотехнологической промышленности и (или) Министерством здравоохранения. Факт безвозмездной поставки (в качестве дара) Министерству обороны, Министерству по чрезвычайным ситуациям, Министерству территориального управления и инфраструктур, Министерству высокотехнологической промышленности и (или) Министерству здравоохранения товаров, ввезенных физическими лицами, не являющимися индивидуальным предпринимателем или нотариусом, подтверждается другими документами, составленными сторонами в установленном законодательством порядке.
3. Положения пункта 2 части 1 статьи 62 и статьи 73 Кодекса не применимы в части товаров, включенных в утвержденный Правительством перечень и безвозмездно поставленных (в качестве дара) Министерству обороны, Министерству по чрезвычайным ситуациям, Министерству территориального управления и инфраструктур, Министерству высокотехнологической промышленности и (или) Министерству здравоохранения в период военного положения.
Статья 3. Освобождение от обязательства по маркировке акцизными марками или маркировочными знаками в части товаров, безвозмездно поставленных (в качестве дара) в период военного положения
1. Не подлежат маркирове в период военного положения товары, подлежащие согласно статьям 389 и 390 Кодекса маркировке акцизными марками  или маркировочными знаками, - в случае их безвозмездной поставки (в качестве дара) Министерству обороны, Министерству по чрезвычайным ситуациям, Министерству территориального управления и инфраструктур, Министерству высокотехнологической промышленности и (или) Министерству здравоохранения. В случае передачи маркированных товаров в период военного положения производится соответствующая отметка об этом в документах, предусмотренных статьей 2 настоящего Закона.
1. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования, и распространяется на отношения, возникшие после 27 сентября 2020 года.
2. Действие статьи 2 настоящего Закона распространяется на все предусмотренные частью 1 статьи 2 настоящего Закона товары со статусом товара Евразийского экономического союза, ввезенные  из государств-членов Евразийского экономического союза в период с 27 сентября 2020 года до вступления в силу соответствующего постановления Правительства, а также безвозмездно поставленные (в качестве дара) – в случае их безвозмездной поставки (в качестве дара) Министерству обороны, Министерству по чрезвычайным ситуациям, Министерству территориального управления и инфраструктур, Министерству высокотехнологической промышленности и (или) Министерству здравоохранения в порядке, установленном настоящим Законом.
3. Перечень установленных статьей 2 настоящего Закона товаров со статусом товара Евразийского экономического союза утверждается Правительством в десятидневный срок после вступления в силу настоящего Закона.