«ՊԵՏԱԿԱՆ ՏՈԻՐՔԻ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀO-186 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 20.1-ին հոդվածում`
1) 1-ին կետի 5-րդ եւ 7-րդ ենթակետերը «միայն» բառից հետո լրացնել «մեղրից,» բառով.
2) 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.2-րդ ենթակետով.
«5.2) «Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկ» (ԱՏԳ ԱԱ) դասակարգչի 220820 ծածկագրին դասվող խաղողի գինու կամ խաղողի մզման թորումից ստացվող սպիրտային թրմօղիների արտադրություն՝ առանց իրացման իրավունքի
տարեկան բազային տուրքի 50-ապատիկի չափով».
3) 1-ին կետի 8-րդ ենթակետը «գինիների» բառից հետո լրացնել «եւ մեղրից ստացված այլ ալկոհոլային խմիչքների» բառերով.
4) 1-ին կետի 11.1-ին ենթակետի`
ա. առաջին պարբերության ««Բացթողնում` ներքին սպառման համար», «Վերամշակում` մաքսային տարածքում» եւ «Վերամշակում` ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգերով ներմուծման» բառերը փոխարինել «ԵԱՏՄ անդամ չհամարվող պետություններից «Բացթողնում` ներքին սպառման համար», «Վերամշակում` մաքսային տարածքում» եւ «Վերամշակում` ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգերով ներմուծման, ինչպես նաեւ ԵԱՏՄ անդամ պետություններից ներմուծման, այդ թվում` վերամշակման նպատակով ներմուծման» բառերով,
բ. երրորդ պարբերության ««Բացթողնում` ներքին սպառման համար», «Վերամշակում` մաքսային տարածքում» եւ «Վերամշակում` ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգերով ներմուծված» բառերը փոխարինել «ԵԱՏՄ անդամ չհամարվող պետություններից «Բացթողնում` ներքին սպառման համար», «Վերամշակում` մաքսային տարածքում» եւ «Վերամշակում` ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգերով ներմուծված, ինչպես նաեւ ԵԱՏՄ անդամ պետություններից ներմուծված, այդ թվում` վերամշակման նպատակով ներմուծված» բառերով.
5) 2-րդ կետը «5.1-ին» բառից հետո լրացնել «, 5.2-րդ» բառով.
6) 2.1-ին կետը «պետական տուրք» բառերից հետո լրացնել «, ընդ որում այն դեպքում, երբ իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձը կամ անհատ ձեռնարկատերն ստացել է «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 22-րդ հոդվածի 2-րդ մասի աղյուսակի  «4. ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԱՅԼ ԲՆԱԳԱՎԱՌՆԵՐ» բաժնի`
ա. 1-ին կամ 8-րդ կետում նշված գործունեության տեսակների իրականացման իրավունք եւ լրացուցիչ ծանուցում է ներկայացրել միաժամանակ 1.1-ին կամ 8.1-ին կետի գործունեության տեսակներով զբաղվելու համար, ապա 1.1-ին կամ 8.1-ին կետի գործունեության տեսակներով զբաղվելու իրավունքը գործում է մինչեւ 1-ին կամ 8-րդ կետի գործունեության տեսակով զբաղվելու համար պետական տուրքի վճարման հաջորդ ժամկետի սկիզբը,
բ. 1.1-ին կամ 8.1-ին կետում նշված գործունեության տեսակների իրականացման իրավունք եւ լրացուցիչ ծանուցում է ներկայացրել միաժամանակ 1-ին կամ 8-րդ կետի գործունեության տեսակներով զբաղվելու համար, ապա վճարում է լրացուցիչ պետական տուրք` տարեկան բազային տուրքի 5000-ապատիկի չափով, իսկ 1-ին կամ 8-րդ կետի գործունեության տեսակներով զբաղվելու իրավունքը գործում է մինչեւ 1.1-ին կամ 8.1-ին կետի գործունեության տեսակով զբաղվելու համար պետական տուրքի վճարման հաջորդ ժամկետի սկիզբը:»:
Հոդված  2.  Անցումային դրույթներ
2. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո Օրենքով սահմանված կարգով թորած ալկոհոլային խմիչքների եւ խմորման նյութերից էթիլային սպիրտի արտադրության գործունեության իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար տարեկան պետական տուրք վճարած անձը մինչեւ տարեկան հերթական պետական տուրքի վճարման ժամկետը կարող է զբաղվել նաեւ մեղրից թորված 40 տոկոս եւ ավելի սպիրտ պարունակող ալկոհոլային խմիչքների արտադրությամբ, որից հետո օրենքով սահմանված կարգով պետք է վճարի պետական տուրք միայն մեղրից, պտուղներից եւ հատապտուղներից թորված 40 տոկոս եւ ավելի սպիրտ պարունակող ալկոհոլային խմիչքների արտադրության իրականացման իրավունք ձեռք բերելու համար:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН "О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”
Статья 1. В статье 20.1 Закона “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года ЗР – 186 (далее – Закон):
1) подпункты 5 и 7 пункта 1 после слов “только из” дополнить словом “ меда ”;
2) пункт 1 дополнить подпунктом 5.2 следующего содержания:
“5.2) производство классифицируемых под кодом 220820 классификатора “Товарной номенклатуры внешне-экономической деятельности” (ТНВЭД) спиртовых настоек, получаемых в результате дистилляции виноградного вина или выжимок винограда, - без права на реализацию
в 50-кратном размере годовой базовой пошлины”.
3) подпункт 8 пункта 1 после слова “вин” дополнить словом “и других полученных из меда алкогольных напитков”;
4) в подпункте 1.1 пункта 1:
а. в абзаце первомслова “ на ввоз в таможенных режимах “Выпуск для внутреннего потребления”, “Переработка на таможенной территории” и “Переработка для внутреннего потребления” заменить словами “ на ввоз из государств, не являющихся членами ЕАЭС, в таможенных режимах “Выпуск для внутреннего потребления”, “Переработка на таможенной территории” и “Переработка для внутреннего потребления”, а также на ввоз из государств-членов ЕАЭС, в том числе на ввоз в целях переработки, - ”,
б. в абзаце третьемслова “ ввезенной импортером в таможенных режимах “Выпуск для внутреннего потребления”, “Переработка на таможенной территории” и “Переработка для внутреннего потребления” заменить словами “ ввезенной импортером из государств, не являющихся членами ЕАЭС, в таможенных режимах “Выпуск для внутреннего потребления”, “Переработка на таможенной территории” и “Переработка для внутреннего потребления”, а также ввезенной из государств-членов ЕАЭС, в том числе ввезенной в целях переработки, -”;
5) пункт 2 после слов “ в подпунктах 5.1 “ дополнить знаками “, 5.2”;
6) пункт 2.1 после слов “ установленной подпунктом 5 или 11 пункта 1 настоящей статьи ” дополнить словами “, при этом, в том случае, когда юридическое или физическое лицо либо индивидуальный предприниматель получили связанное с разделом “4. Другие виды деятельности” таблицы части 2 статьи 22 Закона Республики Армения “Об уведомлении об осуществлении деятельности”:
а. право наосуществление видов деятельности, указанных в пунктах 1 или 8, и представили дополнительное уведомление об одновременном занятии видами деятельности, указанными в пунктах 1.1 или 8.1, то право на занятие видами деятельности пунктов 1.1 или 8.1 действует до начала следующего срока уплаты государственной пошлины за занятие видами деятельности пунктов 1 или 8,
б. а. право наосуществление видов деятельности, указанных в пунктах 1.1 или 8.1, и представили дополнительное уведомление об одновременном занятии видами деятельности, указанными в пунктах 1 или 8, то ими уплачивается дополнительная государственная пошлина- в 5000-кратном размере годовой государственной пошлины, а право на занятие видами деятельности пунктов 1 или 8 действует до начала следующего срока уплаты государственной пошлины за занятие видами деятельности пунктов 1.1 или 8.1.”.
1. Настоящий Закон вступает в силу через шесть месяцев после его официального опубликования.
2. После вступления настоящего Закона в силулицо, уплатившее годовую государственную пошлину за приобретение права на осуществление деятельности по производству этилового спирта из дистиллированных вустановленном Законом порядке алкогольных напитков и сброженных продуктов, до срока уплаты очередной годовой государственной пошлины может заниматься также производством дистиллированных из меда алкогольных напитков с содержанием 40 процентов и более спирта, после чего в установленном законом порядке оно должно уплатить государственную пошлину за приобретиение права на осуществление производства алкогольных напитков, дистиллированных только из меда, плодов и ягод, содержащих 40 процентов и более спирта.